Kleszcz u dziecka jest sytuacją stresującą, musisz jednak wiedzieć, że sam fakt zauważenia go, to spory sukces. Bywa, że kleszcz pozostaje niezauważony. Co się wtedy dzieje? Dziecko drapiąc się, wyrywa go i po pewnym czasie wykazuje niepokojące objawy boreliozy. Zanim dojdzie do postawienia trafnej diagnozy, mogą minąć miesiące. Dlatego, jeśli po wycieczce do lasu zauważyłaś kleszcz u dziecka, nie wpadaj w panikę – wyjaśnimy Ci dokładnie, jak postępować.

Kleszcz u dziecka – jakie mogą być skutki?

Kleszcze to mikroskopijne pajęczaki zamieszkujące zarośla. Pasożytują na ludziach i zwierzętach. Żywią się krwią i niestety przy okazji przenoszą groźne choroby. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak dużym zagrożeniem może być sytuacja, w której kleszcz ugryzł dziecko. Większość rodziców wie tylko to, że kleszcze przenoszą boreliozę. Jest to niestety tylko część prawdy – oto lista chorób przenoszonych przez kleszcze i ich charakterystyka:

  • borelioza – kleszcze wprowadzają do krwioobiegu krętki boreliozy, które rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Objawy boreliozy to rumień wędrujący, powiększone węzły chłonne, zaawansowane problemy neurologiczne i dolegliwości reumatologiczne. Borelioza u dzieci często prowadzi do zapalenia mózgu, które jest stanem zagrożenia życia,
  • kleszczowe zapalenie mózgu – po tygodniu od ukąszenia u dziecka pojawiają się bóle mięśniowe, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy i biegunka. Drugi etap choroby jest bardziej charakterystyczny – to bezsenność, drgawki, dreszcze, podwójne widzenie i w skrajnych przypadkach niedowłady,
  • anaplazmoza – bardzo trudna do wykrycia, ponieważ przebiega bezobjawowo. Prowadzi do śmiertelnej blokady przepływu krwi. U ⅓ zakażonych mogą pojawiać się objawy podobne do przeziębienia – kaszel, gorączka, bóle głowy. Na szczęście anaplazmoza jest bardzo rzadką chorobą odkleszczową,
  • babeszjoza – jest głównie choroba zwierząt domowych, ale u ludzi również może występować. Pierwsze objawy pojawiają się około 6. tygodni po ukąszeniu i przypominają przeziębienie. Babeszjoza bardzo często jest chorobą współistniejącą z boreliozą. Aby wyleczyć boreliozę, należy wpierw zwalczyć babeszjozę. Chorobę można wykryć za pomocą badania morfologicznego. Jednym z jej objawów jest również powiększenie wątroby.

 

Jeśli obserwujesz u dziecka takie objawy po ugryzieniu kleszcza, musisz natychmiast udać się do pediatry. Każda z tych chorób wymaga specjalistycznego i często długotrwałego leczenia.

Objawy po ugryzieniu kleszcza

Podstawowym objawem, który powinien zaniepokoić rodzica, gdy dziecko ugryzł kleszcz, jest rumień wędrujący. Pojawia się on najpierw w miejscu ukąszenia – jest charakterystycznym zaczerwieniem zajmującym powierzchnię kilku do kilkunastu centymetrów kwadratowych na skórze. Takie zaczerwienienia mogą pojawiać się również w innych miejscach na ciele, stąd nazwa rumień wędrujący.

 

Jeśli wiesz, że dziecko ugryzł kleszcz, obserwuj je dokładnie. Objawy wymienionych powyżej chorób często przypominają zwykłe przeziębienie. Dopiero na dalszym etapie mogą mieć ostry i bardzo dramatyczny przebieg. Zatem, jeśli Twoje dziecko będzie mieć objawy takie jak gorączka, powiększone węzły chłonne czy uporczywy kaszel, pamiętaj, by poinformować pediatrę o ukąszeniu przez kleszcza. W takiej sytuacji może on zalecić poszerzoną diagnostykę, która pozwoli wykryć ewentualne zagrożenie.

 

Zalecanym postępowaniem jest wykonanie badań laboratoryjnych, które pomagają wykryć boreliozę i babeszjozę na ich wczesnym etapie. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu zakażenie flawiwirusem także wykrywa się badaniami laboratoryjnymi – najlepiej za pomocą próbki pobranej z płynu mózgowo-rdzeniowego. W ten sposób wykonuje się testy na obecność przeciwciał przeciw wirusowi. Niestety tego rodzaju badania zlecane są dopiero po pojawieniu się objawów świadczących o zainfekowaniu układu nerwowego.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mamy do czynienia z niedorosłym jeszcze organizmem, którego reakcję trudno przewidzieć. Dlatego kleszcz u dziecka to sytuacja, której w żadnym razie nie wolno bagatelizować.

