Twoja pociecha chce jechać na swoje pierwsze wakacje bez rodziców? Wyjazd dziecka na kolonie to sprawdzian dla niego i dla Ciebie, jako rodzica. Jeśli uważasz, że kilkulatek dorósł do tego, by jechać na wakacje pod opieką wychowawców, nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak cała operacja powinna być dobrze przemyślana – pierwsza kolonia dziecka to cała lista nowych rzeczy, na które będziesz musiała się przygotować przed wyjazdem.

Kolonie dla dziecka – dlaczego to dobry pomysł?

Letnie wakacje trwają dwa miesiące i jako rodzice często mamy problem z tym, jak zagospodarować dzieciom ten czas. Twoje maluchy wymagają stałej opieki, natomiast starsze dzieci nudzą się w domu i spędzają wakacje przed ekranem smartfona? Wyjazd dziecka na kolonie częściowo rozwiązuje problem organizacji wolnego czasu latem.

 

Dziecko na kolonii spędza czas aktywnie, na świeżym powietrzu. W zależności od charakteru wyjazdu rozwija się sportowo lub artystycznie. Obecnie oferta wyjazdów dla dzieci i nastolatków jest tak duża, że możesz idealnie dopasować tematykę kolonii do zainteresowań i upodobań Twojej pociechy.

 

Kolonie to wyjazd z grupą rówieśniczą, zatem uczą dziecko jak samodzielnie budować więzi społeczne. Dzieci spędzają czas wspólnie, podczas różnego rodzaju aktywności. Dostęp do internetu bywa mocno ograniczony – organizatorzy najczęściej stawiają na budowanie relacji offline. Trzeba przyznać, że dzieci w wieku szkolnym i nastolatki mają z tym coraz większy problem. Pod tym względem kolonie to doskonały pomysł.

 

Pierwsze kolonie dziecka to również trening samodzielności. Mały urlopowicz będzie musiał sam zadbać o higienę, porządek w bagażu i pokoju. Wychowawcy wyznaczają również różne funkcje dzieciom, aby podczas wyjazdu budowały poczucie obowiązku.

 

Samodzielny wyjazd dziecka na kolonie to również okazja do nauki bezpiecznej zabawy i poruszania się w przestrzeni publicznej. Kilkulatek zobowiązany do przestrzegania obowiązujących zasad odpowiada nie tylko za siebie, ale również za swoich kolegów.

Pierwsza kolonia dziecka – jak przygotować swoją pociechę?

Zaczniemy od przygotowania psychicznego was obojga na pierwsze kolonie dziecka. Decyzja o tym, by wykupić kolonie dla dziecka, powinna zostać poprzedzona rozmową na temat tego, jak taki wyjazd wygląda. Ważne jest, byś miała pewność, że Twoja pociecha osiągnęła już wystarczającą dojrzałość.

 

Pierwsza kolonia dziecka to swego rodzaju sprawdzian. Oboje musicie przygotować się do tego, że nie musi się udać. Jeśli dziecko jest zdecydowane na wyjazd, podtrzymuj go w tej decyzji. Dużo rozmawiajcie na ten temat, odpowiedz na wszystkie jego pytania, a z pewnością będzie ich sporo.

 

Wyjaśnij dziecku, jak powinno się zachowywać podczas takiego wyjazdu. Przypomnij mu zasady bezpiecznej zabawy i poruszania się w przestrzeni publicznej. Zwróć uwagę na to, że przebywając w ośrodku wypoczynkowym, musi zachowywać się tak, by nie wyrządzić szkód materialnych. Zaznacz, że na koloniach jego opiekunami są wychowawcy i ma ich słuchać. Z drugiej strony poucz dziecko, że jeśli zachowanie opiekunów lub warunki zakwaterowania nie będą odpowiednie, powinno Cię bez wyrzutów sumienia o tym informować.

 

Kiedy dziecko wyjeżdża na pierwsze kolonie, nie wie, jak wyglądają takie wakacje. Może się okazać, że wyjazd mu się nie spodoba, lub tęsknota do Ciebie będzie zbyt silna. Przygotuj się również na taką sytuację – płacz do słuchawki i prośby o powrót do domu. Dlatego na pierwsze kolonie dziecka wybierz lokalizację, do której bez kłopotu będziesz mogła dojechać.

Co spakować na pierwsze kolonie dziecka?

