Hospitalizacja dziecka to trudne i stresujące doświadczenie. Nawet gdy dziecko w szpitalu ma przejść rutynowy zabieg – rodzice zawsze się denerwują. Stres ograniczy dobra organizacja – skrupulatnie zaplanuj pobyt dziecka w szpitalu, bo dzięki temu zapewnisz mu komfortowe warunki, a sobie spokój niezbędny do opieki. Z naszego poradnika dowiesz się, co spakować do szpitala i jak zorganizować swój pobyt na oddziale.

Pobyt dziecka w szpitalu. Rzeczy, o których musisz wiedzieć

Dzieci do szpitala trafiają zazwyczaj nagle i tylko w skrajnych przypadkach. Zwykle po otrzymaniu skierowania na oddział rodzice mają czas na przygotowanie się. Tak samo jest w przypadku planowanych zabiegów, na które zwykle czekamy miesiącami. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje i porady, które ułatwią pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu.

dziecko w szpitalu

Dokumenty do szpitala

Skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza prowadzącego to najważniejszy dokument, który musisz zabrać ze sobą. Dokumenty dziecka i rodzica są potrzebne, aby potwierdzić Waszą tożsamość – bez nich nie zostaniecie przyjęci na oddział. Jeśli pobyt był planowany, prawdopodobnie poproszono Cię o wykonanie badań – jeśli robiłaś je poza laboratorium szpitalnym, zabierz oryginały wyników ze sobą. Poza tym potrzebna będzie również książeczka zdrowia z numerem PESEL i książeczka szczepień. Jeśli wiesz, że dziecko jest uczulone na leki lub pokarmy, powinnaś udzielić tej informacji podczas wypełniania ankiety przed przyjęciem na oddział.

Łóżko dla dziecka, a co z rodzicem?

Osobą przyjętą na oddział będzie Twoje dziecko i dla niego zostanie przygotowane łóżko w sali. Całodobowy pobyt rodzica w szpitalu z dzieckiem jest jak najbardziej normalną praktyką w Polsce. Przy klinikach, w których hospitalizacja dzieci bywa dłuższa niż kilka dni, znajdują się zazwyczaj specjalne hotele. Niestety niewiele jest placówek w naszym kraju, gdzie rodzic ma prawo do łóżka dla siebie w sali. Bardzo często jest to miejsce na krześle lub pozwolenie na rozłożenie karimaty na podłodze. Przed przyjazdem do szpitala warto sprawdzić, jakie są warunki, by dobrze się do tego przygotować. Ubezpieczenie Szybka pomoc dla Dziecka, w ramach pakietu LINK4 Dziecko, pomoże w organizacji łóżka dla rodzica – gdy trafiło ono do szpitala w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Polisa zapewnia pokrycie kosztów Twojego pobytu na oddziale do kwoty 1000 zł.

Co zabrać do szpitala?

Pobyt dziecka w szpitalu wymaga zorganizowania bagażu z niezbędnymi rzeczami. Przygotuj najlepiej dwie torby – jedną dla dziecka, drugą dla siebie. Poniżej znajdziesz gotową listę rzeczy, które trzeba do nich spakować.

Dziecko w szpitalu – co zabrać?

 • Piżamy lub wygodne dresy,
 • szlafrok,
 • bielizna na zmianę,
 • miękkie obuwie do chodzenia po oddziale,
 • kosmetyki – żel pod prysznic, szampon do włosów, szczoteczkę i pastę do zębów;
 • artykuły higieny osobistej tj. papier toaletowy, chusteczki higieniczne, przydadzą się również chusteczki nawilżane,
 • ręcznik,
 • kubek i sztućce.

Bagaż dla najmłodszych powinien zawierać również zapas pieluch, smoczki i butelkę. Jeśli dziecko je już stałe pokarmy, zabierz plastikową zastawę.

Rodzic z dzieckiem w szpitalu – co spakować?

