Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to dla wielu mam trudny czas. Przez rok lub nawet dłużej nie brały udziału w życiu firmy, więc nie zawsze wiedzą, na co mogą liczyć po zakończeniu urlopu. Stres potęguje także świadomość oddania maluszka pod opiekę innej osobie. Podpowiadamy, jak zaplanować powrót z macierzyńskiego, aby było to pozytywne doświadczenie.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Najważniejsze informacje

Urlop macierzyński i kwestie dotyczące powrotu do pracy są jasno określone w Kodeksie Pracy. W Polsce mama, która urodziła jedno dziecko (jeśli ciąża była mnoga, to wymiar urlopu jest odpowiednio wyższy) i opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe w ZUS, ma prawo do 20. tygodniowego urlopu, dodatkowo obojgu rodzicom przysługuje urlop rodzicielski w wymiarze 32. tygodni, O ile urlop macierzyński przysługuje tylko mamie, o tyle rodzicielski mogą podzielić między siebie oboje rodzice.

Niewielu rodziców wie, że może wrócić do pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego na specjalnych zasadach. Jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, możesz świadczyć pracę w niepełnym wymiarze godzin (maksymalnie pół etatu) i wówczas urlop rodzicielski może wydłużyć się do 64. tygodni (w przypadku dwójki lub więcej dzieci 68 tygodni).

powrot do pracy po macierzynskim

Często słyszy się od młodych mam, że obawiają się, czy będą miały do czego wracać. Powrót do pracy z urlopu macierzyńskiego nie jest przywilejem – pracodawca ma obowiązek przyjąć Cię na dotychczasowe stanowisko pracy. Rok to długi okres – wiele w tym czasie mogło się zmienić, dlatego wiele mam staje przed problemem: powrót z macierzyńskiego a likwidacja stanowiska. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zaproponować Ci inne, odpowiadające Twoim kwalifikacjom i doświadczeniu.

Nie może bez Twojej zgody obniżyć Ci wynagrodzenia. Jeśli zaproponuje Ci tzw. wypowiedzenie zmieniające, na mocy którego warunki pracy i płacy się pogorszą – nie musisz się na nie zgadzać. Co więcej, w takim dokumencie pracodawca musi uzasadnić swoją decyzję, a w świetle przepisów Prawa Pracy nie jest to łatwe. W skrajnych przypadkach pracodawcy decydują się na wręczenie pracownicy wypowiedzenia i zwykle takie sprawy kończą się przed Sądem Pracy, który zwykle staje po stronie zwolnionej.

Kiedy planujesz powrót z urlopu macierzyńskiego, powinnaś zdawać sobie sprawę z praw, jakie Ci przysługują. Możesz zmniejszyć wymiar do 7 godzin pracy dziennie, jeśli karmisz piersią. Matki karmiące jedno dziecko mają prawo 2 przerw po 30 minut w pracy na karmienie, które na jej wniosek można połączyć w jedną godzinną przerwę. Natomiast matki karmiące więcej niż jedno dziecko mają prawo do 2 przerw po 45 minut każda. Ponadto wraz z pojawieniem się maluszka, przysługują Tobie lub ojcu dziecka dwa dni dodatkowego urlopu rocznie – jest to tzw. opieka nad dzieckiem zdrowym. Kiedy dziecko jest chore, pediatra wypisuje zwolnienie lekarskie dla rodzica.

Powrót po urlopie macierzyńskim. 5 porad, aby był łatwiejszy

Stres związany z tą sytuacją możesz ograniczyć do minimum. Ciąża trwa kilka miesięcy, urlop rok – w tym czasie możesz podjąć działania, by powrót z macierzyńskiego do pracy przebiegł pomyślnie.

powrot do pracy po macierzynskim

Zadbaj o relację z pracodawcą przed urlopem

W Polsce pokutuje mit, że urlop macierzyński to najgorszy koszmar pracodawcy. Jednak jeśli ciąża przebiega normalnie, to warto poinformować o niej pracodawcę odpowiednio wcześniej. Szczególnie że ciężarnym przysługują dodatkowe prawa – np. skrócony czas pracy przy komputerze.

