W góry z małym dzieckiem? Dla naszych mam i babć taka eskapada byłaby nie do pomyślenia. Dziś jest inaczej – szereg udogodnień dla rodziców z małymi dziećmi i lepsze warunki podróżowania pozwalają nam na większą swobodę. Nie mówimy oczywiście o zimowej wspinaczce wysokogórskiej czy pokonywaniu trudnych tras z maluszkiem w nosidełku. Pomożemy Ci zorganizować rodzinny wypad w góry, podczas którego wszyscy będziecie się dobrze bawić. Nie musicie rezygnować ze swoich pasji dlatego, że Wasza rodzina powiększyła się. Trzeba tylko zmienić podejście do wyboru tras i przygotować się na to, że poza podziwianiem krajobrazów będziecie mieć jeszcze inne obowiązki.

W góry z niemowlakiem – czy to dobry pomysł? 

Tak, pod warunkiem że wszystko będzie doskonale przygotowane i zaplanowane. Rodzinne spacery po lesie to przede wszystkim świeże powietrze i kontakt z naturą. Maluchy tego potrzebują i nic nie stoi na przeszkodzie by zażywały tych zdrowych przyjemności w górach. Bez względu na to, czy będzie to jednodniowa wycieczka, czy rodzinne wakacje – potrzebne jest odpowiednie przygotowanie i nastawienie na bezpieczną aktywność. W polskich górach mamy spory wybór szlaków – wiele jest takich, które można pokonać w maluchem. 

Jeśli rozważasz wyprawę w góry z małym dzieckiem musisz zdać sobie sprawę z kilku rzeczy. To Ty jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo malucha, którego organizm jest inny niż Twój. Warunki, które dorośli akceptują mogą być niebezpieczne dla niemowlęcia. Druga kwestia to obowiązki – malucha trzeba nieść, do tego mamy spory bagaż jego akcesoriów. Samotny wyjazd w góry z niemowlakiem nie będzie przyjemna i może być niebezpieczna. Dlatego na taką wycieczkę powinny wybrać się dwie dorosłe osoby. Co więcej, obie muszą być kondycyjnie przygotowane do tego wyzwania. 

w gory z niemowlakiem

Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na fakt, że świeżo upieczona mama również nie powinna uprawiać ciężkich aktywności. Na hiking, czyli piesze wędrówki w zróżnicowanym terenie można się zdecydować na kilka miesięcy po porodzie. Możesz jechać w góry z 4–miesięcznym dzieckiem, ale tylko wtedy, gdy ginekolog potwierdzi zakończenie połogu. Nawet jeśli jesteś pełna energii i czujesz się doskonale, musisz pamiętać, że ciąża, poród i karmienie piersią to ogromny wysiłek dla organizmu. Trzeba dać mu czas na spokojną i naturalną regenerację, by uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości. 

Wycieczka z niemowlakiem w góry 

Kiedy jedziesz w góry z małym dzieckiem spontaniczna wycieczka nie wchodzi w grę. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie i skrupulatne planowanie na kilka dni wstecz. Poniżej znajdziesz podpowiedzi dotyczące najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać.

Wybór bezpiecznej trasy na wyjazd w góry z niemowlakiem

Szlaki bywają różne, na szczęście dziś można kierować się nie tylko kolorem oznaczeń, ale również informacjami zamieszczonymi w internecie. Bez problemu znajdziesz informacje na temat tego czy ścieżka jest na tyle szeroka, by przejechać wózkiem i czy po drodze nie czekają na Ciebie przeszkody w postaci lichych mostków nad strumieniami. Jeśli planujesz wyjazd w góry z niemowlakiem, prawdopodobnie przed urodzeniem dziecka trekking był dla Ciebie sposobem na aktywne spędzanie czasu. Na pierwszy wyprawy wybierzcie trasę, którą dobrze znasz lub taką, którą polecają inni rodzice z małymi dziećmi. 

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór trasy nie dłuższej niż około dwie godziny w jedną stronę. Co więcej, trzeba sprawdzić, czy po drodze lub na finiszu mamy schronisko z bazą gastronomiczną. W takim miejscu można maluszka przewinąć i w spokoju nakarmić.

