To pytanie zadają sobie rodzice dzieci od początku ich nauki w szkole podstawowej. Z jednej strony chcemy, żeby nasz uczeń był samodzielny i odpowiedzialny, z drugiej obawiamy się czyhających po drodze zagrożeń. Wiek jest kwestią drugorzędną w tym przypadku. Odpowiedź na pytanie, od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły, jest bardziej złożona i zależy od kilku różnych czynników. Postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię i ułatwić Ci podjęcie decyzji o wkroczeniu na kolejny poziom rodzicielstwa.

Dziecko chce samo wracać ze szkoły? Oto najważniejsze informacje

W polskim systemie edukacji dziecko zaczyna uczęszczać do szkoły w wieku 6. lub 7. lat. Zależy to od tego, czy uczęszcza do zerówki w szkole, czy w przedszkolu. Dzieci w tym wieku zwykle są jeszcze zbyt małe, aby mogły samodzielnie wracać do domu. Pierwszoklasiści są odprowadzani i odbierani przez rodziców – przynajmniej na początku roku szkolnego. Pamiętajmy, że pierwsze dni w szkole to dla dziecka spory stres – również dlatego potrzebują wsparcia od rodziców. Wtedy też zaczynają się pojawiać pytania “od którego roku życia dziecko może samo wracać ze szkoły”?

Temat samodzielnych powrotów pojawia się w rozmowach z dzieckiem zwykle w drugiej lub trzeciej klasie. Dzieci same mówią o tym, że chciałyby chodzić do szkoły i wracać do domu po lekcjach z kolegami zamiast w towarzystwie rodzica. Oczywiście ma to miejsce w sytuacji, gdy dziecko nie musi być dowożone do szkoły ze względu na odległość dzielącą dom i szkołę. Jeśli dziecko musi czekać na rodziców, wówczas rozwiązaniem są zajęcia świetlicowe. Większość szkół podstawowych oferuje taką formę opieki.

Świetlica szkolna ma wiele zalet – dzieci odrabiają tam lekcje, biorą udział w zajęciach i co ważne, cały czas są pod opieką osób dorosłych. Oferty zajęć dodatkowych w godzinach popołudniowych w szkołach również są ciekawe: treningi sportowe, programowanie, dodatkowe lekcje języków obcych czy szachy.  Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla rodziców pracujących – dziecko jest zaopiekowane i możemy odebrać je ze świetlicy po pracy.

kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły

Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły zgodnie z prawem?

Zaczniemy od regulacji prawnych, bo przepisy jasno określają wiek, w którym dziecko może samodzielnie poruszać się po ulicach. W prawie o ruchu drogowym czytamy, że dziecko, które ukończyło 7. rok życia, może już samo korzystać z dróg publicznych i wszystkich pasów wydzielonych dla ruchu pieszych. Wyjątkiem od tej reguły jest strefa zamieszkania, w której pierwszeństwo mają zawsze piesi i nie ma tu ograniczenia wiekowego.

Warto wiedzieć, że dzieci młodsze niż 7 lat mogą poruszać się po drogach publicznych pod opieką osoby, która ukończyła 10. rok życia. Oznacza to, że ustawodawca wziął pod uwagę również możliwość sprawowania opieki przez starsze rodzeństwo. 

W klasach nauczania wczesnoszkolnego wymagana jest dodatkowo zgoda rodziców na samodzielny powrót dziecka ze szkoły. Składa się ją najczęściej na pierwszym zebraniu w roku szkolnym, można to zrobić również indywidualnie w dowolnym terminie.

Z punktu widzenia rodzica samodzielny powrót do domu to również spory stres. Kilkulatek sam ma przemierzyć drogę ze szkoły do domu, a następnie czekać tam na powrót rodziców z pracy. W trakcie tych kilku godzin może się wydarzyć wiele różnych, czasem niebezpiecznych sytuacji.

