Przygotowanie do szkoły może przebiegać radośnie i całkiem gładko, a 1 września wcale nie musi kojarzyć się z natłokiem obowiązków. Wszystko jest kwestią nastawienia i przygotowania. Nie tylko dziecko musi być na to gotowe – dla rodziców rok szkolny oznacza więcej obowiązków i spraw do załatwienia. Jak przygotować się do szkoły, by odpowiednio skupić się na nowych doświadczeniach w edukacji dziecka? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. 

Jak przygotować dziecko do szkoły? Praktyczne wskazówki dla rodziców 

Przygotowanie dziecka emocjonalnie do powrotu do szkoły jest ważne, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ważniejsze niż zakup wyprawki. Czasem powrót do szkoły bywa stresujący, dlatego zapytaj dziecko, jak się czuje w związku z powrotem do nauki. Pozwól mu wyrazić swoje obawy, lęki, ale także radość czy oczekiwania. Aktywnie słuchaj i potwierdzaj jego uczucia. Podkreśl pozytywne strony powrotu do szkoły, takie jak możliwość spotkania przyjaciół, nauka czegoś nowego i rozwijanie umiejętności.

Aby powrót do szkoły nie był szokiem, wprowadzaj stopniowo nową rutynę. Zacznij stopniowo przywracać regularny harmonogram dnia, w tym stałe godziny snu i posiłków. To pomoże dziecku przygotować się psychicznie na powrót do szkolnych obowiązków. Zachęć dziecko do uczestniczenia w przygotowaniach do powrotu do szkoły jak pakowanie plecaka czy wybieranie przyborów szkolnych. To może sprawić, że pociecha poczuje się bardziej zaangażowana i odpowiedzialna.

Pokaż swoje wsparcie i optymizm wobec powrotu do szkoły. Twoje pozytywne nastawienie może mieć wpływ na emocje dziecka. Jeśli Ty będziesz podchodzić negatywnie do zmian, jakie nastąpią od września, dziecku udzielą się Twoje emocje i powrót do szkoły po wakacjach będzie mu się źle kojarzył. 

Przygotowania do szkoły: Czego nie można pominąć?

Już w wakacje warto pomyśleć o wyprawce – co kupić do szkoły? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę, która z pewnością pomoże Wam w zakupach. Wyprawka szkolna dla ucznia szkoły podstawowej powinna być odpowiednio dopasowana do wymagań i potrzeb danego roku szkolnego. 

Co kupić na wyprawkę do szkoły:

  • Plecak odpowiedniej wielkości, który będzie wygodny dla dziecka i pomieści wszystkie potrzebne przedmioty.

  • Zeszyty – zazwyczaj od danego przedmiotu zależy rodzaj zeszytów, np. linie, czy kratka. Sprawdź listę wymaganych zeszytów dla danego roku – najczęściej znajdziesz ją na stronie internetowej placówki edukacyjnej. 

  • Piórnik – pojemny i dobrze zorganizowany, którego używanie nie będzie sprawiać dziecku kłopotu.

  • Uczeń będzie potrzebować również długopisów, najczęściej w niebieskim kolorze, ołówków, gumki, temperówki, kredki, mazaki i ewentualnie flamastry.

  • Przybory kreślarskie takie jak linijki i ekierki. Przydatne przy rysowaniu i wykonywaniu ćwiczeń matematycznych.

  • Warto zaopatrzyć dziecko w klej w sztyfcie i nożyczki o zaokrąglonych końcach.

  • Teczki lub segregatory pomogą w organizacji i przechowywaniu materiałów.

  • Strój na wf – upewnij się, że dziecko ma odpowiedni strój i obuwie na zajęcia wychowania fizycznego.

  • Worek na buty na zmianę.

  • Artykuły higieniczne: chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane, a także ewentualnie żel antybakteryjny.

Warto na początku roku szkolnego skonsultować się z nauczycielami lub szkołą, aby upewnić się, że wyprawka zawiera wszystkie niezbędne przedmioty, które będą potrzebne w danym roku szkolnym. Dzięki temu dziecko będzie dobrze przygotowane do nauki, a Ty w razie czego będziesz świadoma, jakich przyborów jeszcze brakuje dziecku do pełnej wyprawki.

Przygotowanie do szkoły dotyczy również garderoby, którą prawdopodobnie trzeba uzupełnić. Sprawdź, czy dziecko ma odpowiednie buty i ubrania oraz galowy strój na rozpoczęcie roku szkolnego i inne uroczystości organizowane w placówce. 