W bagażu powinny znaleźć się ubrania na każdą pogodę i w takiej ilości, by dziecko miało zapas czystych rzeczy. Dla najmłodszych dobrym pomysłem jest spakowanie zestawów na każdy dzień do osobnego woreczka. Nie kupuj nowych ubrań na kolonie dla dziecka – może je zniszczyć lub zgubić. Spakuj rzeczy, które w razie czego będziesz mogła bez żalu wyrzucić po powrocie pociechy z wakacji.

 

Pamiętaj, by spakować mu zapas kosmetyków i ręczników oraz przybory toaletowe. Ładowarka do telefonu i elektrycznej szczoteczki do zębów (jeśli dziecko takiej używa) również są niezbędne. Jeśli zdecydujesz się na to, by dać dziecku więcej elektroniki np. tablet, pamiętaj, że to dziecko, a nie organizatorzy kolonii, będzie odpowiadać za sprzęt.

Dziecko na kolonii – o tym musisz pamiętać!

Ubezpieczenie dziecka to kolejny etap przygotowania do wyjazdu. Zwykle organizator oferuje w cenie ubezpieczenie grupowe, ale jego zakres często jest ograniczony. Indywidualne ubezpieczenie dla dziecka, na które składa się np. NNW, to optymalne rozwiązanie.

 

Zapewni ono ochronę ubezpieczeniową Twojemu dziecku przez cały rok – również na koloniach, półkoloniach i zajęciach dodatkowych. Tobie, jako rodzicowi, przydałoby się również OC w życiu prywatnym w LINK4 Mama, na wypadek jeśli dziecko niechcący wyrządzi szkodę – wtedy ubezpieczyciel weźmie na siebie jej naprawienie. Na przykład, gdy dziecko na kolonii wybije szybę piłką w ośrodku lub uszkodzi komuś przez przypadek inne mienie.

 

Jeżeli Twoje dziecko doznałoby poważnego wypadku i musiało np. ze złamaną nogą wrócić do domu, pomocny okaże się pakiet Szybka pomoc dla dziecka. W ramach tego ubezpieczenia,      do określonych w ogólnych warunkach limitów, opłacimy sprzęt rehabilitacyjny oraz leki.

Dziecko na kolonii, czyli czas na Twój odpoczynek!

Kiedy dziecko na kolonii bawi się i odpoczywa, rodzice mają czas dla siebie. Prawdopodobnie będziesz wtedy chodzić do pracy, ale popołudnia i weekendy możesz przeznaczyć na wypoczynek. Umów się z przyjaciółmi, zadbaj o zaległe sprawy zdrowotne lub urodowe. To dobry czas, by pielęgnować relację z partnerem – wyjść wieczorem do kina lub na kolację. Możesz w tym czasie nadrobić zaległości czytelnicze i filmowe. Porządnie się wyspać i na spokojnie przemyśleć wszystkie sprawy związane z nowym rokiem szkolnym Twojej pociechy.

 

Pierwsze kolonie dziecka mogą być stresujące, szczególnie gdy wiesz, że kilkulatek tęskni. Postaraj się zrelaksować i nie myśl cały czas o tym, że Twoja pociecha jest sama poza domem. Wychowawcy na koloniach dbają o to, by dzieci były zadowolone i bezpieczne. Nie denerwuj się niepotrzebne i korzystaj z wolnego czasu dla siebie.

Dziecko na kolonii – podsumowanie

Wyjazd dziecka na kolonie to ważne wydarzenie po którym – mówiąc potocznie – wejdziesz na nowy poziom w macierzyństwie. Jeśli dobrze się przygotujecie, pierwsza kolonia dziecka będzie pozytywnym doświadczeniem dla was obojga.

 

Rozsądnie wybierz pierwsze kolonie dla dziecka. Zapewnij sobie spokój dzięki polisie dla dziecka z szerokim zakresem ochrony. Nie stresuj się wyjazdem i nie martw się o pociechę – wyjazd dziecka na kolonie to okazja, by odpocząć i zadbać o siebie. Sprawdź, jakie korzyści daje ubezpieczenie dziecka w ramach pakietu LINK4 Dziecko.

 

 

Oblicz składkę

 

 

Szczegółowe informacje o produktach sprawdź w OWU Mama i OWU Dziecko, dostępnym na www.link4mama.pl.

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.