Dieta dla kobiet w ciąży jest wyjątkowa. Tworząc swój plan zdrowego odżywiania, skupiasz się na pełnowartościowej żywności, która zapewni ci więcej energii i da poczucie, że dbasz o swoje nienarodzone dziecko. Co jeść w ciąży? Lista składników, które powinny zawierać Twoje posiłki to: białko, witaminy i minerały, zdrowe rodzaje tłuszczu, złożone węglowodany, błonnik i płyny.

Dieta w ciąży – czy ma wpływ na Twoje dziecko

Stwierdzenie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, odnosi się nie tylko do ilości, ale do uświadomienia potrzeby najwyższej jakości jej posiłków. Aby utrzymać zdrową ciążę, każdego dnia potrzeba około 300 dodatkowych kalorii. Te kalorie powinny pochodzić ze zbilansowanej diety składającej się z białka, owoców, warzyw i pełnych ziaren. Słodycze i tłuszcze należy ograniczyć do minimum. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta może też pomóc złagodzić niektóre objawy ciąży, takie jak nudności i zaparcia.

 

Zdrowa dieta w ciąży pomaga wspierać Twoje dobre samopoczucie i dostarcza składników odżywczych potrzebnych Twojemu dziecku do rozwoju i wzrostu. To normalne, że ciężarna matka przybiera na wadze — jednak przybranie zbyt dużej lub zbyt małej wagi zwiększa ryzyko powikłań dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

Dobrze zbilansowana dieta zwykle wystarcza do zaspokojenia potrzeb żywieniowych w czasie ciąży. Jednak niektóre pokarmy zawierają wyższe stężenia niektórych składników odżywczych, które są szczególnie zalecane ciężarnym.

 

Kwas foliowy, żelazo, jod i witamina D to składniki odżywcze potrzebne do wspierania zdrowia i rozwoju rozwijającego się dziecka oraz mogą zapobiegać niektórym schorzeniom. Jeśli planujesz ciążę, powinnaś zacząć suplementację kwasu foliowego co najmniej miesiąc przed zajściem w ciążę i przez 3 miesiące po zapłodnieniu. Udowodniono, że suplementy kwasu foliowego pomagają chronić przed wadami cewy nerwowej.

Co jeść w ciąży? Lista polecanych produktów

Zdrowa dieta to pojęcie dość szerokie, zatem co jeść w trakcie ciąży, by czuć się dobrze i zadbać o maleństwo?

 

Następujące pokarmy są korzystne dla zdrowia i rozwoju płodu w czasie ciąży.

  • Warzywa: marchew, słodkie ziemniaki, dynia, szpinak, gotowane warzywa, pomidory i czerwona słodka papryka (dla witaminy A i potasu).
  • Owoce: jabłka, mango, suszone śliwki, banany, morele, pomarańcze i czerwony lub różowy grejpfrut (dla potasu).
  • Nabiał: jogurt beztłuszczowy lub niskotłuszczowy, mleko odtłuszczone lub 1%, mleko sojowe (zawiera wapń, potas, witaminy A i D).
  • Ziarna: gotowe do spożycia płatki zbożowe/gotowane zboża (zawierają żelazo i kwas foliowy).
  • Białka: fasola i groch; orzechy i nasiona; chuda wołowina, jagnięcina i wieprzowina; mięso łososia, pstrąga, śledzia, sardynek i mintaja.

 

Dieta dla kobiet w ciąży to również zwiększone zalecane dawki płynów. Postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami dotyczącymi przyjmowania płynów w czasie ciąży.

  • Możesz przyjmować wystarczającą ilość płynów, pijąc kilka szklanek wody każdego dnia, oprócz płynów zawartych w sokach i zupach. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną o ograniczeniu spożycia kofeiny i sztucznych słodzików.
  • Unikaj wszelkich postaci alkoholu, słodzonych napojów gazowanych i napojów energetycznych.

 

Ważny jest również staranny sposób przygotowania posiłków. Zatrucia pokarmowe i pasożyty są bardzo niebezpieczne dla kobiety w ciąży i dziecka. Postępuj zgodnie z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z żywnością i gotowania.