Bardzo ważne jest też przygotowanie odpowiedniej przestrzeni do nauki dla dziecka. Centrum działań malucha powinno znajdować się w cichym, dobrze oświetlonym miejscu. Zadbaj o porządek i organizację kącika do nauki, usuń z niego rozpraszacze i w razie potrzeby zorganizuj odpowiednie wyposażenie, aby uczeń miał dobrą przestrzeń do odrabiania lekcji. 

Powrót do szkoły po wakacjach: Jak zmniejszyć stres?

Dobre przygotowanie – nazwijmy je technicznym – to dobry kierunek do tego, by dziecko i rodzic nie kojarzyli powrotu do szkoły ze stresem. Stopniowa zmiana trybu życia i spokojne kompletowanie wyprawki to bardzo dobre rozwiązanie. 

Powrót do szkół i na zajęcia dodatkowe wymaga kilku formalności do załatwienia, jak zapis dziecka do właściwej grupy, uregulowanie opłat związanych z uczestnictwem pociechy w zajęciach pozalekcyjnych, czy opłata składek klasowych. Warto również dobrze rozplanować te wydatki. Nie zapomnij o ubezpieczeniu dziecka – polisa NNW będzie potrzebna w roku szkolnym. Rozważ kwestie polisy indywidualnej, która oferuje korzystne warunki ubezpieczenia.

Dobre ubezpieczenie NNW jest ważne, aby zapewnić dziecku i rodzinie poczucie bezpieczeństwa w razie nieoczekiwanych wypadków. Dzieci spędzają dużo czasu w szkole, gdzie różnego rodzaju wypadki mogą się zdarzyć, np. upadki, skaleczenia, złamania kości, czy kontuzje podczas zajęć sportowych. Ubezpieczenie NNW może zapewnić wsparcie w przypadku nieszczęśliwego wypadku.

Wiele dzieci uczestniczy w różnych zajęciach pozalekcyjnych, takich jak sport, taniec, sztuki walki czy inne aktywności. Ubezpieczenie NNW może chronić dziecko w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia podczas tych aktywności. LINK4 wypłaci świadczenie za uszczerbek na zdrowiu  będącego skutkiem nieszczęśliwego wypadku.

Ubezpieczenie NNW może również pokryć koszty związane z zakupem leków potrzebnych do leczenia choroby związanej z ugryzieniem lub ukąszeniem owada, lub kleszcza. W przypadku z zachorowanie na sepsę lub inwazyjną chorobę pneumokokową oraz w przypadku  pobytu w szpitalu, będącego skutkiem nieszczęśliwego wypadku – Ubezpieczyciel wypłaci świadczenie. Także w przypadku wstrząśnienia mózgu – zostanie wypłacone świadczenie Sprawdź jak działają ubezpieczenia LINK4Mama – więcej informacji znajdziesz tutaj: www.link4mama.pl

Powrót do szkoły może być radosnym wydarzeniem

Wiesz już, jak powinno przebiegać przygotowanie do szkoły. Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele obowiązków przed Wami. Jeszcze w wakacje sprawdź co kupić na wyprawkę do szkoły i zrób zakupy stopniowo i w spokoju. Przygotuj listę formalności, których trzeba dopełnić, aby o niczym nie zapomnieć. Wspólnie z dzieckiem zmieniaj rutynę i wprowadzaj pory spania i posiłków, które będą elementem codziennego funkcjonowania w roku szkolnym. 

Pamiętaj, jak ważne są emocjonalne przygotowania do szkoły. Przypomnij dziecku o jego sukcesach i pokaż, jak pozytywnym doświadczeniem jest nauka. Zapewnij go również o tym, że zawsze może na Tobie polegać. Natomiast Ty możesz polegać na nas. Ubezpieczenie LINK4Mama zostało stworzone z myślą o rodzinach. Ubezpiecz siebie i dziecko, abyś mogła ze spokojem patrzeć w przyszłość i skupić się na tym, co najważniejsze. Ubezpieczenie możesz kupić online – skorzystaj z bezpłatnego Kalkulatora na stronie LINK4 Mama i oblicz składkę. Możesz też porozmawiać z konsultantem, dzwoniąc pod numer 604 14 14 14.


 

Oblicz składkę


 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU Link4Mama i OWU Dziecko dostępnych na www.link4mama.pl

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.