Największym problemem, który pojawia się w kontekście depresji poporodowej jest bagatelizowanie objawów. Kobiety często słyszą, że to hormony, że przejdzie, a wreszcie, żeby wzięły się w garść, bo przecież zostały matkami. Trzeba powiedzieć głośno i wyraźnie, że takie nastawienie najbliższego środowiska zbyt często jest przyczyną wielkich tragedii w rodzinach. Uniknąć tego można, niosąc fachową i troskliwą pomoc mamom, które dotknęła depresja poporodowa.

Czym jest depresja poporodowa?

Określana jest jako zaburzenie psychiczne występujące u kobiet po urodzenia dziecka. Charakteryzuje ją duże nasilenie symptomów neurotycznych, w skrajnych przypadkach wymagające leczenia klinicznego.

Przyczyny depresji poporodowej nie zostały do końca zbadane i wyjaśnione. Statystyki mówią, że depresja poporodowa dotyka już co ósmej matki. Nie ma tu reguły, która mówiłaby, że objawy pojawiają się natychmiast po rozwiązaniu. Depresja poporodowa po dwóch latach również może się pojawić, a jej leczenie przebiega bardzo podobnie jak w przypadku świeżo upieczonych mam. Depresja poporodowa nie dotyczy pierwszego porodu – może przytrafić się po każdej z ciąż. Wiek matki również nie ma tu znaczenia.

Jednym z częstych błędów jest mylenie depresji poporodowej z baby blues czyli niegroźnym stanem obniżonego nastroju u młodej mamy. Baby blues pojawia się zawsze w okresie nawału mlecznego i wraz z nim mija. Nie wymaga leczenia farmakologicznego. Warto również postawić wyraźną granicę pomiędzy depresją poporodową a zespołem stresu pourazowego po porodzie (przeczytaj również: https://www.link4mama.pl/artykuly/trauma-po-porodzie).

depresja poporodowa

Depresja poporodowa – objawy

Istnieje tylko jeden sposób, by rozpoznać, że dotknęła Cię depresja poporodowa. Objawy, które są bardzo charakterystyczne są kluczem to rozpoznania tego stanu:

  • uczucie smutku odczuwane bez względu na sytuację,
  • nieuzasadniony i bardzo silny lęk o zdrowie dziecka,
  • brak radości z opieki nad maluszkiem,
  • niepewność i skłonność do negatywnego oceniania swoich umiejętności wychowawczych,
  • czujesz się zawiedziona i oszukana – nie tak wyobrażałaś sobie macierzyństwo,
  • brak apetytu lub zajadanie smutku,
  • brak motywacji do wstawania z łóżka, dbania o siebie i dom,
  • poczucie bezsilności,
  • bezsenność,
  • fizyczne osłabienie.

W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty i nie bać się prosić o pomoc. Jeśli nie otrzymujesz wsparcia i zrozumienia w domu, poszukaj go na zewnątrz. Nieleczona depresja po porodzie może prowadzić do poważniejszych zaburzeń.

Istnieje również jednostka chorobowa określana jako ostra depresja poporodowa. Objawy tego stanu wymagają natychmiastowej konsultacji psychiatrycznej, ponieważ chora na psychozę poporodową kobieta zagraża życiu i zdrowiu dziecka.

Depresja poporodowa – konsekwencje dla dziecka

Kondycja psychiczna mamy ma ogromny wpływ na zdrowy rozwój maluszka. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie, inaczej cała rodzina ucierpi. Zachowania i objawy u dzieci zależą od tego jak rozwija się u matki depresja poporodowa, ile trwa i jakie ma nasilenia. Jednak niemal zawsze możemy u dzieci obserwować:

  • niską aktywność,
  • brak regularnego trybu odpoczynku,
  • drażliwość i płaczliwość,
  • spowolniony wzrost.

Jeśli depresja po poporodowa u mamy trwa długo, to jej oddziaływanie na dziecko będzie bardzo wyraźnie widoczne na różnych etapach rozwoju dziecka. Depresja poporodowa po roku bez leczenia to ogromne prawdopodobieństwo, że dziecko będzie mieć problemy z koncentracją, przyswajaniem nowej wiedzy, będzie zachowywać się agresywnie.