Usiądź i porozmawiaj z przełożonym – opcji na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest kilka. Ułóżcie wspólnie plan działania i jeśli tylko sytuacja na to pozwoli – wywiązujcie się z ustaleń. Nie tylko przepisy, ale również możliwości technologiczne są obecnie bardzo przyjazne rodzicom. Praca zdalna lub hybrydowa to wygodne rozwiązanie na bezproblemowy powrót z macierzyńskiego do pracy.

Postaraj się być na bieżąco

20 tygodni urlopu macierzyńskiego to długi czas, w niektórych branżach to przysłowiowe „lata świetlne”. Dlatego w przerwach w opiece nad maluszkiem staraj się śledzić trendy. Nie zrywaj kontaktów ze współpracownikami, bierz udział w spotkaniach firmowych – wciąż jesteś przecież pracownikiem tej organizacji.

Zaplanuj datę powrotu i zorganizuj opiekę dla dziecka

Miejsce w żłobku lub zatrudnienie opiekunki trzeba zacząć załatwiać na kilka miesięcy przed końcem urlopu. Stres związany z brakiem odpowiedniej opieki dla maluszka może zaprzepaścić Twój powrót z urlopu macierzyńskiego. Teoretycznie możesz przedłużyć ten czas o urlop rodzicielski i później wychowawczy, ale pamiętaj, że ten drugi to urlop bezpłatny.

Pamiętaj o formalnościach

Nawet jeśli przed odejściem na urlop ustaliłaś z pracodawcą datę powrotu, to powinnaś złożyć wniosek o powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Jest to pisemna informacja o tym, kiedy planujesz wracać i że nie chcesz korzystać w tym momencie z rodzicielskiego.

Zaplanuj swój dzień na nowo

Przez ostatni rok żyłaś rytmem dnia maluszka. Powrót do pracy oznacza dla Was małą rewolucję. Zmiany godzin snu i wczesne pobudki będą początkowo trudne – warto przetrenować je wcześniej. Dla malucha zmiana trybu dobowego też nie będzie łatwa. Zapisujesz dziecko do żłobka? Okres jego adaptacji w nowym miejscu zaplanuj jeszcze przed powrotem do pracy. Dla wielu dzieci to bardzo trudne doświadczenie, dla mam również. Lepiej jest przebrnąć przez najgorszy okres jeszcze w trakcie urlopu, by potem móc skupić się na powrocie do pracy. 

Mama radzi mamie

Z własnego doświadczenia wiem, że traktowanie pracodawcy jak partnera, a nie wroga bardzo się opłaca. Uczciwe podejście i przyjazne stosunki z pracodawcą stwarzają dogodne warunki na powrót do pracy po macierzyńskim. Mój pracodawca wiedział, że młoda mama to wydajny, kreatywny i świetnie zorganizowany pracownik – ponieważ mu to pokazałam. Opłaciło się, ponieważ po kilku tygodniach od powrotu dostałam awans i podwyżkę. Nie podchodź do sprawy roszczeniowo, rozmawiaj. Twój pracodawca to też człowiek i często

powrot do pracy po macierzynskim

Powrót do pracy po macierzyńskim. Podsumowanie

Dobrze zaplanowany powrót do pracy po urlopie macierzyńskim minimalizuje stres związany z tą sytuacją. Spokojny sen zapewni Ci również ubezpieczenie stworzone z myślą o młodych mamach. W Polsce wciąż pokutuje mit, że pracodawca natychmiast po powrocie z urlopu wręczy młodej matce wypowiedzenie. Czasy się zmieniają, podejście pracodawców również. Możliwości technologiczne stwarzają doskonałe warunki pracy dla młodych rodziców.

Firmy również chcą być postrzegane jako przyjazne miejsca pracy. Zmieniło się również podejście kobiet do kwestii pracy w czasie ciąży. Przez wiele lat wiadomość o ciąży skutkowała dostarczeniem do zakładu pracy zwolnienia lekarskiego. Dziś młode kobiety wiedzą, że ciąża nie jest chorobą i można te kilka miesięcy wykorzystać na realizowanie się zawodowo.


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.