Dziecko uskarżające się na różne dolegliwości to zawsze stres dla rodzica. Jeśli masz doświadczenie jako rodzic, to wiesz, że takie sytuacje zdarzają się najczęściej wieczorami i w weekendy, kiedy gabinety pediatryczne są zamknięte. Nie wszystkie dolegliwości nadają się, by jechać na dyżur całodobowy. Właśnie wtedy pediatra na telefon będzie niezastąpiony. Oczywiście takie konsultacje medyczne przydają się również w innych sytuacjach – sprawdź, dlaczego warto mieć ubezpieczenie dla dziecka z całodobową bezpłatną infolinią medyczną.

Czym zajmuje się lekarz pediatra?

Czym zajmuje się lekarz pediatra?

Pediatria to specjalizacja medyczna, która obejmuje choroby wieku dziecięcego. Pediatra dziecięcy to lekarz pierwszego kontaktu Twojej pociechy. Monitoruje jego rozwój od dnia narodzin – przeprowadza okresowe bilanse i proponuje szczepienia ochronne. Kiedy dziecko jest chore, to właśnie jego lekarz pediatra jest pierwszym specjalistą, do którego powinnaś się udać.

 

W Polsce istnieje obowiązek zapisania dziecka do przychodni POZ i wybrania dla niego lekarza prowadzącego. Jednak Twoje dziecko może leczyć każdy pediatra dziecięcy – nie tylko ten, do którego dziecko jest zapisane. Lekarze tej specjalności pracują nie tylko w poradniach, ale również na oddziałach pediatrycznych w szpitalach, gdzie leczą choroby wymagające hospitalizacji.

 

Pierwszy kontakt dziecka z lekarzem pediatrą ma miejsce bezpośrednio po narodzinach. Neonatolog (lekarz pediatra specjalizujący się w leczeniu noworodków) ocenia ogólny stan zdrowia nowo narodzonego maleństwa. Pediatrę z poradni POZ dziecko poznaje w pierwszych tygodniach życia na wizycie kontrolnej już po wyjściu ze szpitala. Najczęściej jest to wizyta przy okazji szczepienia ochronnego.

Lekarz pediatra na telefon a tradycyjny

Lekarz pediatra na telefon a tradycyjny

Od kilku lat popularność teleporad jako formy leczenia stale rośnie. Ta forma konsultacji nie zawsze jest wystarczająca, ale w wielu przypadkach bardzo pomocna. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy wizytę w gabinecie da się zastąpić teleporadą?

 

Konsultacja telefoniczna ma swoje zalety – nie musisz czekać z dzieckiem w przepełnionej poczekalni, więc nie ryzykujesz dodatkowego zakażenia. Z drugiej strony, jeśli możesz skonsultować się z lekarzem w sprawie niewielkich dolegliwości, kolejka dla dzieci z poważniejszymi objawami znacząco się skraca.

 

W ramach pakietu Assistance Zdrowie (inaczej Zdrowie Urwisa) w LINK4 Mama masz dostęp do całodobowej infolinii pediatrycznej, o każdej porze czeka tam na Ciebie pediatra. Telefon możesz wykonać nawet nocą np. kiedy Twój maluch zaczyna gorączkować, zwymiotował lub uskarża się na przeróżne bóle. Lekarz pediatra przez telefon przeprowadzi wywiad i postawi wstępną diagnozę. Podpowie Ci jak pomóc maluchowi, a także rozwieje Twoje wątpliwości. Sama świadomość możliwości skorzystania z takiego wsparcia jest dla rodzica małego dziecka bardzo cenna.

 

Konsultacja pediatryczna oznacza wizytę w przychodni, która w pewnych sytuacjach jest niezbędna. W przypadku poważniejszych dolegliwości tylko badanie w gabinecie pozwoli dokładnie określić stan chorego dziecka. Podczas wizyty lekarz pediatra zbada dziecko i oceni jego ogólny stan. Jeśli uzna to za konieczne, skieruje je na dodatkowe badania. Na przykład w sytuacji, gdy maluch uskarża się na ból brzucha, konieczne może się okazać badanie USG.

