Podwyższona temperatura u niemowlaka nie zawsze oznacza stan chorobowy, ale zawsze wymaga uważności od rodzica. Według podręczników medycznych gorączka u niemowlaka to stan, gdy termometr pokazuje nam temperaturę ciała powyżej 38°C. W takiej sytuacji konieczne jest schłodzenie dziecka i podanie leków przeciwgorączkowych oraz ustalenie przyczyny podwyższonej temperatury ciała. W przypadku niemowląt zalecana jest konsultacja pediatryczna.

Gorączka u niemowlaka. Co wywołuje ją najczęściej?

Zanim przejdziemy do potencjalnych przyczyn, kilka ważnych informacji słowem wstępu. Prawidłowa temperatura ciała niemowlęcia oscyluje w przedziale od 36,5°C – 37,5°C. Kiedy termometr wskazuje od 37°C do 37,9°C – wówczas określa się to jako stan podgorączkowy u dziecka. Nie jest on jeszcze wskazaniem do podawania leków przeciwgorączkowych. Jednak wymaga kontroli zachowania dziecka i mierzenia temperatury, aby nie przegapić momentu, w którym gorączka u niemowlaka będzie niebezpiecznie wysoka. Obecnie zalecanym sposobem mierzenia temperatury u tak małych dzieci jest stosowanie termometrów bezdotykowych. Pomiar przebiega bardzo szybko i jest bardzo dokładny. Dziecko nie odczuwa przy tym żadnego dyskomfortu.

goraczka u niemowlaka

 

Stan podgorączkowy u dziecka – przyczyny

Stan podgorączkowy u niemowlaka może być spowodowany rozwijającą się infekcją, ale może mieć też inne, niewinne podłoże. Podczas karmienia piersią dziecko męczy się i w takiej sytuacji może wzrastać temperatura ciała. Stan podgorączkowy u dziecka może być również spowodowany przegrzaniem – podczas upałów lub z powodu zbyt troskliwego ubierania i przykrywania maluszka. Podwyższona temperatura to również objaw alergii, z czego część młodych rodziców nie zdaje sobie sprawy. Częściej jednak stan podgorączkowy u niemowlaka występuje podczas ząbkowania.

Gorączka u niemowlaka – przyczyny

Lista stanów, którym towarzyszy podwyższona temperatura ciała jest dość długa i najczęściej towarzyszą temu również inne objawy – charakterystyczne dla konkretnych chorób.

Najczęstsze przyczyny gorączki u niemowląt:

  • bakteryjne lub wirusowe zakażenia układu oddechowego (angina, grypa, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, trzydniówka),
  • choroby zakaźne – ospa wietrzna, mononukleoza itp.,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • nieżyt żołądkowo – jelitowy tzw. grypa żołądkowa,
  • ząbkowanie,
  • gorączka po szczepieniu.

Każdej z tych dolegliwości towarzyszą dodatkowe objawy, ale rozpoznanie przyczyny gorączki należy do pediatry. Z gorączkującym niemowlęciem należy udać się do lekarza, który zbada dziecko i zaleci odpowiednie leczenie. Przy infekcjach wirusowych postępowanie jest objawowe, tzn. leczenie polega na łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości, takich jak wysoka gorączka u dziecka.

Niepokojąca jest sytuacja, gdy występuje wysoka gorączka u dziecka bez innych objawów. Taki stan, szczególnie powtarzający się cyklicznie może świadczyć o poważnych schorzeniach, dlatego nie wolno go bagatelizować. Gorączka bez innych objawów, szczególnie u dziecka poniżej pierwszego roku życia kwalifikuje niemowlę do rozszerzonej diagnostyki.

goraczka u niemowlaka

Jak zbić gorączkę u dziecka i jak jeszcze mu pomóc?

Najczęściej gorączka u niemowlaka to odpowiedź układu immunologicznego na infekcję wirusową lub bakteryjną. Dlatego podstawowym działaniem jest udanie się z dzieckiem do pediatry, który przepisze leki na infekcję i poinstruuje jak podawać leki przeciwgorączkowe.

