Jak rozpoznać, że nastolatek choruje na depresję?

Okres nastoletni to okres wielu zmian, nasze dzieci zmieniają się psychicznie i fizycznie. Często te zmiany przebiegają szybko i może być trudno określić, czy zmiana w zachowaniu naszego dziecka jest kwestią jego charakteru, okresu dojrzewania, czy też jednak rozwijającej się depresji. Dla przykładu, depresja u osób dorosłych kojarzy nam się ze wszechogarniającym smutkiem, spowolnieniem ruchowym czy tym, że nie mamy na nic siły. U nastolatków depresja częściej objawia się zmianami nastroju, drażliwością, płaczliwością, apatią, wybuchami złości. To co znamienne, aby mówić o depresji objawy powinny się utrzymywać co najmniej dwa tygodnie przez znaczą część dnia.

 

Kiedy już zauważymy takie objawy, co zrobić?

Najważniejsza jest szczera rozmowa z dzieckiem. Można się do niej przygotować, zapisać sobie to, co chcemy powiedzieć. Ważne jest, żeby przeprowadzić ją w spokojnej atmosferze, na początku powiedzieć o swoich emocjach: „Martwię się o Ciebie, ponieważ zauważyłam, że często wybuchasz, jesteś smutny, zamykasz się w pokoju, i nie spędzasz z nami czasu. Czy coś się wydarzyło? Czy możesz mi odpowiedzieć o tym jak się czujesz?” Istotne jest też, żeby po pytaniach rzeczywiście zrobić pauzę i poczekać na odpowiedzieć naszego dziecka, dać mu przestrzeń, żeby mogło opowiedzieć o tym jak się czuje, co się u niego dzieje.

 

A co jeśli dziecko nie chce rozmawiać?

Możemy zgłosić naszą gotowość i chęć odbycia takiej rozmowy i poczekać na odpowiedni moment dla dziecka, żeby samo do nasz przyszło porozmawiać. Poprosić zaufaną osobę o przeprowadzenie takiej rozmowy, jakąś ulubioną ciocię, dobrą babcię, czy przyjaciela rodziny — kogoś do kogo dziecko ma zaufanie i może chętniej się otworzy. Jeśli natomiast niepokojące nas objawy, obniżonego nastroju trwają, nie czekajmy za długo i udajmy się z dzieckiem do specjalisty np. psychologa. Czasem łatwiej jest  powiedzieć o trudnych emocjach czy doświadczeniach komuś zupełnie obcemu, taka rozmowa może więc okazać się przełomowa. Psycholog dziecięcy wesprze też rodziców w radzeniu sobie z emocjami, spowodowanymi przez zachowanie dziecka oraz pomoże wybrać metody komunikacji, które sprzyjają budowaniu więzi i zaufania.

 

Co jeśli mamy podejrzenie, że nasze dziecko ma myśli samobójcze?

Jeśli mamy jakiekolwiek sygnały, że dziecko może mieć myśli samobójcze, powinniśmy się skontaktować z lekarzem psychiatrą, który oceni stan psychiczny naszego dziecka i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie. Nie możemy niczego bagatelizować jeśli chodzi o życie i zdrowie naszego dziecka.

 

Dziękuję za rozmowę.

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.