Rodzice często stają przed widmem zmiany szkoły dziecku – dzieje się tak z różnych powodów. Pojawia się również wiele pytań np. czy można przenieść dziecko do innej szkoły w trakcie roku szkolnego? Jak uczeń zaadaptuje się w nowym środowisku i na koniec jakich formalności trzeba dopełnić? Wiemy, jak trudne czeka Cię zadanie, dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu. Podpowiemy Ci, jak wygląda procedura przeniesienia dziecka do innej szkoły i jak przygotować ucznia do tak dużej zmiany.

Przeniesienie dziecka do innej szkoły – kiedy może do tego dojść?

Na zmianę szkoły decydujemy się najczęściej z powodu przeprowadzki. Zmiana miejsca zamieszkania to naturalny powód do tego, by dziecko zaczęło chodzić do innej placówki. Dojeżdżanie, szczególnie w szkole podstawowej, jest dla ucznia męczące i może odbić się na jego ocenach. Dlatego lepiej jest znaleźć szkołę bliżej miejsca zamieszkania i tam przenieść dziecko.

Przeprowadzkę zwykle planujemy z dużym wyprzedzeniem, na przykład, gdy budujemy dom na przedmieściach. W takiej sytuacji mamy bardzo dużo czasu na przygotowanie dziecka do zmiany szkoły. Co więcej, możemy zaplanować ją tak, by uczeń do nowej klasy dołączył 1 września nowego roku szkolnego. To dobry pomysł, dziecku będzie zdecydowanie łatwiej zaadaptować się w nowym środowisku.

Inne sytuacje np. nieplanowana przeprowadzka, problemy z nauką czy rówieśnikami również mogą zmusić rodzica do podjęcia takiej decyzji. Najczęściej jest tak, że uczeń wysyła rodzicom sygnały, że w szkole, do której chodzi, dzieje się coś niedobrego. Ma problemy z nauką, zachowaniem, staje się apatyczny i stanowczo nie chce do niej chodzić. W skrajnych przypadkach pojawiają się również objawy psychosomatyczne jak biegunki czy poranne wymioty.

przeniesienie dziecka do innej szkoly

W takiej sytuacji nie należy zastawiać się czy przenieść dziecko do innej szkoły – należy podjąć działania, by jak najszybciej rozwiązać problem. Zwykle leży on w konfliktach z rówieśnikami lub problemach w nauce. Zdarza się, że starsze dziecko samo przychodzi do rodziców z prośbą o to, by przenieść je do innej szkoły. Wówczas trzeba wysłuchać jego argumentów, a następnie skontaktować się z wychowawcą klasy, aby dowiedzieć się, co może być przyczyną.

Wyżej wymienionych problemów nie wolno bagatelizować – dziecko powinno czuć, że ma wsparcie w rodzicach. Co więcej, często zmiana środowiska wpływa pozytywnie na samopoczucie i wyniki w nauce dziecka. Warto wziąć to pod uwagę, rozważając przeniesienie dziecka do innej szkoły.

Często to rodzice bardziej denerwują się zmianą szkoły bardziej niż dzieci. Po fakcie okazuje się, że nie doceniliśmy umiejętności adaptacyjnych dziecka. Wyjątkiem są dzieci o specjalnych potrzebach, nieśmiałe i introwertyczne. Dla nich wejście w nowe środowisko będzie sporym wyzwaniem, dlatego powinniśmy służyć im pomocą i wsparciem w tej trudnej sytuacji.

Jak przenieść dziecko do innej szkoły?

Jeśli podjęliście już decyzję o zmianie szkoły to pora przejść do załatwiania formalności. Jak przenieść dziecko do innej szkoły i czy można to zrobić w trakcie roku szkolnego? Tak, dziecko można przenieść do innej szkoły praktycznie z dnia na dzień. Co więcej, cała procedura przeniesienia dziecka do innej szkoły odbywa się bardzo sprawnie.

