W Polsce opieka okołoporodowa skupia się na lekarzu, a to błąd. W innych krajach największą rolę w prowadzeniu ciąży ma położna. To wykwalifikowana pielęgniarka, która odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące porodu i połogu, będzie służyć pomocą i radą.

Wiele przyszłych mam w ogóle nie zdaje sobie sprawy, jak faktycznie wygląda wsparcie ze strony położnej. Znajdą ogólne zasady, które mówią, że taki pracownik środowiskowy pojawi się w ich domu po porodzie, wypełni dokumenty i na tym jego praca się zakończy. Nie tak to jednak powinno wyglądać, dlatego wybór położnej środowiskowej to dla przyszłej mamy bardzo ważny krok.

Wybór położnej – kiedy jest na to najlepszy moment?

Każdej przyszłej mamie przysługuje bezpłatna pomoc położnej środowiskowej – przed porodem i w połogu. Dlatego nie warto odkładać tak istotnej kwestii, jak wybór położnej. Kiedy warto o tym pomyśleć? Zgodnie z przepisami już od 21. tygodnia ciąży przysługują Ci bezpłatne wizyty położnej środowiskowej.

W polskim systemie zdrowotnym obowiązuje rejonizacja, zatem położna środowiskowa, która będzie się Tobą opiekować, zatrudniona jest w Twojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Początek drugiego trymestru ciąży to najlepszy moment, by zatroszczyć się o taką opiekę. Położna środowiskowa będzie spotykać się z Tobą raz w tygodniu od 21. do 31. tygodnia ciąży.

 

Spotkania z położną środowiskową mają charakter edukacyjny. Przyszłe mamy mają wiele pytań i wątpliwości, a położna środowiskowa chętnie powinna pomóc Ci je rozwiać. Ciążowe dolegliwości bywają zaskakujące dla młodych mam, a położne środowiskowe są skarbnicą prostych wskazówek na rozwiązanie tych problemów. Zatroszczą się również o to, abyś była dobrze przygotowana do porodu. Te spotkania można śmiało porównać do indywidualnych zajęć szkoły rodzenia.

Pamiętaj, że jeśli sama nie zatroszczysz się o formalności, wybór położnej środowiskowej nie będzie zależał od Ciebie. System wytypuje pielęgniarkę, która skontaktuje się z Tobą dopiero po porodzie.

Jeśli wybierzesz położną jeszcze w ciąży, możesz liczyć na to, że położna środowiskowa po porodzie pomoże Ci w pierwszych zabiegach pielęgnacyjnych maluszka. Będzie wsparciem podczas kryzysów laktacyjnych i kolek. Taka pomoc z pewnością przyda się każdej świeżo upieczonej mamie. Warto z niej skorzystać, również ze względu na to, że położna pomoże Ci właściwie zadbać o Twoje ciało, które po ciąży i porodzie będzie wracać do „normalnego” trybu działania.

Wybór położnej środowiskowej – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pomoc położnej środowiskowej obejmuje świadczenia edukacyjne, diagnostyczne, pielęgnacyjne i lecznicze. Takie wsparcie przydaje się każdej przyszłej mamie i z pewnością warto z niego skorzystać. Ze względu na zakres obowiązków, wybór położnej w ciąży powinien być dobrze przemyślany. Jak znaleźć osobę, która będzie mieć odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje?

Po pierwsze powinna to być osoba pracująca w Twojej okolicy, dzięki temu dojazdy nie będą uciążliwe – dla Ciebie i dla niej. Najszybciej znajdziesz położną za pośrednictwem portali internetowych prowadzących spis placówek POZ. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „położna POZ” i nazwy swojej miejscowości otrzymasz listę miejsc, w których pracują położne środowiskowe w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po uzyskaniu danych kontaktowych, wystarczy tylko zadzwonić do przychodni i dopytać o szczegóły.

