Dzieci tęsknią za rodzicami i jest to naturalne. Każde z nich reaguje nerwowo, gdy opiekun nagle znika z pola widzenia. To naturalne, ponieważ niemowlę lub kilkulatek czują się pewnie i bezpiecznie, gdy ktoś dorosły znajduje się obok. Nie zawsze musi to być rodzic – mama lub tata. W normalnej sytuacji wystarczy inna osoba, która zaspokoi potrzeby dziecka i będzie się nim troskliwie opiekować. Gdzie przebiega granica pomiędzy naturalną reakcją a lękiem separacyjnym? 

Czym jest lęk separacyjny u dziecka? 

Lęk separacyjny u dziecka jest reakcją niewspółmierną do sytuacji. Maluch reaguje zbyt impulsywnie, jeśli nie histerycznie na sytuację, gdy musi rozstać się z rodzicami lub jednym z rodziców. Nie chodzi tu o dłuższą podróż czy pozostawienie dziecka pierwszy raz w obcym miejscu. Lęki separacyjne u dzieci dają o sobie znać nawet w momencie, gdy rodzic chce wyjść na chwilę do innego pomieszczenia. 

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że na pewnym etapie rozwoju lęk separacyjny u dziecka jest całkowicie naturalny i w miarę upływu czasu zanika. Ma to miejsce pomiędzy 7. a 9. miesiącem życia niemowlęcia. Lęk separacyjny u niemowląt wynika z faktu, że dzieci nie wiedzą, czy mama wróci. Stres związany z utraceniem z oczu rodzica, najczęściej matki wynika z percepcji niemowlęcia. W tym samym czasie niemowlę zdaje sobie sprawę z faktu, że jest odrębną jednostką i być może również z tego wynika nerwowa reakcja na brak stałego kontaktu z opiekunem. 

Lęk separacyjny u 9-miesięcznego niemowlęcia jest więc objawem prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Powodem do niepokoju jest sytuacja, gdy dziecko rośnie, a lęk separacyjny nie znika, a wręcz nasila się. Wówczas rozwojowy lęk separacyjny zmienia się w niebezpieczne zaburzenie. Reakcje niewspółmierne do sytuacji i konieczność stałego przebywania z dzieckiem jest sytuacją trudną nie tylko dla malucha, ale również pozostałych członków rodziny. Sprawdźmy, jakie objawy daje lęk separacyjny u niemowląt i starszych dzieci. 

lek separacyjny u dziecka

Lęk separacyjny u niemowląt – objawy 

Naturalnym procesem rozwojowym jest lęk separacyjny u dziecka. Kiedy się pojawia i jak długo trwa? Pierwsze objawy możemy zaobserwować u 7 – miesięcznego niemowlęcia. W okresie od 1,5 do 2,5 roku trzeba przygotować się na największe nasilenie lęku separacyjnego. Jeśli wszystko przebiega w sposób zdrowy i normalny, wówczas po ukończeniu przez malucha trzeciego roku życia lęk separacyjny mija. Oczywiście może powracać, ale najczęściej ma to miejsce pod wpływem określonych zdarzeń i jest incydentalne. 

Lęk separacyjny u niemowląt – objawy 

  • obniżenie nastroju i płacz, gdy rodzic chce wyjść lub wychodzi z pomieszczenia,
  • strach przed obcymi osobami,
  • brak apetytu,
  • kłopoty z zasypianiem,
  • pobudzenie i rozdrażnienie.

Do listy można dopisać również objawy psychosomatyczne, takie jak: wymioty, bóle brzuszka i bóle głowy. Te jednak występują znacznie rzadziej niż wyraźny protest przed rozstaniem. 

Jak objawiają się lęki separacyjne u dzieci starszych? 

Lęk separacyjny u 2-latka sprawia, że dziecko ma koszmary nocne, jest nieśmiałe i unika kontaktu z obcymi osobami – również rówieśnikami. Jest płaczliwe i cierpi na zmiany nastrojów. U starszych dzieci dochodzą jeszcze kłopoty z wypełnianiem obowiązków edukacyjnych. 

