Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Aktywność sportowa czy intelektualna w formie zabawy rozwija znacznie bardziej niż patrzenie godzinami w ekran smartfona. Możliwości są ogromne, szczególnie w dużych miastach – zajęcia dodatkowe dla dzieci organizowane są przez szkoły, domy kultury i prywatne firmy. Jak znaleźć fajne zajęcia dodatkowe dla nastolatków i młodszych dzieci? Czytaj dalej!

Dlaczego warto zainwestować w zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Dzieci mają wrodzoną ciekawość świata, chcą próbować różnych rzeczy, bo jeszcze nie wiedzą, co jest ich mocną stroną. Zajęcia dodatkowe dla dzieci pozwalają odkrywać i rozwijać talenty od najmłodszych lat. Czyli warto zapisywać dziecko na wiele różnych zajęć, aby spróbowało swoich sił w różnych dziedzinach? Nie do końca, pamiętajmy, że to dziecko musi wybrać, na jakie zajęcia pozalekcyjne chce chodzić. Dzieci wybierają instynktownie i kierują się własnymi ambicjami. Jeśli 5-latka stwierdzi, że chce uczyć się grać na perkusji lub ćwiczyć karate, nie przekonuj jej, że odpowiedniejszy będzie balet.

Dobrze wybrane zajęcia pozalekcyjne dla dzieci dają im satysfakcję, nawet jeśli nie są mistrzami w swojej dziedzinie. Pamiętajmy, że to ma być formą rozrywki, a nie karą czy przykrym obowiązkiem. Trenowanie ulubionej dyscypliny sportu czy rozwijanie talentów plastycznych buduje poczucie własnej wartości, dodaje mu pewności siebie.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci mają na celu przekazanie wiedzy i kształtowanie pewnych umiejętności poprzez zabawę. Odbywają się w miłej atmosferze, procesowi tworzenia czy nauki nie towarzyszy stres podobny do tego, jaki dzieci odczuwają w szkole. Element rywalizacji istnieje, ale dziecko nie czuje, że jest surowo oceniane. To bardzo ważne, ponieważ potem chętnie chwali się nowo nabytymi umiejętnościami, utrwalając je w ten sposób. Najlepszym przykładem są lekcje języków obcych dla maluchów, w których wykorzystuje się elementy ich ulubionych bajek i nauka odbywa się w formie zabawy. Dzieci znacznie szybciej przyswajają wiedzę w ten sposób.

zajecia dodatkowe dla dzieci

Dodatkowe zajęcia dla dzieci. 6 oryginalnych propozycji

Szukasz interesujących i niebanalnych zajęć dla swojego dziecka? Mamy dla Ciebie kilka inspiracji, może na naszej liście znajdziesz pomysł na zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków – propozycje

Bajkoterapia – zajęcia promujące czytanie i ułatwiające opanowanie tej umiejętności od najmłodszych lat. Przeznaczone dla dzieci w wieku 5-7 lat zajęcia mają na celu przekonanie maluchów, że czytanie może być przyjemnością. Co więcej, metoda, którą stosuje się podczas takich zajęć, pomaga wykształcić umiejętność czytania ze zrozumieniem i interpretacji tekstu. Taka wiedza z pewnością zaprocentuje podczas nauki szkolnej.

Akrobatyka – niezwykle widowiskowa dyscyplina sportu. Na zajęcia tego typu przyjmowane są dzieciaki, które ukończyły 5 lat. Bardzo polecane dla energicznych i bardzo aktywnych dzieci. Ćwiczenia są ogólnorozwojowe, wykonywane pod okiem trenerów. Nie ma więc powodów do obaw, gdyż dzieci wykonują takie ćwiczenia, które są odpowiednie dla ich wieku i stopnia zaawansowania.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku szkolnym

Grafika warsztatowa – nie komputerowa, ale ta tradycyjna, obejmująca linoryt, monotypię czy gipsoryt. Jest to forma pracy twórczej i możliwość poznawania różnorodnych technik powstawania obrazu. Doskonale rozwija wyobraźnię i zdolności plastyczne.

