Wyniki irlandzkich badań opublikowane w 2017 roku pokazują, że aż 14% ciężarnych kobiet na całym świecie cierpi na tokofobię, czyli patologiczny strach przed porodem. Naukowcy korzystali z baz danych MEDLINE, CINAHL, Pubmed, PsycINFO, Maternity & Infant Care oraz Scopus. Do badania posłużyły dane gromadzone między 1946 r. a kwietniem 2016 r., co bardzo wyraźnie pokazuje skalę problemu, z którym przyszłe matki muszą się niejednokrotnie zmierzyć same. Nie musi tak być – jeśli odczuwasz strach przed porodem, przeczytaj poradnik do końca, by dowiedzieć się, jak sobie radzić z emocjami i gdzie szukać pomocy. 

Strach przed porodem – norma czy powód do zmartwień?

Zbliżający się poród może wywoływać stres i jest to całkowicie naturalne. Dla kobiet, które wcześniej nie rodziły, jest to wielka niewiadoma. Badania dotyczące obaw kobiet sugerują, że najczęściej czują się zaniepokojone ryzykiem urazów lub powikłań, bólem i utratą kontroli. Do tych obaw dołączają oczywiście strach o zdrowie maluszka, który ma przyjść na świat. 

Nawet kobiety, które już rodziły, mogą mieć podobne zmartwienia, ponieważ każdy poród jest inny. Mogą jednak mieć również szczególne obawy, jeśli miały trudne doświadczenia z poprzednim rozwiązaniem ciąży. Lęk przed porodem jest zatem zupełnie naturalną reakcją.

W przypadku, gdy strach przed porodem jest tak duży, że przeradza się w panikę i utrudnia normalne funkcjonowanie, ma się do czynienia ze stanem, który nauka określa jako tokofobia. Co to jest i jakie objawy powinny skłonić przyszłą mamę do szukania pomocy?

W skrajnych przypadkach tokofobia może prowadzić do:

  • nieuczęszczania na kontrole położnicze w ciąży,

  • zespołu stresu pourazowego lub innych zaburzeń zdrowia psychicznego,

  • trudności w budowaniu więzi między matką a dzieckiem.

Tokofobia występuje w dwóch postaciach: pierwotnej (u kobiet, które wcześniej nie rodziły) i wtórnej (u kobiet, które wcześniej rodziły). Kobiety z tokofobią w poprzedniej ciąży są bardziej narażone na to przy kolejnym rozwiązaniu, co prowadzi do potencjalnego cyklu lęku i depresji.

Silny stres przed porodem – skutki dla matki i dziecka 

Tokofobia to poważny stan, który może zagrażać matce i dziecku. Silny stres przed porodem może przerodzić się depresję, która będzie utrudniać matce normalne funkcjonowanie. Zły stan psychiczny przekłada się na brak chęci, by dbać o zdrowie – swoje i maluszka. 

Lęk przed porodem może wpłynąć na jego przebieg, zwiększając ryzyko powikłań położniczych. Może również wpływać na poziom hormonów i reakcje fizjologiczne dziecka, co przekłada się na jego rozwój. 

Strach przed porodem naturalnym zdiagnozowany jako tokofobia jest wskazaniem do rozwiązania ciąży cięciem cesarskim. Trzeba jednak pamiętać, że jest to poważna operacja, która również jest obarczona ryzykiem powikłań. 

Tokofobia może wpłynąć na zdolność matki do nawiązania silnej więzi z dzieckiem po porodzie, co może mieć wpływ na dalszy rozwój dziecka. W wielu przypadkach tokofobia przeradza się w depresję poporodową i zespół stresu pourazowego, a te, jeśli są nieleczone mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zarówno dla matki, jak i dla noworodka. 

Tokofobia – jak poradzić sobie ze strachem przed porodem i gdzie szukać pomocy?