Rozpoznawane w starszym wieku deficyty u dzieci bardzo rzadko wiązane są z tym, jaki był stan psychiczny matki. Depresja po porodzie bardzo często nie jest w ogóle brana pod uwagę podczas diagnoz w poradniach psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci. To błąd, ponieważ może być przyczyną wielu problemów u dzieci w wieku szkolnym.

Dlatego tak ważne jest, by młode matki miały świadomość, że depresja poporodowa jest realnym zagrożeniem. Może dotknąć każdą kobietę i nie ma znaczenia, że ciąża była planowana lub na para starała się o dziecko przez długi czas. Wiadomo już, że objawy depresji poporodowej pojawiają się u kobiet bez względu na ich sytuację życiową.

depresja poporodowa

Depresja poporodowa – leczenie

Depresja po porodzie wymaga leczenia. Nie można jej bagatelizować, bo ten stan samoczynnie nie przechodzi. Objawy depresji poporodowej utrudniają normalne funkcjonowanie, wpływają na stosunki z partnerem i z całą pewnością odbiją się niekorzystnie na rozwoju emocjonalnym Twojego dziecka.

Nie słuchaj osób, które twierdzą, że przesadzasz i za bardzo się ze sobą „cackasz”. Nie udawaj, że problemu nie ma, nie nakładaj maski, by zadowolić otoczenie. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj wspierający i wyrozumiały partner, który odpowiedzialnie przejmie część obowiązków.

Leczenie specjalistyczne, czyli psychoterapia są jak najbardziej wskazane. Taka konsultacja pomoże Wam zrozumieć istotę problemu i wyjść z niego, zanim stan niebezpiecznie się pogłębi. Psychoterapeuta zaleci dużo wypoczynku, pomoże zadbać o jakość snu matki, która jest w tym stanie bardzo ważna. Nie przepisze lekarstw antydepresyjnych – po pomoc farmakologiczną należy udać się do lekarza psychiatry. Może natomiast polecić zażywanie delikatnych środków ziołowych i zmianę diety na taką, która będzie wspierać powrót do równowagi.

Ważne jest również to, by depresja poporodowa nie była powodem do odcięcia się od przyjaciół i rodziny. Kobieta, która cierpi na to zaburzenie, powinna wychodzić z domu i móc oderwać myśli od problemów dnia codziennego. Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, jak dużą zmianą w życiu kobiety jest urodzenie dziecka i pomóc jej przejść przez ten okres najłagodniej jak to możliwe.

Depresja poporodowa. Kilka słów na koniec

Problem zaburzeń psychicznych u matek jest na tyle powszechny, że nie wolno go bagatelizować. Zdajemy sobie z niego sprawę, dlatego w naszym pakiecie ubezpieczeniowym Link4 Mama znalazły się bezpłatne konsultacje z psychologiem i całodobowa infolinia medyczna w ramach ubezpieczenia Assistance Zdrowie. Jeśli obserwujesz u siebie objawy depresji poporodowej,tego rodzaju pomoc jest bezcenna, ponieważ wiele mam często zostaje samych ze swoimi problemami.

Żyjemy w czasach, gdy bycie nieszczęśliwym czy po prostu smutnym nie jest powodem do dumy. Nacisk na odczuwanie szczęścia widoczny jest wyraźnie w mediach społecznościowych. To groźne zjawisko, które powoduje, że kobiety wstydzą się otwarcie mówić o tym, że dotyka je depresja poporodowa. Nie podążamy za tym trendem – LINK4Mama to pakiet ubezpieczeniowy, który bierze pod uwagę realne zagrożenia i niesie pomoc w trudnych sytuacjach. Wiemy, jak ważne jest Twoje zdrowie mamo – również to psychiczne. Zaufaj nam – otrzymasz realne wsparcie.

 

 

 

Oblicz składkę

 

 

Szczegółowe informacje sprawdź w OWU Mama  dostępnym na www.link4mama.pl

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.