Trening małego umysłu – zajęcia, które pomagają uczniom klas 1-4 w kształtowaniu umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów. Dzieci poznają różne techniki zapamiętywania i na tej podstawie mogą wypracować własne metody przyswajania wiedzy. Zajęcia są atrakcyjne dla dzieci, bo odbywają się w formie zabawy, rozwiązywania łamigłówek i zagadek.

Zajęcia dodatkowe dla młodzieży

Tai Chi Chuan –  doskonały trening ciała i umysłu dla osób w każdym wieku. Nastolatkom polecany jest ze względu na fakt, że za pomocą tej starożytnej sztuki nabierają większej świadomości swojego ciała i pewności siebie. Dla młodzieży, która atakowana jest tysiącami bodźców dziennie, tai-chi chan pomoże w wyciszeniu się.

Modelowanie 3D – zajęcia dla nastolatków, którzy interesują się projektowaniem przestrzennym. Tworzenie własnym modeli i obserwowanie jak powstają, daje ogromną satysfakcję. Uczy również cierpliwości i dokładności. Co więcej, pozwala zdobyć umiejętności, które można będzie śmiało wpisać w przyszłości do CV.

zajecia dodatkowe dla dzieci

Zajęcia pozalekcyjne a bezpieczeństwo

Nasze propozycje to tylko przykłady zajęć, na których Twoje dziecko może doskonalić swoje talenty. Zarówno przedszkolaki, jak i starsze dzieci, chętnie uczęszczają na zajęcia dodatkowe. Przebywają tam pod opieką wykwalifikowanych trenerów i nauczycieli, co nie daje 100-procentowej gwarancji bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest nauczyć dziecko, jak ma się zachowywać na zajęciach dodatkowych, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo swoje i kolegów, z którymi przebywa.

Naturalnie nie jesteśmy w stanie ustrzec dzieci przed każdym zagrożeniem. A podczas wesołej zabawy może przytrafić się kontuzja i jest to jak najbardziej normalne. Dlatego dziecko uczęszczające na zajęcia dodatkowe powinno być ubezpieczone.

Czy wiesz, że NNW szkolne nie zawsze obejmuje zdarzenia, które mają miejsce po lekcjach? Polisy grupowe są tanie, ale nie zawsze oferują szeroki zakres ochrony. Dla aktywnego dziecka, które po szkole uczęszcza na treningi czy dodatkowe kursy, warto samodzielnie wybrać taką polisę, która zapewni odpowiedni poziom wsparcia. Dzięki temu będziesz mogła wysyłać pociechę na ciekawe zajęcia dodatkowe dla dzieci bez obaw. A jeśli przytrafi się kontuzja, wypłacimy świadczenie, by młody człowiek mógł szybko wrócić do pełnej sprawności.

zajecia dodatkowe dla dzieci

Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Kilka słów na koniec

Zainspirowały Cię nasze pomysły na ciekawe zajęcia dodatkowe dla dzieci? To tylko kilka przykładów z morza możliwości, jakie oferują obecnie placówki kulturalne i edukacyjne. Warto z nich korzystać, ponieważ nowe umiejętności dają dziecku pewność siebie i ogromną satysfakcję. Ty również możesz być dumna ze swojego małego sportowca lub artysty.

Naturalnie nie chodzi o to, aby zapisać dziecko na wiele różnych zajęć, ponieważ to utrudni życie Tobie, a dziecku zabierze czas na naukę i słodkie lenistwo, którego też potrzebuje, by prawidłowo się rozwijać. Pozwól, by dziecko samodzielnie wybrało dyscyplinę sportu czy formę zajęć, która go najbardziej interesuje. Pamiętaj, że są to tylko zajęcia dodatkowe, dlatego nie stawiaj dziecku wygórowanych wymagań.

Jesteś troskliwą i rozsądną mamą, której zależy na rozwoju dziecka. A czy myślisz również o sobie? Sprawdź ofertę wyjątkowego ubezpieczenia LINK4 Mama – stworzyliśmy je z myślą o tym, by wspierać kobiety takie jak Ty.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Link 4 mama
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Link 4 mama

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.