Każdy z nas ma własny rytm dnia, również najmłodsi. Czujemy się bezpiecznie, gdy pewne wydarzenia są przewidywalne i odbywają się zgodnie z planem. Rutyna noworodka zawiera kilka stałych punktów. Zaspokojenie podstawowych potrzeb malucha to najważniejsze zadanie rodziców, jednak z czasem trzeba dziecko uczyć również tego, że dom ma własny rytm dnia i do tego również będzie musiało się przyzwyczaić.

Na czym polega rutyna u niemowlaka?

Na czym polega rutyna u niemowlaka?

Wielu rodziców uważa, że ​​codzienna rutyna niemowlaka znacznie ułatwia życie. Istnieją dwie szkoły, które stoją do siebie w opozycji. Jedni twierdzą, że rutyna noworodka powinna być uzależniona od planu dnia założonego przez rodziców. Druga natomiast zaleca czuwanie i zaspokajanie potrzeb dziecka na żądanie.

 

Warto przyjrzeć się obu metodom i wyciągnąć wnioski na podstawie obserwacji własnej pociechy. Aby stworzyć ogólny harmonogram, obserwuj, kiedy dziecko naturalnie lubi jeść, spać i się bawić. Noworodki jedzą i śpią przez całą dobę, wtedy trudno o wprowadzanie zmian.

 

Kiedy reguluje się rytm dnia niemowlaka? Od około 2. do 4. miesiąca możesz zacząć obserwować wzorce i próbować ustalić rutynę. Podstawą jest wieczorna rutyna Twoja i niemowlaka – wprowadzaj stały rytm przed snem każdej nocy i planuj robienie mniej więcej tych samych rzeczy o tej samej porze każdego dnia.

Rytm dnia noworodka – dlaczego powinien być stały?

Zasadniczo to jest on stały z natury. Rutyna noworodka opiera się głównie na zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb. Maluch dzieli dobę pomiędzy snem, posiłkami i okresami aktywności i zabawy.

 

Najczęściej noworodek spędza większość czasu śpiąc – przesypia on 14-17 godzin w ciągu 24 godzin. Noworodki często śpią w krótkich 2-3 godzinnych przerwach między karmieniami, zarówno w dzień, jak i w nocy. Budzą się na karmienie i potrzebują Twojej uwagi praktycznie przez cały czas.

 

Zabawa z noworodkiem może być po prostu przytulaniem lub czasem radosnego rozciągania się i kopania koca. Może się okazać, że około 10-20 minut aktywności wystarczy, ale są noworodki, które chętnie bawią się dłużej.

 

Może się okazać, że bardzo prosta, elastyczna rutyna pomoże Twojemu dziecku, a także da Tobie poczucie większej kontroli. Jednak to jeszcze nie jest czas, aby martwić się o to, by wprowadzić dziecko w jakąkolwiek sztywną rutynę.

 

W ciągu pierwszych kilku tygodni bądź elastyczna i reaguj na potrzeby noworodka dotyczące naturalnych kwestii. Podążaj za dzieckiem, jeśli chodzi o rutynę karmienia, snu i zabawy. Dlaczego jest to takie ważne? Kiedy z miłością, ciepłem i troską odpowiadasz na potrzeby noworodka, stajesz się wyjątkową, zaufaną osobą w jego życiu. Kiedy noworodek dostaje od Ciebie to, czego potrzebuje, na przykład uśmiech, dotyk lub przytulanie, poczuje, że świat jest bezpiecznym miejscem do zabawy, nauki i odkrywania.

Nieregularny rytm dnia niemowlaka – jak wpływa na zachowanie dziecka?

Nieregularny rytm dnia niemowlaka – jak wpływa na zachowanie dziecka?

Zacznijmy od tego, jakie korzyści niesie za sobą rutyna u niemowlaka. Jako rodzic będziesz mieć przewidywalny schemat swoich dni ze swoim maleństwem. A Twoje dziecko będzie wiedziało, czego się spodziewać – na przykład, że dostanie butelkę po porannej drzemce, potem zabawie lub wycieczce.

 

Niemowlęta lubią wiedzieć, że pewne rzeczy będą się dziać o określonej porze każdego dnia. Dodatkowa korzyść, jaką daje uregulowany rytm dnia niemowlaka? Kiedy będziesz gotowa, aby spróbować zostawić dziecko z innym opiekunem, będzie to po prostu o wiele łatwiejsze. Twoje dziecko będzie uspokojone przez swoją codzienną rutynę, a nowy opiekun będzie w stanie przewidzieć jego głód, senność lub chęć zabawy, lub wyjścia na spacer.

