Młoda matka spożywająca alkohol to widok, który wywołuje społeczny sprzeciw. Cóż, spożywanie alkoholu nie jest zdrowe, nie jest również powodem do dumy. Jednak dla dorosłych jest on dozwolony, a spożywanie go sporadycznie i w niewielkich ilościach nie wyrządzi nieodwracalnych szkód w dojrzałym organizmie. Co w sytuacji, gdy matka karmiąca chce sięgnąć po alkohol? Karmienie piersią to ogromna odpowiedzialność – dlatego, zanim wypijesz kieliszek wina, przeczytaj nasz poradnik.

Alkohol a karmienie piersią. Najważniejsze informacje

W kontekście tego zagadnienia zaskakujące jest to, jak niska jest świadomość społeczna. Temat karmienie piersią a alkohol wciąż wzbudza wiele kontrowersji, co więcej opinie położnych i lekarzy bywają sprzeczne ze sobą i często mają niewiele wspólnego z wynikami wielu badań naukowych, których przedmiotem było karmienie piersią. Alkohol etylowy jest substancją trującą – dlatego matki karmiące powinny go unikać.

alkohol a karmienie piersia

Faktem jest, że alkohol znika z pokarmu matki, gdy znika z jej krwi, jednak tutaj trzeba bardzo uważać. Teoretycznie matka karmiąca może przyjąć niewielką dawkę alkoholu, ale skąd będzie mieć pewność, że do następnego karmienia jego stężenie we krwi będzie zerowe? Trzeba to dokładnie obliczyć, biorąc pod uwagę dawkę i tempo metabolizowania alkoholu we krwi kobiety. Konieczna jest również wiedza na temat tego, ile matka karmiąca waży.

Wówczas można próbować wyliczyć, jak długo metabolizuje się lampka wina i karmienie piersią rozpocząć dopiero po ustalonym czasie. Ogólnie przyjęty przelicznik, że 100 ml wina o zawartości alkoholu 13,5% lub małe, 5-procentowego piwa po dwóch godzinach wyparuje z krwiobiegu, może okazać się błędne. Czas metabolizowania alkoholu jest inny dla każdej kobiety i zależy od jej wagi, wzrostu oraz tego, co zjadła przed tym i po tym, jak wypiła wspomniany alkohol

Z całą pewnością mama noworodka nie powinna sięgać po alkohol. Karmienie piersią w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka odbywa się na żądanie, pory posiłków nie są wówczas jeszcze ustalone. Maluszek może zapłakać w każdej chwili, nie można mu również podać zastępnika w postaci mleka modyfikowanego, jeśli nie jest do tego przyzwyczajony. Na to, by wypić kieliszek wina, a karmienie piersią zaplanować na kilka lub kilkanaście godzin później mogą pozwolić sobie mamy większych niemowląt, które są już dokarmiane innymi produktami i mają stałe godziny spożywania posiłków.

Bardzo ważne jest to, by nie w okresie karmienia nie spożywać alkoholu regularnie. Jest on metabolizowany w różnym czasie, w zależności od okoliczności. Wyliczenie w przybliżeniu tego, jak długo będzie trwało trzeźwienie, nie zawsze zagwarantuje, że alkohol w mleku matki nie jest już obecny. Matka karmiąca może napić się alkoholu okazjonalnie, ale nie powinna sięgać po kieliszek wina po kolacji codziennie.

alkohol a karmienie piersia

Picie alkoholu a karmienie piersią – garść faktów i mitów

Jak wspomnieliśmy we wstępie – wokół tematu alkohol a karmienie narosło wiele mitów, co gorsza część z nich powtarzana jest przez doświadczone położne. Obalimy kilka z nich.

Piwo pobudza laktację

Fakt – słód jęczmienny pobudza laktację, dlatego matki w kryzysie laktacyjnym mogą sięgać po piwo, ale zawsze bezalkoholowe i o naturalnym składzie. Natomiast alkohol wpływa niekorzystnie na proces laktacji, choćby ze względu na to, że powoduje odwodnienie organizmu.