  • Dokładnie opłucz wszystkie surowe produkty pod bieżącą wodą z kranu przed jedzeniem, krojeniem lub gotowaniem.
  • Umyj ręce, noże, blaty i deski do krojenia po kontakcie z surową żywnością i jej przygotowywaniu.
  • Gotuj wołowinę, wieprzowinę lub drób do bezpiecznej temperatury wewnętrznej potwierdzonej termometrem spożywczym.
  • Szybko schładzaj wszystkie łatwo psujące się produkty spożywcze.

 

Co robić, kiedy nie masz ochoty na polecane produkty? Poradnik

Wiele przyszłych mam ma kłopot z porannymi mdłościami na początku ciąży i „zachciankami” spożywczymi. W wyniku zmian hormonalnych kobiety ciężarne są również bardzo wrażliwe na zapachy i to może powodować niechęć do spożywania konkretnych produktów.

 

Co jeść w ciąży, jeśli zamiast na marchewkę z rybką przychodzi ochota na coś niezdrowego? Wybierz na przykład hamburgera z burakami z dobrej restauracji. Ochota na słodycze czy niezdrowe jedzenie u ciężarnych zwykle kończy się przykrymi objawami ze strony układu pokarmowego, na przykład zgagą czy mdłościami. Lepiej przemóc chęci i zjeść coś innego, bardziej wartościowego.

 

Pamiętaj, że dieta dla kobiet w ciąży nie jest restrykcyjna. Sama dobierasz produkty, z których przygotowujesz posiłki. Jeśli nie masz ochoty na rybę – nic na siłę. Jednak, aby dieta była kompletna, zjedz bogate w zdrowe tłuszcze awokado. Chodzi wyłącznie o to, byś jadła pełnowartościowe posiłki, które pozytywnie wpłyną długofalowo na Twoje samopoczucie i zapewnią Twojemu maluszkowi zdrowy rozwój.

 

Większość lekarzy ginekologów lub położnych poleci Ci suplement prenatalny przed poczęciem, lub wkrótce po nim, aby upewnić się, że wszystkie Twoje potrzeby żywieniowe są zaspokojone. Suplement prenatalny, jak to suplement, nie zastępuje jednak zdrowej diety w ciąży, dlatego tak ważne jest, abyś o nią dbała.

Co jeść w ciąży – podsumowanie

Wiesz już jak zadbać o zdrową dietę w czasie ciąży. Masz również świadomość, jakich produktów należy unikać. Pamiętaj, że Twój posiłek Tobie ma dostarczyć energii, a dziecku substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Postaw na jakość, a nie na ilość – to zaprocentuje w przyszłości. Miej cały czas świadomość, że ciąża i poród to ogromny wysiłek dla organizmu – zdrowa dieta jest po to, by go nie wyjałowić. Poza tym czeka Was jeszcze okres karmienia – zdrowe nawyki żywieniowe trzeba utrzymać również w tym czasie.

 

Jeżeli jesteś w ciąży i masz wątpliwości co do stanu zdrowia swojego, czy dziecka, warto się zabezpieczyć. W LINK4 Mama, dzięki pakietowi Assistance Zdrowie mamy, będziesz mogła zadzwonić do lekarza czy położnej o dowolnej porze dnia i nocy. Jeżeli zdarzył Ci się z kolei np. nieszczęśliwy wypadek np. masz złamaną nogę i lekarz zalecił leżenie, powinnaś uważać, aby się nie sforsować. Dzięki pakietowi Szybka pomoc dla mamy, zorganizujemy Ci pomoc domową, polegającą np. na sprzątaniu lub gotowaniu.

 

Mamy powinny o siebie dbać – Twoje zdrowie jest bardzo ważne dla maluszka od pierwszej chwili, gdy z Tobą jest. Nie tylko w ciąży, ale również po porodzie zadbaj o siebie i zapewnij sobie wsparcie. Sprawdź korzyści, jakie oferuje specjalne ubezpieczenie dla Ciebie i Twojego dziecka – LINK4 Mama i LINK4 Dziecko to produkty stworzone, aby wspierać rodziców takich jak Wy.


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach sprawdź w OWU Mama i OWU Dziecko, dostępnym na www.link4mama.pl.

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.