Wokół karmienia piersią narosło wiele mitów. Nie ma wątpliwości, że mleko matki jest zdrowe, a sam proces karmienia daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Zdawałoby się, że młode mamy powinny podchodzić do tematu instynktownie. Jednak nie do końca jest tak – czytamy poradniki, zasięgamy opinii pediatrów i położnych, na koniec słuchamy, często sprzecznych rad „doświadczonych” matek. Postanowiliśmy ogarnąć ten chaos i zebrać najważniejsze informacje, by pomóc młodym mamom w równie pięknym, co trudnym zadaniu.

Karmienie piersią. Najważniejsze informacje dla mamy i dla dziecka

Mleko matki to pokarm zbilansowany, który zawiera wszystko, czego młody organizm potrzebuje do intensywnego wzrostu. Co więcej, organizm kobiety sam dostosowuje skład i wartość energetyczną pokarmu do etapu rozwoju niemowlęcia. Karmienie piersią wymaga suplementacji witaminą D3, która jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania potasu i wapnia. Pozostałe składniki odżywcze oraz wzmacniające odporność przeciwciała znajdują się w kobiecym pokarmie. Jest on lekkostrawny i najlepiej przyswajalny przez organizm maluszka.

Zdarza się, że młoda matka nie może karmić naturalnie. Wówczas pierś zastępuje butelka z mlekiem modyfikowanym. Nie jest to powód do wstydu czy obaw o zdrowie malucha. Mleka modyfikowane są obecnie produkowane według restrykcyjnych norm, a ich skład może w dużym stopniu zastąpić karmienie naturalne. Nie warto jednak rezygnować z karmienia piersią z powodu wygody, jaką daje mleko modyfikowane. Powinnaś wiedzieć, że laktacja pozytywnie wpływa na Twoje zdrowie. Udowodniono, że karmienie naturalne zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Młode mamy często szukają informacji na temat tego, jak karmić noworodka. W pierwszym przystawieniu do piersi towarzyszyć Ci będzie wykwalifikowana pielęgniarka. W polskich szpitalach pracują doradcy laktacyjni – pracownicy medyczni, którzy wspomagają mamy nie tylko bezpośrednio po porodzie, ale przez cały okres karmienia. Warto skorzystać z ich pomocy podczas nauki karmienia. Będzie to cenne zwłaszcza przy wypracowaniu techniki, wyboru optymalnej pozycji do karmienia i dobowego rytmu posiłków maluszka.

Nie zapominajmy również o tym, że mamy mają instynkt, który również podpowiada nam jak prawidłowo karmić piersią. Bardzo ważne jest, aby zadbać o właściwą pozycję do karmienia. Chodzi tu głównie o Twój kręgosłup. Jeden posiłek może trwać nawet kilkadziesiąt minut – jeśli będziesz siedzieć w niewygodnej, pochylonej pozycji, narażasz się na powstawanie bolesnych zwyrodnień. Pomocny okaże się wygodny fotel z podłokietnikami oraz specjalna poduszka do karmienia.

karmienie piersią

Jak często i jak długo karmić piersią?

Jak już wspomnieliśmy – laktacja to niesamowita funkcja kobiecego organizmu. Z czasem dopasowuje się do rytmu dnia i potrzeb niemowlęcia. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest “jak często karmić noworodka”? Są dwie szkoły – jedna mówi, że dziecko powinno być przystawiane do piersi na żądanie, druga sugeruje ustalenie stałego rytmu posiłków od samego początku.

Dzieci od urodzenia mają różne potrzeby. Podstawową różnicą jest płeć i masa urodzeniowa. Od tego zależą ich potrzeby energetyczne. Karmienie maluszka równo co trzy godziny i ważenie go po każdej zmianie pieluszki jest rozwiązaniem dla mam, które potrzebują mieć stały rytm dnia i wszystko pod kontrolą. Jednak większość kobiet wsłuchuje się potrzeby dziecka i karmi je na żądanie. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “co ile karmić noworodka”. Na pewno nie powinno się dziecka wybudzać na karmienie nocą. Jeśli przesypia całą noc bez jedzenia, to znaczy, że go nie potrzebuje i rodzice powinni cieszyć się, że mogą się wyspać. Wyjątkiem są wcześniaki, które muszą nadrobić niską wagę urodzeniową, ale tutaj decydujące zdanie ma pediatra.