Aby zapisać się do konkretnej osoby, trzeba wypełnić i złożyć deklarację w placówce. Zanim to zrobisz, dowiedz się od koleżanek mieszkających w okolicy, a będących już mamami, do kogo warto się zapisać. Jeśli nie znasz nikogo, kto mógłby Ci udzielić takich informacji, sprawdź opinie w Internecie.

Każda położna środowiskowa ma kwalifikacje zawodowe do wykonywania zawodu, jednak jak w każdej branży są osoby, które wykonują swoją pracę z większym i mniejszym zaangażowaniem. Położne środowiskowe, które realizują się w pomocy przyszłym mamom z pasją, są bardzo doceniane i polecane. Warto odwiedzić fora i grupy dla przyszłych mam w mediach społecznościowych. Z pewnością znajdziesz tam informacje o tym, jak pracują położne z Twojej okolicy.

Deklaracja wyboru położnej środowiskowej

Jeśli dokonałaś wyboru położnej środowiskowej, powinnaś udać się do placówki, w której pracuje. Tam dostępna jest deklaracja wyboru położnej – to dokument podobny do tego, który wypełniałaś, wybierając lekarza rodzinnego. Jeśli chcesz wypełnić dokument w domu i dostarczyć do placówki, wejdź na stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia, pobierz druk, wydrukuj i wypełnij zgodnie z instrukcją. Aby to zrobić, wystarczą Ci podstawowe dane osobowe – adres do korespondencji i PESEL.

Deklaracja wyboru położnej środowiskowej zawiera pytanie o tym, który raz wypełniasz ten dokument. To ważne, ponieważ bezpłatnie możesz trzykrotnie dokonać zmiany położnej. Jeśli będziesz wypełniać deklarację po raz czwarty – uiścisz opłatę w wysokości 80 zł.

Wypełniony przez Ciebie dokument z przychodni trafi do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Na tej podstawie będziesz mogła skorzystać z bezpłatnej pomocy położnej środowiskowej w ciąży i po porodzie.

 

W tym momencie należy wyjaśnić różnicę pomiędzy położną środowiskową a położną, która będzie obecna przy porodzie. Zwykle podczas porodu przyszłymi mamami opiekuje się personel oddziału położniczego. W niektórych placówkach dozwolone jest, by podczas porodu obecna była wskazana przez pacjentkę pielęgniarka. Jednak najczęściej lekarze wolą pracować z personelem oddziałowym.

Zatem deklaracja wyboru położnej środowiskowej nie jest jednoznaczna z wyborem pielęgniarki do porodu. Położna środowiskowa to wsparcie, z którego możesz i powinnaś skorzystać poza szpitalem w czasie ciąży i w połogu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przejść przez ten okres bez zbędnych lęków i z fachową pomocą.

Już wiesz, jak wybrać położną środowiskową

Podsumujmy najważniejsze informacje – położna środowiskowa to pielęgniarka, która pomaga ciężarnym i młodym mamom przed i po porodzie. Prawidłowo wypełniona i złożona deklaracja wyboru położnej środowiskowej uprawnia każdą ubezpieczoną kobietę w ciąży do takiej pomocy. Wybór położnej w ciąży warto zaplanować na początku drugiego trymestru – wówczas już od 21. tygodnia ciąży, co tydzień możesz spotykać się z doświadczonym pracownikiem.

Spotkania przygotują Cię do rozwiązania, pielęgniarka będzie również na bieżąco kontrolować Twój stan zdrowia. Położna środowiskowa po porodzie służy radą i pomocą dla mamy karmiącej i w połogu. Jest również wsparciem podczas pierwszych tygodni życia maluszka.

Zdajemy sobie sprawę, że bycie mamą jest najważniejszą rolą w życiu każdej kobiety. Dlatego oferujemy Ci pomoc – ubezpieczenie LINK4 Mama i Tata. W pakiecie zawarliśmy wiele usług w ramach Assistance. Sprawdź, jakie wsparcie możemy Ci zaoferować na każdym etapie Twojej rodzicielskiej drogi.


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach sprawdź w OWU Mama i OWU Dziecko dostępnych na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.