To pytanie zadają sobie rodzice dzieci od początku ich nauki w szkole podstawowej. Z jednej strony chcemy, żeby nasz uczeń był samodzielny i odpowiedzialny, z drugiej obawiamy się czyhających po drodze zagrożeń. Wiek jest kwestią drugorzędną w tym przypadku. Odpowiedź na pytanie, od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły, jest bardziej złożona i zależy od kilku różnych czynników. Postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię i ułatwić Ci podjęcie decyzji o wkroczeniu na kolejny poziom rodzicielstwa.

Dziecko chce samo wracać ze szkoły? Oto najważniejsze informacje

W polskim systemie edukacji dziecko zaczyna uczęszczać do szkoły w wieku 6. lub 7. lat. Zależy to od tego, czy uczęszcza do zerówki w szkole, czy w przedszkolu. Dzieci w tym wieku zwykle są jeszcze zbyt małe, aby mogły samodzielnie wracać do domu. Pierwszoklasiści są odprowadzani i odbierani przez rodziców – przynajmniej na początku roku szkolnego. Pamiętajmy, że pierwsze dni w szkole to dla dziecka spory stres – również dlatego potrzebują wsparcia od rodziców. Wtedy też zaczynają się pojawiać pytania “od którego roku życia dziecko może samo wracać ze szkoły”?

Temat samodzielnych powrotów pojawia się w rozmowach z dzieckiem zwykle w drugiej lub trzeciej klasie. Dzieci same mówią o tym, że chciałyby chodzić do szkoły i wracać do domu po lekcjach z kolegami zamiast w towarzystwie rodzica. Oczywiście ma to miejsce w sytuacji, gdy dziecko nie musi być dowożone do szkoły ze względu na odległość dzielącą dom i szkołę. Jeśli dziecko musi czekać na rodziców, wówczas rozwiązaniem są zajęcia świetlicowe. Większość szkół podstawowych oferuje taką formę opieki.

Świetlica szkolna ma wiele zalet – dzieci odrabiają tam lekcje, biorą udział w zajęciach i co ważne, cały czas są pod opieką osób dorosłych. Oferty zajęć dodatkowych w godzinach popołudniowych w szkołach również są ciekawe: treningi sportowe, programowanie, dodatkowe lekcje języków obcych czy szachy.  Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla rodziców pracujących – dziecko jest zaopiekowane i możemy odebrać je ze świetlicy po pracy.

kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły

Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły zgodnie z prawem?

Zaczniemy od regulacji prawnych, bo przepisy jasno określają wiek, w którym dziecko może samodzielnie poruszać się po ulicach. W prawie o ruchu drogowym czytamy, że dziecko, które ukończyło 7. rok życia, może już samo korzystać z dróg publicznych i wszystkich pasów wydzielonych dla ruchu pieszych. Wyjątkiem od tej reguły jest strefa zamieszkania, w której pierwszeństwo mają zawsze piesi i nie ma tu ograniczenia wiekowego.

Warto wiedzieć, że dzieci młodsze niż 7 lat mogą poruszać się po drogach publicznych pod opieką osoby, która ukończyła 10. rok życia. Oznacza to, że ustawodawca wziął pod uwagę również możliwość sprawowania opieki przez starsze rodzeństwo. 

W klasach nauczania wczesnoszkolnego wymagana jest dodatkowo zgoda rodziców na samodzielny powrót dziecka ze szkoły. Składa się ją najczęściej na pierwszym zebraniu w roku szkolnym, można to zrobić również indywidualnie w dowolnym terminie.

Z punktu widzenia rodzica samodzielny powrót do domu to również spory stres. Kilkulatek sam ma przemierzyć drogę ze szkoły do domu, a następnie czekać tam na powrót rodziców z pracy. W trakcie tych kilku godzin może się wydarzyć wiele różnych, czasem niebezpiecznych sytuacji.

