Szczepienia ochronne zapewniają nam ochronę przed powikłaniami po infekcjach wirusowych. Kontakt z groźnym wirusem może być dla Ciebie bardzo niebezpieczny, ale czy szczepionka na grypę w ciąży nie zaszkodzi dziecku, skoro w tym stanie leczenie farmakologiczne jest bardzo ograniczone? Przyszłe mamy bardzo często stają przed trudnymi decyzjami i często rezygnują ze szczepień „na wszelki wypadek”. Jak to wygląda z medycznego punktu widzenia?

kobieta w ciąży a szczepienie

Czy kobieta w ciąży może przyjąć szczepionkę na grypę?

Tak, szczepionka na grypę w ciąży nie zagraża dziecku. Co więcej, lekarze zalecają taką formę ochrony przed zachorowaniem. Zachęcają również wszystkie kobiety planujące powiększenie rodziny do zaszczepienia się w ramach przygotowania się do ciąży.

 

Grypa to choroba wirusowa, która może wywołać szereg niebezpiecznych powikłań. Współczesna medycyna radzi sobie z leczeniem tej choroby, ale wciąż umiera na nią wiele osób. Wirus grypy jest niebezpieczny i najrozsądniejszym rozwiązaniem jest szczepienie, które nie zawsze ustrzeże Cię przed zakażeniem, ale zminimalizuje ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia niebezpiecznych powikłań.

 

Leczenie grypy, jak każdej choroby wirusowej, jest objawowe. Osoba chora zażywa kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Działanie to ma chronić przed wywoływanym przez wirus grypy zapaleniem płuc. To bardzo ważne, ponieważ właśnie to powikłanie jest śmiertelnie niebezpieczne.

 

W przypadku kobiet ciężarnych takie leczenie jest bardzo utrudnione. Tak naprawdę jedynym bezpiecznym farmaceutykiem, który można przyjmować, jest paracetamol, czyli popularny, łagodny lek przeciwgorączkowy. Wszystkie silniejsze środki nie są zalecane w ciąży, a ich przyjmowanie może niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu – w przeciwieństwie do szczepienia, które jest bezpieczne.

Szczepionka na grypę w ciąży – czy istnieją przeciwskazania?

Kiedy rozpatruje się temat szczepienie na grypę a ciąża, pojawia się często powtarzany mit. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia w ujęciu ogólnym, a co więcej – nie ma przeszkód, aby przyjąć preparat przeciw grypie.

 

W tym wypadku zastosowanie ma lista przeciwwskazań wspólna dla wszystkich pacjentów:

  • ostre choroby gorączkowe,
  • zaostrzenia choroby przewlekłej,
  • poważne niepożądane odczyny po poprzednim szczepieniu przeciwko grypie,
  • uczulenie na białko jaja kurzego w stopniu anafilaksji.

Szczepionka przeciw grypie w ciąży powinna być podawana przez lekarza po uprzednim zbadaniu pacjentki i dokładnym wywiadzie. W Polsce osoby dorosłe otrzymują preparaty przygotowane na bazie wyselekcjonowanych w danym sezonie szczepów wirusa grypy. Jednak sposób działania preparatu zawsze jest ten sam – bezpieczny dla wszystkich.

 

Nieplanowana ciąża a szczepienie na grypę – co robić? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, np. gdy okazuje się, że podczas przyjęcia preparatu nie wiedziały, że już są w ciąży. Ich obawy o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka są nieuzasadnione. Szczepionki na grypę, które podaje się w Polsce, są bezpieczne również dla ciężarnych. Dorosłym podaje się inaktywowaną szczepionkę, która nie szkodzi matce i dziecku. Jeśli korzystasz ze szczepienia ochronnego za granicą, zwróć uwagę na to, by nie przyjąć preparatu donosowego, zawierającego żywego wirusa. W naszym kraju podaje się je wyłącznie dzieciom.

czy warto szczepić się w trakcie ciąży

Szczepionka na grypę w ciąży – kiedy udać się na wizytę?

Nie ma ograniczenia – szczepienie na grypę w ciąży może nastąpić na dowolnym jej etapie. Lekarze zalecają, aby kobiety, które planują ciążę, szczepiły się na grypę. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ zapewnisz sobie ochronę, zanim jeszcze zajdziesz w ciążę i nie będziesz musiała się już o to martwić, będąc w jej trakcie.

