Ząbkowanie to jeden z trudnych etapów rozwoju. Ból i drażliwość, które mu towarzyszą burzą domowy spokój. Nieprzespane noce, płacz i bezradność rodzica, który próbuje ulżyć dziecku. Ząbkowanie wcale nie musi tak wyglądać. Poznaj kalendarz ząbkowania u dzieci i porady specjalistów, dzięki którym dobrze się przygotujesz. 

Kalendarz ząbkowania u dzieci

Jeden na 6000 tysięcy noworodków rodzi się z częściowo wyrżniętym uzębieniem. Jednak zwykle pierwszy ząbek u niemowlaka pojawia się w wieku 4. – 7. miesięcy. Pamiętaj przy tym, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Dlatego, jeśli 7-miesięczne niemowlę nie będzie mieć jeszcze ząbków, nie panikuj. Z drugiej strony czasem obserwuje się ząbkowanie u 3-miesięcznego dziecka, co również mieści się w normie. Wyrzynanie zębów u niemowlaka może zależeć od wielu czynników – również genetycznych.

 

Zwykle jako pierwsze pojawiają się dwa dolne zęby, a następnie cztery górne. Następnie mogą wysuwać się po dwa na raz, po jednym z każdej strony jamy ustnej. Jednak ten schemat może się różnić, a na harmonogram może mieć wpływ wiele czynników (na przykład to, czy dziecko urodziło się wcześnie lub miało niską masę urodzeniową).

 

Orientacyjny kalendarz ząbkowania u dzieci:

  • 4 zęby w 11 miesiącu,

  • 8 zębów w 15 miesiącu,

  • 12 zębów w 19 miesiącu,

  • 16 zębów w 23 miesiącu.

 

Jeśli Twoje dziecko nie ma zębów do 18. miesiąca życia, skontaktuj się z dentystą dziecięcym w celu oceny. W rzadkich przypadkach to nie genetyka, a problem medyczny może powodować opóźnienie ząbkowania. 

 

Najczęstsze przyczyny opóźnionego ząbkowania:

  • niedożywienie,

  • niedobór witamin,

  • niedoczynność tarczycy.

Ząbkowanie u niemowlaka – objawy

Ząbkowanie u dziecka może odbywać się bez bólu i dyskomfortu. Dlatego możesz nie zdawać sobie nawet sprawy, do momentu, gdy zobaczysz pierwsze zęby u dziecka. Niestety w większości przypadków wyrzynanie zębów u niemowlaka wiąże się z dyskomfortem. 

 

Typowe objawy ząbkowania mogą obejmować:

  • ślinienie się,

  • wysypka na twarzy spowodowana ślinieniem,

  • gryzienie różnych przedmiotów,

  • drażliwość,

  • płacz,

  • odmawianie jedzenia,

  • obrzęk, ból lub wrażliwość dziąseł,

  • problemy ze snem,

  • zarumienione policzki,

  • ciągnąć za uszy,

  • lekko podwyższona temperatura ciała, stan podgorączkowy.

 

Objawy ząbkowania mogą wystąpić niezależnie od tego, czy karmisz dziecko piersią, czy butelką. Zanim pojawi się ząb (a nawet później), możesz czuć, jak dziecko gryzie. A ponieważ karmienie piersią działa kojąco na dzieci, mogą chcieć jeść częściej. Pamiętaj, że objawy ząbkowania pojawiają się, zanim ząb przebije się przez dziąsło. 

 

Ważne jest, aby zrozumieć, że ząbkowanie jest trudnym okresem zarówno dla niemowląt, jak i rodziców. Dlatego istotne jest, aby oferować dodatkową opiekę i wsparcie dla dziecka podczas wyrzynania się pierwszych zębów. 

 

Jeśli niemowlę ma poważne objawy ząbkowania, takie jak wysoka gorączka, biegunka lub inne problemy zdrowotne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach może to być oznaka infekcji lub innej choroby. W ramach ubezpieczenia Assistance Zdrowie w LINK4 Mama otrzymujesz dostęp do całodobowej infolinii, dzięki której umówisz termin realizacji świadczeń zdrowotnych oraz uzyskasz informacje o godzinach przyjęć czy harmonogramie pracy placówek medycznychCo więcej, możesz także skorzystać z telekonsultacji z lekarzem lub pielęgniarką położną. Dzięki temu możesz porozmawiać z pediatrą o swoich obawach oraz otrzymać fachową poradę. 

Ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Ból, który towarzyszy ząbkowaniu, można łagodzić domowymi sposobami:

  1. Delikatnie masuj dziąsła dziecka czystym palcem, szczoteczką do zębów dla niemowląt lub zwilżonym gazikiem.

  2. Przyłóż zimną myjkę, łyżkę lub schłodzony gryzak do dziąseł dziecka.

  3. Używaj plastikowych lub gumowych zabawek, które są schłodzone. Nigdy nie dawaj dziecku zabawek, które spędziły długi czas w zamrażalniku.

  4. Jeśli Twoje dziecko je już produkty stałe, podawaj zimne pokarmy, na przykład schłodzony plasterek ogórka, ale zawsze uważnie je obserwuj, ponieważ może to grozić zadławieniem.

 

Dzieci zazwyczaj dobrze reagują na masaże i chłodne okłady, ale czasem trzeba sięgnąć po farmakologię. W aptekach dostępne są stomatologiczne żele znieczulające. Wybieraj wyłącznie produkty przeznaczone dla niemowląt, które mają odpowiednio niską dawkę środka przeciwbólowego. 

 

Przed podaniem dziecku leku przeciwbólowego należy skonsultować jego stosowanie z pediatrą. FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega przed stosowaniem żeli przeciwbólowych z benzokainą ze względu na jej powiązanie z zachorowaniami na methemoglobinemię.

 

W internecie znajdziesz wiele porad i preparatów na bolesne ząbkowanie – niektóre z nich mogą być niebezpieczne. Uważaj na drewniane bransoletki, które mogą zerwać się i doprowadzić do zadławienia niemowlęcia. Podawanie dzieciom skórki od chleba również nie jest najlepszym pomysłem, szczególnie przed wprowadzeniem stałych pokarmów. 

 

Ząbkujące niemowlęta mogą być bardziej narażone na infekcje, ponieważ chętniej wkładają ręce i przedmioty do buzi. Dlatego zachowanie higieny jest istotne, zarówno w kontekście czystości zabawek, jak i częstego mycia rąk dziecka.

Ząbkowanie u dzieci – wiesz już jak sobie z nim radzić

Ząbkowanie u dzieci to naturalny proces rozwoju, w którym pierwsze zęby pojawiają się w dziąsłach. Jest to etap, który zazwyczaj rozpoczyna się między 6. a 12. miesiącem życia niemowlęcia. Ząbkowanie może wywoływać różne objawy, takie jak ślinienie, drażliwość, podrażnienie skóry i zmiany w zachowaniu. 

 

Nie jest ono bezpośrednią przyczyną obniżenia odporności u niemowląt, chociaż objawy ząbkowania mogą przypominać oznaki choroby. Wzmożona opieka i wsparcie rodziców podczas ząbkowania są kluczowe. Zachowanie higieny, odpowiednia dieta i konsultacje z lekarzem w przypadku poważnych objawów mogą pomóc w ułatwieniu tego okresu zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Warto pamiętać, że ząbkowanie jest przejściowym procesem i z czasem minie, pozostawiając dzieci z ich pierwszymi zębami. 

 

To jeden z trudnych etapów rozwoju malucha, który może wiązać się z bólem u dziecka i stresem u rodziców. Możesz zapewnić sobie wsparcie w takich sytuacjach. Wykup ubezpieczenie z pakietem Assistance Zdrowie w LINK4 Mama. Otrzymasz dostęp do darmowej infolinii. A jeśli zajdzie potrzeba konsultacji z lekarzem – możesz skontaktować się z nim telefonicznie . Sprawdź, jak działają ubezpieczenia w LINK4 Mama. 

Skorzystaj z naszego kalkulatora na stronie LINK4 Mama lub dowiedz się więcej, dzwoniąc pod numer 604 14 14 14 czy spotykając się z agentem współpracującym z LINK4. 


 

Oblicz składkę


 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU Link4Mama i OWU Dziecko dostępnych na www.link4mama.pl.

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.