W placówce, do której dziecko uczęszcza, trzeba zgłosić prośbę o przeniesienie – zwykle nie ma z tym problemu, w sekretariacie wypełniamy druk przeniesienia dziecka do innej szkoły, do którego dołączony będzie arkusz ocen i pozostała dokumentacja dziecka. W formularzu musisz podać uzasadnienie przeniesienia dziecka do innej szkoły. Dokumenty szkoły przekazują między sobą – rodzic nie dostaje ich do ręki. Jeśli procedura odbywa się w środku roku szkolnego, wówczas oceny ze starej szkoły zostaną dziecku przepisane.

przeniesienie dziecka do innej szkoly

Przed ustaleniem terminu przyjścia do nowej placówki należy stawić się w bibliotece szkolnej po nowe podręczniki. Natomiast te, z których dziecko korzystało, trzeba zwrócić do poprzedniej placówki.

Nowa szkoła będzie potrzebować od Ciebie zaświadczenie o ubezpieczeniu dziecka (wystarczy numer polisy). Z gabinetu higienistki musisz zabrać kartę szczepień i przenieść do nowej placówki.

Zadbaj o zwrot lektur szkolnych do biblioteki oraz innych pomocy, które dziecko otrzymało ze starej szkoły. Umów się na spotkanie z nowym wychowawcą na rozmowę – to ważne by wiedział, dlaczego dziecko zmienia szkołę. Sprawdź różnice programowe i ustal ewentualne nadrobienie zaległości.

Wiesz już jak przenieść dziecko ze szkoły do szkoły. Na koniec kilka rad, jak je do tego przygotować, zadbać o jego bezpieczeństwo i Twój spokój.

Mama radzi mamie

Nie wystarczy stwierdzić: chcę przenieść dziecko do innej szkoły, a następnie dopełnić formalności. W całym procesie najważniejsze jest dziecko – przygotuj je do zmiany. Pokaż mu nową szkołę, jeśli to możliwe przedstaw dzieci, które już tam uczęszczają. Zapewnij że nie straci kontaktu ze starymi przyjaciółmi. Zadbaj o to by, jego poziom wiedzy był taki jak większości dzieci w nowej klasie. Słuchaj uważnie i obserwuj, pierwsze dni adaptacji są bardzo ważne, Dziecko musi wiedzieć, że ma w Tobie wsparcie.

Przeniesienie dziecka do innej szkoły a bezpieczeństwo

Dziecko może czuć się początkowo zagubione w nowym środowisku. Nie chodzi tylko o nowych ludzi, ale również otoczenie. Przyprowadź je do nowej szkoły, pokaż bezpieczną drogę. Postaraj się, by poznało budynek i umiało się po nim sprawnie poruszać. Oczywiście nie możesz z nim chodzić na lekcje, dlatego otocz je opieką w inny sposób. Ubezpieczenie NNW to dobry sposób na zapewnienie sobie wsparcia w trudnej sytuacji związanej z wypadkiem podczas zajęć lekcyjnych czy powrotu do domu. Ubezpieczenie dziecka może obejmować również praktyczną pomoc np. organizację korepetycji po wypadku, po którym nie może jeszcze uczęszczać na lekcje. Każda mama zgodzi się, że ubezpieczenie ułatwia życie i rozwiązuje sporo codziennych problemów.

przeniesienie dziecka do innej szkoly

Przeniesienie dziecka do innej szkoły? Podsumowanie

Proces wychowania i edukacji dzieci nigdy nie jest pasmem samych sukcesów. Zdarzają się sytuacje trudne, czasem nawet niebezpieczne. Przeniesienie dziecka do innej szkoły nie jest porażką – warto takie zdarzenie przekuć w sukces. Przygotuj ucznia do zmiany, zadbaj o bezpieczeństwo dziecka i własny spokój. To ważne by mama mogła liczyć na realną pomoc w sytuacjach kryzysowych. Zachęcamy do zapoznania się z polisą stworzoną z myślą o potrzebach zabieganych mam. To wyjątkowe ubezpieczenie, które bierze pod uwagę specyficzne ryzyka, jakie niesie za sobą wychowywanie potomstwa.

 


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Dziecko na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.