To wywołuje sprzeczne emocje – z jednej strony chcemy, aby dziecko było samodzielne, z drugiej obawiamy się o jego bezpieczeństwo. Dlatego do tego, od kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły, powinniśmy podejść indywidualnie. Jeśli szkoła znajduje się na naszym osiedlu, pracujemy z domu i mamy możliwość obserwowania, jak nasz maluch sam idzie i wraca ze szkoły, wówczas możemy zdecydować się na taki krok już w pierwszej klasie.

Natomiast w sytuacji, gdy szkoła znajduje się w większej odległości – trzeba poczekać na moment, gdy będziemy pewni, że nasze dziecko jest już na tyle dojrzałe i odpowiedzialne, aby samodzielnie pokonać tę drogę. Trzeba również wziąć pod uwagę to, jak dziecko będzie spędzać czas, gdy zostanie samo w domu. Należy zadbać o jego bezpieczeństwo, a przede wszystkim uniemożliwić mu dostęp do treści i rozrywek nieodpowiednich dla jego wieku.

Mama radzi mamie

Każda z nas powinna sama odpowiedzieć na pytanie: od jakiego wieku dziecko może samo wracać ze szkoły? Ty znasz swoją pociechę najlepiej, wiesz, jak zachowuje się w przestrzeni publicznej. Pierwszym krokiem do samodzielności będzie odpowiednie przygotowanie. Upewnij się, że dziecko wie jak zachowywać się na ulicy. Naucz je otwierać i zamykać drzwi do mieszkania. Poucz o tym, jak ma się zachowywać w stosunku do obcych osób i kogo ma w razie potrzeby prosić o pomoc. Zaufaj w siły i dojrzałość swojej pociechy – dla niej to bardzo ważne.

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły a bezpieczeństwo

Jednym z powodów, dla których nie chcemy zgodzić się na samodzielne powroty do domu, jest obawa o bezpieczeństwo naszego dziecka. To zdrowy objaw – każdy odpowiedzialny rodzic ma wątpliwości. Aby zapewnić sobie spokój, powinieneś dobrze przygotować siebie i dziecko do kolejnego kroku w dorosłość.

Już przedszkolak powinien wiedzieć jak poruszać się po drogach publicznych. Dziecko, które ma wracać samo do domu, musi znać przepisy i je stosować. Zwróć szczególną uwagę na używanie telefonu podczas przechodzenia przez ulicę.

Druga ważna kwestia to zachowanie wobec obcych osób – wyjaśnij, jak ma się zachowywać w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach. Wyznacz dziecku taką trasę ze szkoły do domu, która wiedzie w miejscach mocno uczęszczanych – będzie bezpieczniej. Na koniec – bezpieczeństwo w domu. Zwróć uwagę na to, czego dziecko samodzielnie robić nie powinno.

Aby zyskać dodatkowy spokój, wykup dziecku ubezpieczenie – np. NNW. Pamiętaj, że nie każde ubezpieczenie szkolne działa po lekcjach. Dobre ubezpieczenie dla dziecka zapewnia nie tylko świadczenie po wypadku, ale również wsparcie w postaci konsultacji pediatrycznych, organizację korepetycji czy dostarczenie leków do domu. Dla każdego rodzica będzie to cenna pomoc w trudnej sytuacji.

kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły

Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje obawy i wątpliwości. Wiesz już, że nie wiek, a dojrzałość emocjonalna decyduje o tym, od kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły. Każdy kilkulatek jest inny i dlatego warto potraktować tę kwestię bardzo indywidualnie. Jeśli wiesz, że Twój pierwszoklasista jest odpowiedzialny, a droga do szkoły jest bezpieczna, możesz śmiało pozwolić mu samodzielnie chodzić do szkoły. Z drugiej strony, jeśli masz obawy czy maluch sobie poradzi, nie porównuj go do innych dzieci. Skorzystaj z oferty świetlicy szkolnej.

Gdy dziecko samodzielnie chodzi do szkoły, powinno być odpowiednio przygotowane i chronione. Zadbaj o to za pomocą polisy dla dziecka, która będzie działać 24 godziny na dobę. W życiu zdarzają się różne sytuacje, a gdy przytrafi się trudniejszy czas, warto mieć świadomość, że nie zostajemy sami z problemem.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 DZIECKO na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Link 4 mama
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Link 4 mama

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.