 • Wygodne ubrania,
 • zapas bielizny,
 • kosmetyki,
 • artykuły higieniczne i przybory toaletowe,
 • kubek i sztućce,
 • ładowarkę do telefonu,
 • karimatę, śpiwór i małą poduszkę (jeśli w szpitalu nie ma łóżek dla rodziców),
 • gotówkę – drobne przydadzą się, by np. uruchomić telewizor w sali,
 • leki przeciwbólowe.

dziecko w szpitalu

Hospitalizacja dziecka nie musi być straszna. Oto porady, jak ją umilić

Dziecko powinno mieć ze sobą zabawki, ale co do ilości lepiej nie przesadzać. Będziecie mieli do dyspozycji ograniczoną przestrzeń. Ulubiona przytulanka będzie wystarczającą pociechą. Do tego kredki i kolorowanki, które zajmą dziecku czas i uwagę. Tablet jest dobrym pomysłem, ale pamiętaj, że dziecku nie są potrzebne teraz silne bodźce. Dla siebie zabierz coś do czytania, aby czas, gdy maluch śpi, szybciej przeminął.

Pamiętaj, że sale nie są jednoosobowe, a parawany pomiędzy łóżkami nie izolują głośnych dźwięków. Uszanuj spokój innych mam i ich dzieci w szpitalu. Nie zabieraj zabawek wydających głośne odgłosy i spakuj dziecku słuchawki do smartfona lub tabletu. Będzie mogło grać lub oglądać bajki nie przeszkadzając przy tym innym.

Wybierz ubezpieczenie dla dziecka w LINK4 Mama!

Ubezpieczenie NNW może okazać się bardzo przydatne, w sytuacji, gdy w wypadku ucierpi Twoje dziecko. Szpital może z kolei wystawić Ci rachunek za pobyt na oddziale, którego koszty może pokryć ubezpieczenie Szybka Pomoc. Co więcej, w ramach tego ubezpieczenia, jeśli będzie potrzebna rehabilitacja np. po złamaniu, zorganizujemy i dostarczymy niezbędny sprzęt rehabilitacyjny (do kwoty 1000 zł). A w sytuacji, gdy nie będziesz mogła wyjść do apteki po niezbędne leki, dostarczymy je do domu (do kwoty 250 zł). Po powrocie ze szpitala dziecko nie od razu wróci do szkoły. W przypadku choroby trwającej dłużej niż 7 dni pokryjemy koszty korepetycji do kwoty 600 zł.

Oferta ubezpieczeniowa LINK4 Mama została skomponowana tak, aby zapewnić Ci realne wsparcie. Dzięki naszej pomocy Twój budżet domowy nie ucierpi, a Ty będziesz mogła spokojnie zająć się tym, co najważniejsze. LINK4 Mama oferuje polisy, zapewniające kompleksową ochronę ubezpieczeniową. Stworzyliśmy je z myślą o bezpieczeństwie, zdrowiu i spokoju każdej rodziny. Sprawdź ofertę dostępnych polis i skomponuj pakiet ubezpieczeniowy, którego potrzebujesz.

dziecko w szpitalu

Dziecko w szpitalu. Kilka słów na koniec

Pobyt w szpitalu z dzieckiem to z reguły dość trudne doświadczenie. Rodzic musi zachować pogodny nastrój mimo ogromnego stresu. Dzieje się tak po to, by maluch nie przeżywał traumy z powodu zabiegów i leczenia. Przebywanie w warunkach szpitalnych również nie jest proste – dla mamy, która nieustannie czuwa przy dziecku, może być wycieńczające. Zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego nasze ubezpieczenia zawierają również realne wsparcie w trudnych sytuacjach.

Dlatego tak ważne jest przygotowanie się od strony, nazwijmy to technicznej. Bagaż z niezbędnymi rzeczami, wszystkie dokumenty i wyniki badań. Poza tym wszystkim musisz zabrać ze sobą spokój i pozytywne nastawienie. Aby nie martwić się kosztami, ubezpiecz siebie i rodzinę. Świadczenia z tytułu pobytu dziecka w szpitalu i pokrycie kosztów Twojego pobytu z pewnością odciążą domowy budżet w trudnej sytuacji. A dzięki praktycznej pomocy w ramach Assistance będziesz mogła zająć się wyłącznie opieką nad swoją pociechą, która podczas pobytu w szpitalu bardzo tego potrzebuje.

 

Oblicz składkę

 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Dziecko na www.link4mama.pl

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Link 4 mama
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Link 4 mama

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.