 

Brak stałości powoduje, że niemowlę źle sypia i bywa rozdrażnione. Mogą pojawić się również problemy trawienne przez nieregularnie spożywane posiłki. Z drugiej strony Twój dzień również będzie mieć nieprzewidywalny przebieg.

 

Wydawałoby się, że stały rytm dnia noworodka lub niemowlaka może być przyczyną problemów, gdy warunki nagle się zmienią. Nic bardziej mylnego – wprowadzenie stałych pór posiłków czy snu pomaga rodzicom planować wyjazdy, zakupy czy domowe obowiązki tak, by życie rodzinne szło gładko, mimo że w domu jest kilkutygodniowy maluszek.

Przykładowy rytm dnia niemowlaka

Wraz ze swoim maluchem  możesz wypróbować prostą rutynę karmienia, zabawy, spania. Oto jak może wyglądać przykładowy rytm dnia niemowlaka.

 

Zaproponuj dziecku karmienie, gdy się obudzi. Zmień pieluchę, przy czynnościach pielęgnacyjnych rozmawiaj, baw się, przytulaj i wchodź w interakcje z dzieckiem. Połóż dziecko z powrotem do snu. Jeśli spróbujesz tego rodzaju rutyny, nadal ważne jest obserwowanie zachowań dziecka i adekwatne reagowanie.

 

Na przykład Twoje dziecko może wykazywać oznaki zmęczenia wkrótce po karmieniu. Oznacza to, że nadszedł czas, aby Twoje dziecko spało, nawet jeśli nie mieliście dużo czasu na zabawę.

 

Inna sytuacja – Twoje dziecko może wykazywać oznaki głodu po zabawie. W tej sytuacji po prostu potrzebne będzie jeszcze jedno karmienie, zanim ułożysz dziecko do snu. Twoje dziecko będzie lepiej spało z pełnym brzuszkiem.

 

Twoje dziecko może mieć również wyjątkowo długi sen od czasu do czasu. To też jest w porządku. O ile lekarz lub pielęgniarka zajmująca się zdrowiem dziecka nie zalecili inaczej, nie ma potrzeby budzenia dziecka na karmienie.

 

W nocy najlepszą opcją może być ułożenie dziecka z powrotem do snu po karmieniu, zamiast próby zabawy.

 

Zdarzają się sytuacje, kiedy trudno jest określić, czego potrzebują niemowlęta. Na przykład, być może próbowałaś nakarmić lub położyć dziecko do snu, ale ono nadal wydaje się niespokojne. Jeśli dziecko płacze, najpierw sprawdź, czy nie jest chore lub jest mu niewygodnie. Gdy okaże się, że nie, a dziecko jadło w ciągu ostatnich dwóch godzin, przytulanie i zapewnienie maluszkowi komfortu są jak najbardziej w porządku.

 

W takich sytuacjach możesz spróbować trzymać dziecko w ramionach z głową blisko klatki piersiowej. Będzie czuło się bezpiecznie, kiedy będziesz się z nim kontaktować w ciepły, kochający i wrażliwy sposób. Naturalna bliskość nie jest rozpieszczaniem, a zaspokajaniem jego podstawowych potrzeb.

Rutyna niemowlaka

Rutyna niemowlaka – podsumowanie

Stały rytm dnia niemowlaka z pewnością ułatwi życie rodzinne. Mistrzami w tej dziedzinie są ponoć francuscy rodzice, niemowlęta przesypiają tam całe noce, a śpią już o 20:00, bo rodzice również muszą mieć czas dla siebie. W czasach, gdy teorii o rodzicielstwie jest tak wiele i każda twierdzi inaczej, warto kierować się instynktem i dobrem swojego dziecka. Najlepszą metodą jest obserwowanie maluszka i rozumienie go. Wiemy, jak ważne jest dla Ciebie jego dobro, dlatego stworzyliśmy pakiety ubezpieczeń LINK4 Mama, które zapewnią ochronę całej Waszej rodzinie. W ramach LINK4 Mama możesz również liczyć na realną pomoc w różnych sytuacjach.


Oblicz składkę

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.