Część dzieci na pewnym etapie rozwoju grymasi przy stole i nie chce jeść lub je bardzo mało. Rodzice nad taką sytuacją nie mogą przejść do porządku dziennego – dziecko niejadek wymaga więcej troski, bo tak jak pozostałe maluchy musi spożywać zbilansowane posiłki, by zdrowo rosnąć. Sprawdźmy, jakie mogą być przyczyny unikania jedzenia przez dziecko i w jakich sytuacjach warto zasięgnąć opinii specjalistów.

Dziecko niejadek – najważniejsze informacje

Niejadek grymasi przy posiłkach, je bardzo niewiele i unika posiłków. Na ten problem warto popatrzeć z różnych perspektyw. Podstawą jest dokładne przeanalizowanie tego, co dziecko niejadek spożywa w ciągu dnia.

Jeśli dziecko nie chce jeść pełnowartościowych posiłków, za to często sięga po słodkie i słone przekąski, to nie mamy do czynienia z niejadkiem. Słodycze i chrupacze są bardzo kaloryczne, dziecko przekąskami zaspokaja swoje potrzeby energetyczne. Co więcej, jeśli postawimy malucha przed wyborem: zupka czy ciastko to wszystkie dzieci wybiorą słodycze. W takiej sytuacji należy zweryfikować dietę malucha i ograniczyć ilość niezdrowych przekąsek na rzecz bardziej wartościowych produktów.

Dzieci niejadki zdają się żyć powietrzem – nie potrzebują jeść, by funkcjonować. To oczywiście mit, bo organizm sam z czasem upomina się o posiłek. Głód powoduje, że nasz roczny niejadek nagle zmiecie z miseczki całą zupkę. Jednak jako rodzice mamy świadomość, że tak być nie powinno. Filozofia „zgłodnieje to zje” nie jest dobrym rozwiązaniem. Dzieciom od najmłodszych lat trzeba wpajać zdrowe nawyki żywieniowe. Regularne pory posiłków i zbilansowana dieta chronią przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi w przyszłości.

Jak radzić sobie z niejadkiem? Dziecko należy zachęcać do regularnego spożywania posiłków i dokładnie przyglądać się wszystkiemu, co w ciągu dnia spożywa. Rolą rodziców jest przekonanie malucha do spożywania warzyw, owoców i zdrowych węglowodanów. Dlatego posiłki dla niejadków powinny być smaczne i ładnie podane, bo przecież jemy również oczami. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów na zdrowe jedzenie dla niejadków.

niejadek w domu

Posiłki dla niejadków

Kolorowe, przyjemnie pachnące dania i zdrowe alternatywy fast foodów i słodkich przekąsek to dobry sposób na posiłki dla niejadków. Są nie tylko atrakcyjne, ale również pełnowartościowe i smaczne.

Kolorowy twarożek

Składniki:

1 opakowanie serka grani lub wiejskiego,

4 rzodkiewki,

⅓ ogórka,

1 pomidor,

½ kalarepy,

½ pęczka szczypiorku,

1 łyżka posiekanego koperku,

⅓ papryki.

 

Przygotowanie:

Warzywa umyj i pokrój w kostkę, posiekaj szczypiorek i koperek. W miseczce zmieszaj warzywa z serkiem, przypraw do smaku i gotowe. Taki twarożek dziecko może zjeść z bułeczką lub jeśli nie lubi pieczywa – łyżeczką wprost z miseczki.

Zdrowe domowe frytki

Składniki:

2 bataty,

2 marchewki,

1 duży burak,

1 pietruszka,

4 łyżki oliwy z oliwek,

przyprawy: słodka papryka, oregano, sól, pieprz.

 

Przygotowanie:

Warzywa obierz i pokrój w słupki. Obtocz je w przyprawach i oliwie. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Piecz frytki przez pół godziny na blaszce wyłożonej papierem. Kolorowe frytki są zdrowe i równie smaczne, jak te z fast food-u.

Warzywne mini pizze

Składniki:

1 duża cukinia,

3-4 łyżki pasaty pomidorowej,

tyle plasterków szynki i sera ile krążków cukinii chcesz upiec,

kukurydza z puszki,

pomidorki koktajlowe,

przyprawy: oregano, sól, bazylia.