Odciągnij pokarm z alkoholem

Mit – Dopóki alkohol krąży we krwi, będzie obecny w mleku matki. Pokarm jest produkowany i filtrowany na bieżąco przez organizm.

Po godzinie od spożycia można już karmić

Mit – to bardzo szkodliwa bzdura w kwestii: karmienie piersią a alkohol. Stężenie alkoholu we krwi w okresie od 30 minut do godziny po spożyciu jest najwyższe. Zatem będzie ono równie wysokie w mleku matki.

Istnieje bezpieczna dawka alkoholu w mleku matki

Mit: Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu, szczególnie dla maluszka ważącego kilka kilogramów. 

Jeśli karmisz piersią, unikaj picia alkoholu. A jeśli masz ochotę na ulubiony koktajl, przyrządź go w wersji virgin. Chcesz napić się piwa? Sięgnij po bezalkoholowe. Niewiele osób wie, że ten sam wybór mamy, jeśli chodzi o wino. Bezalkoholowe wina zachowują ten sam smak co ich wersje z procentami, co więcej mają wielokrotnie niższą zawartość pustych kalorii. Zawartość cennych antyoksydantów w winie bezalkoholowym jest taka sama.

Jak jeszcze możesz zadbać o bezpieczeństwo maluszka?

Jesteś odpowiedzialną mamą i dbasz o zdrowie maluszka? To wspaniale, że potrafisz odłożyć na później picie alkoholu, a karmienie piersią traktujesz poważnie. Możesz jeszcze lepiej zatroszczyć się o zdrowie swoje i swojej pociechy. Stworzyliśmy dla Was pakiet ubezpieczeniowy LINK4 Mama. To specjalna oferta dla mam i ich dzieci, która zapewnia ochronę ubezpieczeniową na wypadek różnych zdarzeń. W ramach LINK4 Mama znajdziesz polisę NNW o szerokim zakresie czy ubezpieczenie zdrowia Twojego i pociech. Możesz również wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Gdy maluch podrośnie, z całą pewnością się przyda. Zapewniamy szybką wypłatę świadczeń obliczanych na jasnych zasadach.

Dodatkowo w LINK4 Mama znajduje się bardzo bogaty pakiet Assistance. Dzięki niemu możemy zapewnić mamom i ich pociechom wsparcie w trudnych sytuacjach. Bezpłatna infolinia pediatryczna to tylko jedna z podstawowych możliwości, z jakich możesz skorzystać w ramach naszego ubezpieczenia. Oferujemy Wam pomoc w organizacji wizyt lekarskich, również porady psychologicznej.

Jeśli zajdzie taka potrzeba w sytuacji nieszczęśliwego wypadku mamy, zajmiemy się dostarczeniem leków i zadbamy o Twój dom, gdy Ty będziesz opiekować się chorym dzieckiem lub sama będziesz mieć problemy ze zdrowiem. Zachęcamy do zapoznania się z OWU na stronie: https://www.link4mama.pl/produkty/mama – znajdziesz tu pełną informację o zakresie ochrony ubezpieczeniowej.

alkohol a karmienie piersia

Alkohol a karmienie piersią. Podsumowanie

Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, alkohol nie powinien wchodzić w skład Twojej diety. Spożywaj zdrowe posiłki, aby dostarczyć sobie i swojemu maluszkowi tylko to, co najlepsze. Nie wierz w mity powielane przez dekady, bo możesz tylko zaszkodzić swojemu dziecku. Jesteś odpowiedzialną mamą, dla której najważniejsza nie jest lampka wina a karmienie piersią. Oczywiście nie potępiamy mam, które pozwoliły sobie na kieliszek szampana z okazji Sylwestra czy odrobinę czerwonego wina do uroczystego obiadu. Wierzymy, że do wszystkiego podchodzicie z rozsądkiem i umiarem.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia naszej strony i zapoznania się z ofertą pakietu LINK4 Mama. To ubezpieczenia, które powstały z myślą o Tobie i Twoim pociechom. Zapewnimy Wam szeroką ochronę ubezpieczeniową i realne wsparcie w ramach pakietu Assistance.

 

Oblicz składkę

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Link 4 mama
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Link 4 mama

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.