Z czasem pojawia się również pytanie: do kiedy karmić piersią? I to również jest kwestia indywidualna. Pediatrzy zalecają minimum, które wynosi pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Chodzi o to, że mleko matki jest dla noworodka podstawowym pokarmem i napojem. Pisząc podstawowy mamy na myśli jedyny – noworodka nie trzeba dopajać wodą. Z czasem wprowadzamy dziecku do jadłospisu kolejne pokarmy stałe i płynne. Mają one w sposób naturalny wypierać mleko matki. Taki rytm przewidziała natura i warto się go trzymać. Trzeba również zdać sobie sprawę z tego, że nagłe odstawienie dziecka od piersi po pół roku nie jest najlepszym pomysłem.

Malucha można przestawić na mleko modyfikowane i jego zdrowie na tym nie ucierpi. W przeciwieństwie do Twojego biustu. Naturalną predyspozycją jest karmienie do ok. 2. roku życia dziecka. Długo, ale z korzyścią dla mamy i chodzi tu o korzyści czysto estetyczne. Jak już wspomnieliśmy, laktacja przebiega zgodnie z potrzebami malucha. Z czasem produkcja mleka się zmniejsza. Jeśli odbywa się to stopniowo, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że piersi po karmieniu wrócą do dobrej formy. Jeśli przestaniesz karmić nagle i rozciągnięta skóra nagle straci „naturalne wypełnienie” w postaci dużej ilości mleka, wówczas biust będzie nieestetycznie obwisał. Warto zatem poczekać, aż dziecko „dojrzeje” do tego, by przestać ssać pierś.

Mama radzi mamie

Karmienie piersią daje ogromną satysfakcję, ale jest również dużym wyrzeczeniem. Dbanie o prawidłową dietę, nieprzespane noce i ból, bo karmienie czasem po prostu boli. Moja rada dla młodych mam jest prosta: kieruj się instynktem i karm swoje dziecko tak często i tak długo, jak tego potrzebuje. Czasem będziesz zmęczona, niewyspana, szalejące hormony też zrobią swoje. Pamiętaj, by w tym wszystkim nie zapomnieć również o sobie i swoich potrzebach. Zadbaj o suplementację i zdrową, lekkostrawną dietę. Dzięki temu oboje będziecie czuć się dobrze, a maluch nie będzie cierpiał z powodu kolek.

karmienie piersią

Karmienie piersią. Kilka słów na koniec

Zostaniesz mamą – to ogromna radość i wielka odpowiedzialność. Może nie uwierzysz w te słowa – ale Twoim zadaniem jest przede wszystkim zadbać o siebie. Twoje zdrowie, bezpieczeństwo i spokój to gwarancja, że maluszek również będzie szczęśliwy. Dylematy związane z karmieniem piersią to dopiero początek. Przybędzie CI obowiązków, ale wynagrodzi Ci to bezwarunkowa miłość i duma, gdy Twój maluch będzie osiągał kolejne sukcesy.

Jako odpowiedzialny rodzic powinnaś się ubezpieczyć. Czy wiesz, że możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie dla mam? Możesz liczyć nie tylko na świadczenia w razie nieprzewidzianych zdarzeń, ale również na realną pomoc od ubezpieczyciela. Na przykład szybki dostęp do telefonicznych konsultacji z położną lub lekarzem pediatrą, pomoc psychologiczną w trudnych sytuacjach, a nawet pomoc domową, gdy z powodu wypadku nie będziesz sama mogła o niego zadbać.


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.