Ważne jest, aby kobieta z tokofobią otrzymała odpowiednie wsparcie i pomoc ze strony profesjonalistów, takich jak psycholog czy położna. Pomoc psychologiczną możesz uzyskać w ramach Assistance Zdrowie wchodzącego w skład pakietu ubezpieczenia LINK4 Mama – zorganizujemy i opłacimy dwie wizyty, które pomogą zrozumieć i wyciszyć strach przed porodem. W ramach assistance Zdrowie oferujemy również (bez limitu)  telekonsultacje z pielęgniarką  położną.

Warto jednak wspomnieć, że leczenie tokofobii powinno być ustalane na podstawie czynników, takich jak poziom lęku kobiety, etap ciąży i indywidualne życzenia.

W naszej kulturze większość kobiet ma opory, by przyznać otwarcie: boję się porodu. Nie są również w stanie rozpoznać cienkiej granicy pomiędzy tym, jak objawia się naturalny strach przed porodem a objawami tokofobii. Dlatego, jeśli odczuwasz silny stres przed porodem mów o tym otwarcie i szukaj pomocy. Ukrywane i nieleczone problemy psychiczne mogą przerodzić się w poważne, wymagające leczenia psychiatrycznego stany. 

Pomocne będą rozmowy z partnerem, wsparcie ze strony innych kobiet oraz dobranie odpowiedzialnego personelu medycznego, który zwraca uwagę na emocje ciężarnych i pomoże Ci przejść łagodnie przez ten ważny etap. 

Najgorsze co możesz zrobić to ukrywać swoje odczucia z obawy przed złą oceną otoczenia. Kolejny błąd to oglądanie zbyt wielu filmów z porodów i czytanie traumatycznych historii. Nawet jeśli masz za sobą ciężki poród, to wcale nie oznacza, że kolejne będą trudne. Twoje pozytywne nastawienie i troska o higienę psychiczną to najlepszy sposób, by ujarzmić lęk przed porodem. Jeśli czujesz, że to nie wystarcza, udaj się do specjalisty. 

Wiesz już jak poradzić sobie ze strachem przed porodem

Chociaż jest jasne, że pewne obawy związane z porodem są normalne i należy się ich spodziewać, ważne jest również, aby kobiety z poważniejszym lękiem przed porodem mogły mówić otwarcie o swoim samopoczuciu. Jest to ważne, ponieważ kobiety, które doświadczają silnego, przytłaczającego lęku przed rozwiązaniem nie powinny czuć się lekceważone. Potrzebują wsparcia, odpowiedniej i terminowej opieki.

Terapia, edukacja na temat porodu, techniki relaksacyjne i wsparcie emocjonalne mogą pomóc kobiecie radzić sobie z tokofobią i zminimalizować jej negatywny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Świadomość tego zaburzenia i odpowiednia interwencja mogą przyczynić się do poprawy jakości życia przyszłych matek i zdrowia ich dzieci.

Wiemy, jak ważne i w pewnym sensie trudne są ciąża i poród. Dlatego stworzyliśmy ubezpieczenie z myślą o potrzebach wszystkich mam. W ramach Assistance Zdrowie wchodzącego w skład Pakietu LINK4 Mama oferujemy pomoc psychologiczną i wsparcie w trudnych sytuacjach. A kiedy maluszek będzie już na świecie, możesz ubezpieczyć również jego i to już w pierwszych dniach życia. Ubezpieczenia dla mamy i dziecka to kompleksowe wsparcie dla Twojej rodziny. 

Ubezpieczenie możesz kupić przez Internet, korzystając z Kalkulatora na stronie LINK4 Mama, który pozwoli CI wyliczyć składkę. Możesz też zadzwonić pod numer 604 14 14 14 i porozmawiać z naszym konsultantem, który pomoże Ci w zakupie polisy.


 

Oblicz składkę


 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU Link4Mama i OWU Dziecko dostępnych na www.link4mama.pl

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.