Kilkudniowa wycieczka z rówieśnikami i nauczycielami to sposób na oderwanie się od szkolnej rutyny. Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, a taki wyjazd to doskonały trening samodzielności dla ucznia. Dziecko będzie musiało zadbać o siebie i wykazać się odpowiedzialnością. Część rodziców dzieci na początkowym etapie edukacji nie wie, co to jest zielona szkoła i z czym wiąże się taki wyjazd. Poniżej wyjaśnimy to pojęcie i pomożemy Ci przygotować się do wyjazdu dziecka.

Co to zielona szkoła? Najważniejsze informacje

Wycieczka krajoznawcza i rekreacyjna to zupełnie inna forma wypoczynku niż zielona szkoła. Co to jest za wyjazd i kto go organizuje? Zielona szkoła to kilkudniowy wyjazd organizowany przez szkołę, do której uczęszcza Twoje dziecko. Odbywa się on w roku szkolnym, wczesną jesienią lub wiosną. Dlaczego nie jest to zwykła wycieczka, tylko właśnie zielona szkoła? Co to oznacza dla dzieci i rodziców? To bardzo proste – podczas takiego wyjazdu dzieci odbywają lekcje w ośrodku i na świeżym powietrzu. To miła odmiana dla nich i nauczycieli. Poza tym udowodniono, że w takich warunkach dzieci lepiej przyswajają wiedzę, a szkoły chętnie z tego korzystają.

Młodsze dzieci wyjeżdżają najczęściej na 3-4 dni, dla starszych przewidziano dłuższe, zazwyczaj tygodniowe wyjazdy. Maluchy również mają szansę na takie doświadczenie, ale w ich wypadku nosi ono nazwę zielone przedszkole.

Dlaczego warto wysłać dziecko na taki wyjazd? Choćby ze względów praktycznych – jeśli wyjeżdża cała klasa, to na rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia opieki dziecku, które nie jedzie. Drugą kwestią są zaległości – zielona szkoła, jak już wspomnieliśmy, jest formą nauki poprzez zabawę. Część materiału zostanie w trakcie wyjazdu przerobiona, a więc uczeń, który zostanie w domu, będzie musiał sam ją nadrobić i przyswoić.

Korzyści z wycieczek szkolnych można mnożyć. Po pierwsze dziecko uczy się samodzielności podczas codziennych zabiegów higienicznych. Ma obowiązek zadbać o siebie i swój bagaż. Dostaje także kieszonkowe, którym ma mądrze zarządzać. Poza tym uczy się przebywania w grupie i odpowiedzialności za innych jej członków. Zmiana otoczenia sprzyja przyswajaniu nowej wiedzy. Zielona szkoła nad morzem czy w innym ciekawym miejscu to również piękne doświadczenia i wspomnienia.

zielona szkola

Zielona szkoła – o te rzeczy warto zadbać przed wyjazdem

Organizacją wyjazdu zajmuje się placówka, do której uczęszcza Twoje dziecko. Zatem noclegi i posiłki są zapewnione, podobnie jak formy spędzania czasu na zielonej szkole. Opiekunami są zawsze nauczyciele i wychowawca. Decyzję o tym, dokąd pojadą dzieci, podejmowane są na zebraniach z rodzicami.

Czy wiesz, że najczęściej aby dziecko mogło uczestniczyć w wyjeździe, musi być ubezpieczone? Między innymi w tym celu wykupujemy co roku ubezpieczenie szkolne. Jeśli nie przystąpiłaś do ubezpieczenia grupowego w szkole lub uważasz, że nie będzie ono wystarczające – wykup dziecku indywidualne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), dostępne np. w LINK4.

Przygotowaniem dziecka do wyjazdu musisz zająć się osobiście. Pamiętaj o tym, by spakować mu niezbędne ubrania i okrycia wierzchnie. Jeśli będzie to zielona szkoła w górach, nie zapomnij o butach trekkingowych lub sprzęcie narciarskim, w zależności od sezonu. Analogicznie, jeśli planowana jest zielona szkoła nad morzem – zadbaj, by w bagażu dziecka znalazły się ubrania i akcesoria plażowe, a także odpowiednie kosmetyki ochronne.