Jak wyciągnąć kleszcza? Co robić dalej?

Czas ma tutaj niebagatelne znaczenie – z godziny na godzinę rośnie ryzyko zakażenia groźnymi wirusami. Dlatego, gdy zauważysz, że Twoje dziecko ugryzł kleszcz, musisz działać szybko. Jak wyjąć kleszcza samodzielnie?

 

Uspokój nerwy, bo potrzebne będą pewne i precyzyjne ruchy. Masz do czynienia z malutkim pajęczakiem, którego trzeba usunąć z ciała dziecka w całości. Przygotuj pęsetę – chwyć kleszcza przy samej skórze. Postaraj się ująć końcówkami pęsety nie tylko odwłok, ale również główkę. Możesz sobie pomóc, korzystając ze szkła powiększającego. Złap kleszcza za główkę i pociągnij prostym ruchem w górę. Nie wykręcaj go, bo główka pozostanie wszczepiona w skórę dziecka. Jest to jednak rozwiązanie niepewne. Warto mieć w domu specjalny zestaw do usuwania kleszczy z podciśnieniową strzykawką – kupisz go w każdej aptece.

 

Po zabiegu upewnij się, że wyjąłeś całego pajęczaka. Skóra może być zaczerwieniona, ale powinna być czysta. Kiedy masz pewność, że zadanie Ci się udało, zdezynfekuj miejsce po ugryzieniu – najlepiej wodą utlenioną.

 

Zabezpiecz kleszcza, jeśli chcesz oddać go do przebadania pod kątem zakażenia boreliozą. Jeśli nie masz takiego zamiaru, upewnij się, że pajęczak został zneutralizowany. Kleszcze potrafią przetrwać bez pożywienia i tlenu, a pozostawienie go na przykład na podłodze niesie za sobą ryzyko, że szybko znajdzie sobie żywiciela.

 

Jeśli nie wiesz, jak wyciągnąć kleszcza, lub boisz się robić to samodzielnie, udaj się z dzieckiem do przychodni. Pielęgniarki wykonają zabieg za Ciebie i udzielą informacji na temat dalszego postępowania.

 

Warto wiedzieć, że brak rumienia nie daje stuprocentowej pewności, że w organizmie dziecka nie rozwija się borelioza. Objawy wczesne mogą się nie pojawić, a efekty zakażenia dadzą o sobie znać dopiero po kilku miesiącach. Dlatego po 8. tygodniach od ukąszenia warto wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał.

 

Wykrywanie i leczenie boreliozy jest trudne, bywa również kosztowne. Długotrwała antybiotykoterapia, a do tego preparaty osłonowe swoje kosztują. Zdarza się również, że leczenie trzeba przeprowadzić w warunkach szpitalnych. Dlatego ubezpieczenie NNW dziecka w pakiecie LINK4 Dziecko zapewnia zwrot kosztów leków     , gdy zdiagnozowana zostanie bolerioza u dziecka. W ramach ochrony ubezpieczeniowej z pakietem Szybka pomoc dla dziecka, możesz liczyć również na dodatkową pomoc w takich sytuacjach. Będą to na przykład korepetycje dla dziecka po dłuższej nieobecności w szkole czy usługa dostarczenia leków do domu. Pakiet Assistance Zdrowie      zapewnia również dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii medycznej.

Kleszcz u dziecka – warto zapobiegać

Wiesz już jak wyciągnąć kleszcza, znasz również potencjalne zagrożenia po ukąszeniu. Na koniec kilka słów o tym, jak chronić siebie i dziecko podczas spacerów. Przed wejściem do lasu warto zastosować preparat odstraszający owady. Zadbaj również o odpowiednie ubranie, czyli przylegające do ciała koszulki i spodnie i czapeczkę na głowę w ciemnych kolorach. Po wyjściu z lasu dokładnie wytrzep ubrania. Taka prewencja zminimalizuje ryzyko, ale nie usunie go całkowicie. Dlatego warto wybrać ubezpieczenie, które obejmuje również pomoc po zachorowaniu na boreliozę po tym, jak dziecko ugryzł kleszcz.

 


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach sprawdź w OWU Mama i OWU Dziecko dostępnych na www.link4mama.pl.

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.