Bez względu na stopień trudności trasy należy sprawdzić prognozę pogody. Jeśli zapowiada się na deszcz lub opady śniegu wycieczkę w góry z małym dzieckiem trzeba odłożyć na inny termin.  

w gory z niemowlakiem

 

Transport dla malucha – wózek, chusta czy nosidełko?

Kilkumiesięczne niemowlę nie pójdzie samo – trzeba je transportować. Wózek sprawdzi się tylko na szerokich i stosunkowo płaskich szlakach. Musisz mieć również pewność, że po drodze nie czekają Cię niespodzianki w postaci przeszkód dla wózka. Jakie są zalety wędrowania z wózkiem? Możesz dokładnie otulić malucha, gdy zrobi się chłodno lub wygodnie przebrać go w każdej chwili. Jednak musisz zwrócić uwagę na to, czy Twój wózek jest odpowiedni na leśne ścieżki. Powinien posiadać amortyzatory i pompowane koła, które niwelują nierówności. 

Chusta jest odpowiednia dla najmłodszych – dziecko jest cały czas przy Tobie, ale masz przy tym wolne ręce. Niestety chusta jest tylko kawałkiem tkaniny, w razie upadku nie chroni dziecka w żaden sposób.

Na kilkugodzinne wędrówki z maluchem w wieku żłobkowo – przedszkolnym również warto mieć wózek lub nosidełko. Nosidła turystyczne mają stelaże i specjalnie wyprofilowane szelki, które odciążają kręgosłup rodzica. Możesz je dopasować do wieku maluszka i wygodnie transportować w nim nawet dwulatka, który zmęczył się marszem.  

Z niemowlakiem w góry – co spakować?

Bez względu na pogodę, trzeba mieć ze sobą zapas ubranek na zmianę. Do tego coś ciepłego i chroniącego przed wiatrem. Czapeczka i rękawiczki również mogą się przydać. Pamiętaj, że niemowlę się nie rusza tak intensywnie podczas marszu i kiedy Tobie będzie ciepło – maluszek może marznąć. Koniecznie zabierz pelerynę przeciwdeszczową lub osłonę, jeśli jedziecie z wózkiem. 

Do tego zestaw pieluszek i kosmetyków niezbędnych do przewijania niemowlaka. Przyda się również składany przewijak – nie zajmuje wiele miejsca, a z pewnością pomoże Ci w zabiegach pielęgnacyjnych w plenerze. Starsze dzieci i niemowlęta niekarmione piersią powinny mieć zapewniony zapas wody i przekąsek. 

w gory z niemowlakiem

Bezpieczny wyjazd w góry z niemowlakiem 

Zadbaliśmy już o komfort malucha, teraz pora na kilka słów o bezpieczeństwie. Uprawianie zdrowej aktywności rodzinnej jest godne pochwały, nawet jeśli starsze pokolenie uważa inaczej. W końcu „czym skorupka za młodu nasiąknie”... Wyjazd w góry z niemowlakiem wymaga przegotowania również na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. 

Cała rodzina – w tym maluszek, powinny posiadać polisy ubezpieczeniowe. NNW dla aktywnej rodziny to podstawa. Pakiet ubezpieczeń, który pozwala ubezpieczyć dziecko od pierwszego dnia życia to Dziecko w ramach LINK4 Mama. Warto zapoznać się z ofertą tych ubezpieczeń, ponieważ zostały stworzone z myślą o rodzinie i jej potrzebach. Każdy z pakietów może zawierać nie tylko podstawę, czyli świadczenie po nieszczęśliwym wypadku, ale również bardzo przemyślany Assistance, w skład którego wchodzi na przykład całodobowa infolinia medyczna (Assistance Zdrowie), czy usługa dostarczenia lekarstw (Assistance Szybka Pomoc). Więcej dowiesz się na stronie https://link4mama.pl/produkty/dziecko lub od naszych doradców. 

Zakończenie: W góry z niemowlakiem. Podsumowanie

Nawet jeśli słyszysz, że wycieczka w góry z 4-miesięcznym dzieckiem to nieodpowiedzialny pomysł, nie daj się przekonać. Na odpowiednio dobranej trasie i z odpowiedzialnymi rodzicami Twojemu maluszkowi nic nie grozi. Oczywiście poza dużą dawką witaminy D ze słońca i świeżego powietrza pachnącego lasem.  

 

Oblicz składkę

 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach dostępne w OWU na stronie www.link4mama.pl

 

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.