Pamiętaj, aby spakować dziecku podręczniki i zeszyty, o które poproszą nauczyciele. Poza tym przydadzą się również przybory szkolne. Mały piórnik z niezbędnymi rzeczami na pewno zmieści się do walizki. Przygotuj dla dziecka ręczniki, przybory toaletowe i kosmetyki. Zadbaj, by miało ze sobą mały plecak na wycieczki i portfel na kieszonkowe. Nie przesadzaj z jego kwotą – wystarczy suma na drobne wydatki i zakup pamiątki. Młodszym dzieciom trzeba rozmienić pieniądze i warto zapytać opiekunów, czy zaopiekują się kopertą z kieszonkowym i dokumentami Twojej pociechy. Na szczęście w przypadku wielu wyjazdów i kolonii panuje właśnie taka praktyka. Rodzic przekazuje kieszonkowe opiekunom i wyznacza dzienną kwotę, jaką można dziecku wypłacić.

zielona szkola

Zielona szkoła a bezpieczeństwo

Wyjazd na zieloną szkołę to dobra okazja, by przypomnieć dziecku jego obowiązki i zasady przebywania poza domem. Poucz je, że nie wolno mu odłączać się od grupy i wyjaśnij, dlaczego musi przestrzegać regulaminu wyjazdu oraz zasad panujących w ośrodku. Przypomnij mu, że podczas wycieczki odpowiada za bezpieczeństwo swoje i innych. W zależności od tego, dokąd dziecko wyjeżdża, naucz je, jak ma o siebie zadbać. Warto przeprowadzić z nim rozmowę o tym, co wolno, a czego nie w górach i nad wodą.

Aby zapewnić sobie spokojny sen – ubezpiecz urwisa. Do wyboru masz kilka możliwości w ramach oferty LINK4 Mama. Podstawowe ubezpieczenie, bez którego dziecko nie powinno wyjeżdżać na zieloną szkołę, to NNW. Jest to polisa, która chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Kiedy dziecko wyjeżdża pod opieką nauczycieli, teoretycznie to oni odpowiadają za jego zachowanie.

W praktyce często szkoła każe rodzicom podpisać oświadczenie, że w razie czego to oni odpowiadają finansowo za szkody wyrządzone przez dziecko. Dlatego warto, aby mały turysta był objęty również polisą odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Dzięki niej niechcący rozbity telewizor w pokoju hotelowym lub zniszczenia w sklepie z pamiątkami nie obciążą domowego budżetu. Pokryje je odszkodowanie z polisy OC LINK4 Mama.

zielona szkola

Teraz już wiesz, jak przygotować dziecko na zieloną szkołę!

Nie musisz już zastanawiać się, co to zielona szkoła i czym różni się od wycieczki krajoznawczej. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię również o tym, że wyjazd na zieloną szkołę to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek dla dziecka, kiedy do wakacji zostało jeszcze sporo czasu. Każda zmiana klimatu i otoczenia to okazja do pobudzania zdrowego rozwoju dziecka. Samodzielność buduje u dziecka prawidłowe poczucie własnej wartości. A praktyczne umiejętności zdobyte podczas wyjazdów z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Po stronie rodziców i opiekunów leży zapewnienie bezpieczeństwa małym turystom. Po pierwsze trzeba edukować ich i dawać przykład prawidłowych zachowań. Po drugie zadbać o spokój w razie nagłego wypadku. Tutaj doskonale sprawdza się ochrona ubezpieczeniowa, oferowana przez LINK4 Mama. Zakres polis został wybrany zgodnie z potrzebami rodzin. Dzięki temu możemy zapewnić im spokój i pomoc w kryzysowych sytuacjach. Sprawdź ubezpieczenia LINK4 Mama – znajdziesz tam ochronę, jakiej potrzebujesz Ty i Twoi bliscy.

 

Oblicz składkę

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Dziecko na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Link 4 mama
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Link 4 mama

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.