Lęk separacyjny u 3-latka często wiąże się z faktem pójścia do przedszkola. Szczególnie gdy maluch nie uczęszczał do żłobka i przedszkole będzie pierwszym miejscem, w którym będzie on przebywał dłużej pod opieką obcych osób. W takiej sytuacji lęk separacyjny będzie manifestowany porannym płaczem, wyraźną niechęcią do przebywania w placówce. Co więcej, dziecko może rano symulować różne dolegliwości, natomiast po powrocie do domu będzie drażliwe i niegrzeczne. W skrajnych przypadkach pojawia się również moczenie nocne. Jeśli obserwujesz u swojego dziecka nasilenie lęku separacyjnego i objawy psychosomatyczne, konieczna będzie konsultacja z psychologiem dziecięcym. 

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka? 

Choć lęk separacyjny jest naturalnym etapem rozwoju dziecka, nie możesz dopuścić do sytuacji, by stał się zaburzeniem. Przede wszystkim nie możesz bagatelizować problemu, bo dziecko poczuje się pozostawione samo sobie z własnymi uczuciami. Taka sytuacja może sprawić, że reakcje dziecka będą gwałtowniejsze. Pokaż maluchowi zrozumienie i dużo czułości. 

Staraj się być blisko dziecka, ale również powoli przyzwyczajaj je do rozstań. Strategia „popłacze i przestanie” to najgorsze z dostępnych rozwiązań. Wszystko powinno odbywać się stopniowo i w sposób przemyślany. Najlepszym rozwiązaniem jest przyzwyczajanie niemowlęcia do tego, że zostaje pod opieką innych osób. Dzięki temu lęk separacyjny u niemowląt będzie mieć łagodniejszy przebieg. 

Dzieci, które od urodzenia mają nieustanny kontakt z mamą i ta sytuacja trwa aż do wieku przedszkolnego, mają duży problem z adaptacją w przedszkolu i będzie wykazywać nasilony lęk separacyjny. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

  • Nie wymykają się z domu ukradkiem, kiedy dziecko nagle zda sobie sprawę z Twojej nieobecności zareaguje intensywniej,
  • nie przedłużaj pożegnań, szczególnie w przedszkolnej szatni – to tylko wzmaga lęk separacyjny u 3-latka,
  • nie rezygnuj ze swoich planów pod wpływem ataku dziecięcej histerii, maluch będzie przekonany, że płacz to sposób na osiąganie celów,
  • nie przekupuj dziecka za każdym razem, gdy zechcesz wyjść z domu,
  • nie karaj go za to, że okazuje lęk separacyjny.

lek separacyjny u dziecka

Lęk separacyjny u dziecka. Podsumowanie

Wiesz już jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka i masz świadomość tego, kiedy reakcja jest naturalna. Najważniejsze w takiej sytuacji jest nie dopuścić do tego, by lęki separacyjne u dziecka stały się zaburzeniem. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że kochający i rozsądni rodzice instynktownie otaczają troską i opieką swoje maluchy. Dzięki temu wspólnie przechodzą przez każdy etap rozwoju. Bycie odpowiedzialnym rodzicem to troska i świadomość, że czasem potrzebne jest wsparcie z zewnątrz. Taką pomoc oferują polisy dla rodziny z oferty LINK4 Mama. W ofercie znajdują się dwa niezależne pakiety ubezpieczeniowe: LINK4 Mama – dla rodziców oraz Dziecko – dla dzieci. 

Zakres pakietu ubezpieczeniowego ubezpieczenia obejmuje może obejmować zarówno klasyczne NNW czy OC, jak ale również praktyczną pomoc. W zakres skład ubezpieczenia pakietu Assistance Zdrowie wchodzą na przykład całodobowa infolinia medyczna czy wsparcie psychologiczne. Tym właśnie wyróżnia się LINK4 Mama - to pakiet stworzony z myślą o bardzo szeroko pojętej pomocy ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie zajmujemy się wyłącznie wypłacaniem odszkodowań, chcemy dać Ci również spokój i poczucie bezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym zakresem ochrony, jaką daje LINK4 Mama poprzez kontakt z naszym doradcą lub odwiedzając naszą stronę internetową. 

 

Oblicz składkę

 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach dostępne w OWU na stronie www.link4.mama.pl

 



 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.