To wywołuje sprzeczne emocje – z jednej strony chcemy, aby dziecko było samodzielne, z drugiej obawiamy się o jego bezpieczeństwo. Dlatego do tego, od kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły, powinniśmy podejść indywidualnie. Jeśli szkoła znajduje się na naszym osiedlu, pracujemy z domu i mamy możliwość obserwowania, jak nasz maluch sam idzie i wraca ze szkoły, wówczas możemy zdecydować się na taki krok już w pierwszej klasie.

Natomiast w sytuacji, gdy szkoła znajduje się w większej odległości – trzeba poczekać na moment, gdy będziemy pewni, że nasze dziecko jest już na tyle dojrzałe i odpowiedzialne, aby samodzielnie pokonać tę drogę. Trzeba również wziąć pod uwagę to, jak dziecko będzie spędzać czas, gdy zostanie samo w domu. Należy zadbać o jego bezpieczeństwo, a przede wszystkim uniemożliwić mu dostęp do treści i rozrywek nieodpowiednich dla jego wieku.

Mama radzi mamie

Każda z nas powinna sama odpowiedzieć na pytanie: od jakiego wieku dziecko może samo wracać ze szkoły? Ty znasz swoją pociechę najlepiej, wiesz, jak zachowuje się w przestrzeni publicznej. Pierwszym krokiem do samodzielności będzie odpowiednie przygotowanie. Upewnij się, że dziecko wie jak zachowywać się na ulicy. Naucz je otwierać i zamykać drzwi do mieszkania. Poucz o tym, jak ma się zachowywać w stosunku do obcych osób i kogo ma w razie potrzeby prosić o pomoc. Zaufaj w siły i dojrzałość swojej pociechy – dla niej to bardzo ważne.

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły a bezpieczeństwo

Jednym z powodów, dla których nie chcemy zgodzić się na samodzielne powroty do domu, jest obawa o bezpieczeństwo naszego dziecka. To zdrowy objaw – każdy odpowiedzialny rodzic ma wątpliwości. Aby zapewnić sobie spokój, powinieneś dobrze przygotować siebie i dziecko do kolejnego kroku w dorosłość.

Już przedszkolak powinien wiedzieć jak poruszać się po drogach publicznych. Dziecko, które ma wracać samo do domu, musi znać przepisy i je stosować. Zwróć szczególną uwagę na używanie telefonu podczas przechodzenia przez ulicę.

Druga ważna kwestia to zachowanie wobec obcych osób – wyjaśnij, jak ma się zachowywać w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach. Wyznacz dziecku taką trasę ze szkoły do domu, która wiedzie w miejscach mocno uczęszczanych – będzie bezpieczniej. Na koniec – bezpieczeństwo w domu. Zwróć uwagę na to, czego dziecko samodzielnie robić nie powinno.

Aby zyskać dodatkowy spokój, wykup dziecku ubezpieczenie – np. NNW. Pamiętaj, że nie każde ubezpieczenie szkolne działa po lekcjach. Dobre ubezpieczenie dla dziecka zapewnia nie tylko świadczenie po wypadku, ale również wsparcie w postaci konsultacji pediatrycznych, organizację korepetycji czy dostarczenie leków do domu. Dla każdego rodzica będzie to cenna pomoc w trudnej sytuacji.

kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły

Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje obawy i wątpliwości. Wiesz już, że nie wiek, a dojrzałość emocjonalna decyduje o tym, od kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły. Każdy kilkulatek jest inny i dlatego warto potraktować tę kwestię bardzo indywidualnie. Jeśli wiesz, że Twój pierwszoklasista jest odpowiedzialny, a droga do szkoły jest bezpieczna, możesz śmiało pozwolić mu samodzielnie chodzić do szkoły. Z drugiej strony, jeśli masz obawy czy maluch sobie poradzi, nie porównuj go do innych dzieci. Skorzystaj z oferty świetlicy szkolnej.

Gdy dziecko samodzielnie chodzi do szkoły, powinno być odpowiednio przygotowane i chronione. Zadbaj o to za pomocą polisy dla dziecka, która będzie działać 24 godziny na dobę. W życiu zdarzają się różne sytuacje, a gdy przytrafi się trudniejszy czas, warto mieć świadomość, że nie zostajemy sami z problemem.


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 DZIECKO na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.