 

Przygotowanie:

Cukinię kroimy w plastry i każdy z nich smarujemy sosem pomidorowym, na to układamy plasterki sera i szynki. Posypujemy kukurydzą i ziołami. Układamy na wierzch pokrojone w plasterki pomidorki koktajlowe. Mini pizzę układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni Celsjusza. Pieczemy szybko – do momentu aż ser się rozpuści. Do przygotowania mini pizz możesz użyć dowolnego sera, ale najlepszym wyborem będzie mozzarella, którą nasz niejadek zna z pizzy.

niejadek w domu

Dziecko niejadek – dobre i złe praktyki

Jeśli dziecko nie je – rodzice się martwią. Szukają sposobów na to, by sytuacja wróciła do zdrowej normy, niejednokrotnie się przy tym denerwują. Niestety nie każda naturalna reakcja sprawi, że dziecko niejadek zacznie jeść normalnie. Jak sobie radzić?

Przeanalizuj jadłospis dziecka i porównaj go z najnowszą piramidą żywienia, sprawdź, ile kalorii powinno przyswajać, by zdrowo się rozwijać. Roczny niejadek nie potrzebuje tyle energii co kilkulatek – weź to pod uwagę.

Nie każ dziecku jeść na siłę, nie stosuj kar za nie zjedzony posiłek. Jedyną dopuszczalną jest taka, kiedy dziecko po tym, jak nie zje posiłku, nie otrzyma również słodkich lub słonych przekąsek.

Martwisz się, że dziecko za mało lub nieprawidłowo je i przez to nie będzie się prawidłowo rozwijać? Zrób podstawowe badania – może się okazać, że pojawiły się niedobory witamin i minerałów. Z wynikami udaj się do pediatry – zaleci postępowanie i suplementację, może również przepisać dziecku preparaty wspomagające apetyt. Sprawdź pakiet ubezpieczeń Dziecko, w jego zakresie możesz wykupić ubezpieczenie Assistance Zdrowie, w ramach którego masz do dyspozycji całodobową infolinię medyczną. W każdej chwili możesz porozmawiać z pediatrą na temat swoich obaw i problemów.

Nie przyzwyczajaj malucha do jedzenia przed telewizorem lub tabletem. Bajeczkę może obejrzeć później, a podczas posiłku powinien skupiać się na jedzeniu.

Nie karm dziecka w biegu i podczas zabawy.

Przeanalizuj ilość przekąsek, po które dziecko sięga. Niejadek nie powinien mieć nieograniczonego dostępu do słodyczy, bo zastąpi nimi zdrowy posiłek.

Ustal stałe pory jedzenia – organizm dziecka zostanie zaprogramowany w taki sposób, że zacznie odczuwać głód o konkretnych godzinach.

Pamiętaj, że maluch powinien zjadać 5 zbilansowanych posiłków dziennie, ale porcje powinny być dopasowane do jego wieku.

Jak sprawić by dziecko niejadek zainteresowało się zdrowym i pełnowartościowym posiłkiem? Zaproś je do wspólnego przygotowania dań. Pozwól by maluch poznawał smaki różnych produktów, a kuchnia kojarzyła mu się z wesołą zabawą. Dania powinny być kolorowe i ładnie podane – wtedy zainteresuje się nimi nawet niejadek. Przepisy, które podaliśmy wyżej, są bardzo proste, ale również kolorowe, więc atrakcyjne dla dziecka.

Niejadek w domu. Podsumowanie

Wiemy, jak bardzo zależy Ci na zdrowym i szczęśliwym rozwoju Twojego malucha. Dziecko niejadek może przysporzyć sporo trosk, ale nie jest to sytuacja, z którą sobie nie poradzisz. Nie musisz pozostawać sama z takimi problemami. W ramach polisy LINK4 Mama możesz zadbać o swoje zdrowie i otrzymać wsparcie w trudnych sytuacjach. Wystarczy zadzwonić na naszą infolinię i poprosić o poradę. Sprawdź jak działają polisy dla rodziny LINK4 Mama – zapewnij sobie spokój i fachowe wsparcie.

 

Oblicz składkę

 

 

Ubezpieczenie Assistance Zdrowie Dziecka dostępne w Pakiecie LINK4 Dziecko. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach dostępne w OWU na stronie www.link4.mama.pl

 

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.