 

Jeśli chodzi o uzyskanie skierowań, recept na lekarstwa czy L4 dla rodzica, systemy informatyczne pozwalają na ich zdalne wystawienie. Wystarczy, że masz aktywne IKP lub podasz numer telefonu, na który otrzymasz kody do recept i skierowań na badania.

Kiedy pediatra na telefon to dobry wybór?

Kiedy pediatra na telefon to dobry wybór?

Telekonsultacja z lekarzem pediatrą to bardzo dobre rozwiązanie, gdy Twoje dziecko zaczyna chorować wieczorem, w weekend lub w święta. Przychodnie POZ są zamknięte, a dyżury całodobowe zwykle przepełnione. Również w okresach sezonowych zachorowań na infekcje wirusowe warto korzystać z takiego rozwiązania. Pediatra na telefon bywa wówczas znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem dla noworodków i niemowląt. Wizyta w poradni z katarem czy stanem podgorączkowym przy ząbkowaniu może skończyć się zakażeniem i poważną infekcją.

 

Świeżo upieczeni rodzice często nie potrafią rozpoznać stanów chorobowych u noworodków i niemowląt, co jest jak najbardziej naturalne. Zamiast jechać ze zdrowym dzieckiem na dyżur całodobowy, by usłyszeć od pediatry, że wszystko jest w porządku lepiej skorzystać z konsultacji telefonicznej. Szczególnie że w ramach pakietu Assistance Zdrowie (Zdrowie Urwisa) w LINK4 Mama zyskujesz dostęp do darmowej, całodobowej infolinii medycznej. Pod wskazanym w polisie numerem czeka na Ciebie pediatra. Telefon często wystarczy, by uspokoić zestresowanych rodziców niemowlęcia, którego zachowanie lekko odbiega od normy.

 

Lekarz pediatra na telefon to również bardzo dobre rozwiązanie, gdy przebywasz z dzieckiem poza miejscem zamieszkania. Nie musisz szukać lekarza na miejscu – możesz skorzystać z telefonicznej konsultacji w ramach polisy.

 

Oczywiście są takie sytuacje, w których konsultacja telefoniczna nie zastąpi badania w gabinecie. Jednak pediatra na telefon może stanowić pierwszy krok do postawienia prawidłowej diagnozy. Jego zalecenia z pewnością zahamują rozwój infekcji do momentu, gdy dziecko będzie mogło udać się na wizytę do swojej przychodni.

 

Zdarzają się również takie sytuacje, że podczas wizyty w gabinecie zapomnisz o coś zapytać. Bywa, że w trakcie leczenia również pojawiają się pewne wątpliwości. Kontakt z placówkami NFZ bywa mocno utrudniony, a lekarz pediatra zbyt zajęty, by oddzwaniać do rodziców. To są właśnie te sytuacje, w których pediatra na telefon będzie zbawieniem dla zmartwionego rodzica. Wystarczy zadzwonić, by specjalista po drugiej stronie rozwiał wszystkie wątpliwości i bez pośpiechu wyjaśnił ważne dla Ciebie kwestie.

Lekarz pediatra na telefon – podsumowanie

Teleporady to bardzo dobry sposób, aby szybko skontaktować się z lekarzem specjalistą. Przychodnie – zarówno publiczne, jak i prywatne – oferują taką możliwość.    

 

Lekarz pediatra na telefon to dla rodziców – szczególnie świeżo upieczonych, realne wsparcie w codziennych lękach o zdrowie pociechy. Możesz kupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance Zdrowie, w ramach którego otrzymasz dostęp do infolinii pediatrycznej. Lekarz pediatra na telefon, z którym możesz porozmawiać o dowolnej porze dnia i nocy zapewni Ci spokój – a tego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze. Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, ubezpieczając siebie i swoich bliskich z LINK4 Mama.

 

Oblicz składkę

 

 

 

 

Szczegółowe informacje o produktach sprawdź w OWU Mama i OWU Dziecko, dostępnych na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.