Na rynku dostępne są dwie substancje, które można podawać tak małym dzieciom – paracetamol i ibuprofen. Ta ostatnia ma dodatkowo działanie przeciwzapalne. Dawkowanie tych leków ustala pediatra. Najmłodszym niemowlętom podaje się je w formie czopków glicerynowych.

Jak zbić gorączkę u dziecka domowymi sposobami? Przede wszystkim należy podać przepisane leki, ale proces obniżania temperatury można dodatkowo wspomagać różnymi zabiegami. Najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem jest schładzanie rozpalonej główki dziecka zimnymi okładami. Wystarczy zwilżona w chłodnej wodzie bawełniana ściereczka lub chusteczka, by nieco ulżyć maluchowi.

Nigdy nie używaj żelowych okładów z zamrażarki – zbyt zimny okład może spowodować u dziecka szok termiczny i niebezpieczne drgawki.

Wysoka gorączka u dziecka nie przechodzi? Odwiedź pediatrę!

Zdarza się, że mimo podawania leków przeciwgorączkowych i stosowania chłodnych okładów gorączka utrzymuje się przez wiele dni lub nie spada tak szybko, jak byśmy tego oczekiwali. Bywają również sytuacje, gdy po podaniu leku przeciwgorączkowego temperatura spada na krótko, po czym znów rośnie, a czas pozostały do kolejnej dawki substancji przeciwgorączkowej jest jeszcze długi. Co robić?

Niezwłocznie skontaktuj się z pediatrą, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że zalecona przez niego terapia nie działa. Często bywa tak przy anginie – gorączka u dziecka utrzymuje się do czasu, gdy antybiotyk zacznie działać. Jeśli nie został dobrze dobrany, stan małego pacjenta nie poprawi się i gorączka u niemowlaka będzie się utrzymywać.

Równie niebezpiecznym stanem jest utrzymująca się na stałym poziomie gorączka u dziecka bez innych objawów, która nie spada mimo podawania leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. W dwóch opisanych wyżej sytuacjach nie możesz czekać na dalszy rozwój wypadków – musisz natychmiast udać się z dzieckiem do lekarza. Pamiętaj, że wysoka temperatura u niemowlaka jest wskazaniem do wezwania karetki.

Zdajemy sobie sprawę, że choroby dzieci to problem, który spędza sen z powiek rodzicom. Dlatego stworzyliśmy ubezpieczenie LINK4 Mama - Assistance Zdrowie, w którym oferujemy Ci realne wsparcie w postaci całodobowej infolinii pediatrycznej.

goraczka u niemowlaka

Gorączka u niemowlaka. Teraz już wiesz, jak postępować!

Wiesz już, czym różni się gorączka u niemowlaka od stanu podgorączkowego. Masz również ogólną wiedzę o tym, co takie sytuacje mogą oznaczać. Pamiętaj, że wysoka gorączka u dziecka to poważna sprawa i za każdym razem wymaga konsultacji pediatrycznej. Pamiętaj, że domowe sposoby czy dostępne bez recepty leki przeciwgorączkowe nie pomogą, gdy organizm malucha zaatakował wirus lub bakteria. W takich sytuacjach niezbędne jest wdrożenie leczenia, a czasem również diagnostyka laboratoryjna.

Wiemy, że codziennie życie mamy nie jest łatwe i postanowiliśmy Ci pomóc. Stworzyliśmy pakiet ubezpieczeń, które obejmą troskliwą ochroną Ciebie i Twoich bliskich. Ubezpieczenia LINK4 Mama to specjalnie skomponowane polisy, które możesz dostosować do potrzeb swojej rodziny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dla Mam – dzięki nam zyskasz spokój i pewność, że w trudnych sytuacjach możesz liczyć na wsparcie. Nie tylko finansowe, ale również realną pomoc, która w nagłych wypadkach ma nawet większe znaczenie niż wypłacone na konto odszkodowanie.

 

Oblicz składkę

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Dziecko na www.link4mama.pl 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.