 

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że każdy trymestr ciąży rządzi się innymi prawami. Stąd również biorą się mity, które poddają pod wątpliwość bezpieczne szczepienie w ciąży na jej wybranych etapach. Kiedy możesz przyjąć preparat? Istnieje lista zabronionych substancji dla każdego etapu ciąży.

 

W tym przypadku nie ma ograniczenia – szczepionka przeciw grypie w ciąży może być przyjmowana bezpiecznie w dowolnym momencie. Pierwszy trymestr już omówiliśmy powyżej – nawet jeśli jest to nieplanowana ciąża, a szczepienie na grypę przyjęłaś nie wiedząc o niej, nie masz powodów do zmartwień.

 

Sezon grypowy również nie jest przeciwwskazaniem, ale musisz postępować bardzo ostrożnie. Pamiętaj, że aby przyjąć jakiekolwiek szczepienie ochronne, musisz być zdrowa. Jeśli planujesz szczepienie na grypę w ciąży, unikaj miejsc zatłoczonych i przebywania w towarzystwie osób chorych.

Szczepionka na grypę a ciąża

Skoro wiesz już, czy można się szczepić na grypę w ciąży, to pora zastanowić się nad tym, dlaczego warto się chronić. Grypa to wirus, który w sezonie potrafi wywołać ogromną falę zachorowań. Nie mówi się już o tym tak szeroko, jak o koronawirusie, ale nie można zapomnieć o tym, że grypa również co roku zbiera swoje żniwo.

 

W grupie wysokiego ryzyka są nie tylko osoby starsze i małe dzieci, ale również kobiety ciężarne. Jak wspomnieliśmy wyżej, standardowe leczenie nie jest dostępne dla kobiet w ciąży, a sam paracetamol może nie wystarczyć. W takiej sytuacji ryzyko groźnych powikłań jest bardzo wysokie. Co więcej, badania wykazały, że zachorowanie na grypę w pierwszym trymestrze ciąży może uszkodzić rozwijający się płód.

 

Objawy grypy takie jak kaszel i gorączka mogą również wywołać przedwczesny poród. Tego również musisz mieć świadomość, gdy zastanawiasz się, czy szczepionka na grypę w ciąży to dobry pomysł. Szczepienie jest gruntowanie przebadaną i bezpieczną formą zapobiegania poważnemu zachorowaniu, a właśnie na tym powinny skupić się przyszłe mamy. Każda infekcja, nawet niegroźna, może mieć przykre konsekwencje, nie wspominając o gorszych sytuacjach, dlatego lepiej zapobiegać.

 

Późna ciąża a szczepienie na grypę – czy to ma sens? Oczywiście, ponieważ zakażenie u mamy przed porodem to duże ryzyko, że maluszek również urodzi się zakażony. Grypa dla noworodka jest bardzo niebezpieczna, dlatego nawet na kilkanaście dni przed porodem możesz przyjąć szczepienie na grypę w ciąży.

Szczepionka na grypę w ciąży

Szczepionka na grypę w ciąży

Mamy nadzieję, że rozwijaliśmy Twoją wątpliwości i wiesz już, że szczepionka na grypę w ciąży nie zaszkodzi Tobie i Twojemu maleństwu. Wręcz przeciwnie – jej przyjęcie w ciąży jest bezpieczne i zalecane przez lekarzy. Jeśli planujesz ciążę, przygotuj się do niej uzupełniając szczepienia ochronne.

 

Jesteś już w ciąży? Nie bój się iść do lekarza i zapytać o szczepienie przeciw grypie. W ciąży nie możesz przyjmować skutecznych leków przeciwwirusowych, a to może spowodować groźne powikłania. Natomiast szczepionka na grypę w ciąży jest bezpieczna. Wiemy, że jesteś odpowiedzialną mamą, dlatego staramy się wspierać Cię każdego dnia. Właśnie dlatego stworzyliśmy pakiet ubezpieczeń LINK4 Mama, aby zaoferować Ci pomoc w różnych sytuacjach. Sprawdź, jak szeroki zakres ochrony oferuje pakiet LINK4 Mama stworzony z myślą o Tobie i Twojej rodzinie.

 

 

Oblicz składkę

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach sprawdź w OWU Mama i OWU Dziecko dostępnymi na www.link4mama.pl

 

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.