Skręcona noga w kostce u dziecka wywołuje ból i trudności z samodzielnym poruszaniem się. Zwykle dochodzi do tego podczas wesołej zabawy lub uprawiania aktywności sportowej. Uraz jest bolesny i wymaga interwencji ortopedy, ale nie jest tak poważny, jak złamanie. Dobrze jest umieć rozpoznać ten uraz u dziecka i wiedzieć jak mu pomóc, zanim nóżkę obejrzy lekarz.

Skręcona kostka u dziecka. Objawy i przyczyny

Wystarczy nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia lub biegania, aby częściowo lub całkowicie uszkodzić struktury torebkowo – więzadłowe w obrębie stawu skokowego. Dzieci najczęściej ulegają tej kontuzji podczas zabawy, na lekcjach wychowania fizycznego lub treningach. Uraz jest bolesny, ale nie wymaga leczenia szpitalnego. Należy udać się z dzieckiem do ortopedy i prześwietlić nogę, aby mieć stuprocentową pewność, że nie doszło do złamania. Wstępnie możesz rozpoznać uraz samodzielnie, ponieważ jego objawy różnią się od tych, które mają miejsce przy złamaniu nogi. 

Skręcona kostka u dziecka – objawy:

  • silny ból stopy – szczególnie po wewnętrznej stronie;
  • brak możliwości stabilnego postawienia stopy na podłodze;
  • problemy z chodzeniem;
  • ból nasilający się podczas prób poruszania stopą i chodzenia;
  • ograniczona ruchomość stopy w stawie,
  • opuchnięta kostka,
  • miejscowe zaczerwienienie w okolicach stawu skokowego.

Po urazie dobrze jest porównać stopy dziecka – na tej kontuzjowanej pojawią się zaczerwienienia, zasinienia i opuchlizna. Po skręceniu stopa nie jest stabilna, więc jej ułożenie też będzie różniło się od naturalnego ułożenia stopy zdrowej.

skręcona kostka u dziecka

Skręcenie kostki u dziecka – leczenie

Jeśli dziecko dozna urazu podczas zajęć z trenerem, prawdopodobnie to on udzieli mu pierwszej pomocy i w większości przypadków zrobi to bardzo fachowo. Rodzic również powinien wiedzieć jak zachować się w sytuacji, gdy dziecko dozna urazu, bo skręcenie kostki może nastąpić w różnych sytuacjach.

Skręcona kostka u dziecka – co robić?

  • Delikatnie ściągnij dziecku buty i skarpetki.
  • Posadź je tak, aby kończyna, która doznała urazu, skierowana była w górę. Jednocześnie zadbaj, by pozycja była wygodna i nie obciążała stopy.
  • Staw skokowy trzeba schłodzić – najlepszy będzie spray chłodzący, ale zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie mamy noszą go w torebce (choć są takie, które noszą). Chodzi głównie o to, aby powstrzymać opuchliznę – okład z chusteczki namoczonej w zimnej wodzie również się sprawdzi.
  • Załóż opatrunek uciskowy z bandaża elastycznego tak, aby unieruchomić skręconą kończynę.
  • Udaj się z poszkodowanym dzieckiem do lekarza. Jeśli to możliwe zanieś pociechę do samochodu, gdyż chodzenie na skręconej nodze sprawia ogromny ból i może pogłębić uszkodzenia.

Przebieg leczenia zależy od tego, jak rozległy jest uraz. Ortopeda z całą pewnością zleci prześwietlenie, bo będzie chciał upewnić się, że nie ma złamania. Następnie ustabilizuje staw za pomocą szyn lub opatrunku. Oczywiście zależy to od tego, jak rozległe są uszkodzenia spowodowane przez skręcenie kostki u dziecka. Leczenie może obejmować usztywnienie gipsem lub konieczność noszenia ortezy przez kilka tygodni. Jeśli dziecko narzeka na ból dłużej niż kilka dni, a opuchlizna nie schodzi, ponownie skonsultuj się z lekarzem.

Dziecko przez kilka do kilkunastu dni po skręceniu kostki nie powinno chodzić do szkoły. Leczenie będzie odbywać się w warunkach domowych. Podstawowym zadaniem mamy będzie uśmierzanie bólu, zmniejszenie opuchlizny i dopilnowanie, aby maluch nie przeciążał chorej stopy. Na ból stawu skokowego lekarz przepisze środki przeciwbólowe w maści lub żelu. Jeśli miejsce jest zasinione i opuchnięte, warto zastosować żel z arniką, który pomoże zwalczyć te objawy. Dodatkowo można stosować chłodzące okłady, które zmniejszą opuchliznę i ból.

Leczenie skręcenia kostki nie jest procesem długotrwałym, ale wymaga dopilnowania dziecka, by nie uszkodziło ponownie stawu podczas zabawy. Rehabilitacja nie będzie konieczna, ortopedzi zalecają ją w skrajnych przypadkach. Wyzwaniem jest skręcenie kostki u dziecka, które dopiero uczy się chodzić. Zdarzają się takie przypadki. Maluszka trzeba wtedy nieustannie pilnować, a po wyzdrowieniu sprawdzać, czy chodzi prawidłowo. Silny ból może sprawić, że maluch przez jakiś czas nie będzie chciał stawać na nóżkę. Trzeba go jednak przekonywać do tego, by stawiał stopy normalnie. Inaczej może dojść do wad postawy, które również będą wymagały korekcji w przyszłości.

skręcona kostka u dziecka

Skręcenie kostki u dziecka. Czy można go uniknąć?

Wielu wypadkom można zapobiec, choć w przypadku dzieci bywa to trudne. Mają naturalną potrzebę bycia w ruchu, a ich ciała nie są jeszcze na tyle dojrzałe, by ustrzec się przed urazami. Skręcenie kostki u dziecka najczęściej zdarza się podczas aktywności fizycznej. Na placu zabaw, w szkole na lekcjach wychowania fizycznego i na treningach po lekcjach.

Nie wolno zabraniać dzieciom bycia aktywnym, ponieważ jest to zdrowe i pozwala im prawidłowo się rozwijać. Zamiast tego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech. Aby skręcona kostka nie wykluczała małego sportowca z treningów, zwróć uwagę na buty i skarpetki, w których ćwiczy. Warto kupować dziecku obuwie przeznaczone do uprawiania konkretnej dyscypliny sportu. Nie zakładaj dziecku na trening krótkich skarpetek – wybierz sportowe za kostkę, gdyż one również pomagają w stabilizowaniu stawu skokowego podczas aktywności.

Wypadki się zdarzają, dlatego warto również zadbać o polisę NNW dla dziecka. Szczególnie gdy jest aktywne i regularnie uprawia sport. Szkolna polisa nie zawsze działa 24 godziny na dobę. Szkolne NNW czasem obejmuje wyłącznie dni nauki szkolnej i zajęcia, które odbywają się na terenie placówki. A wypadki zdarzają się wszędzie.

Ubezpieczenie dla dziecka, dostępne LINK4 Mama to nie tylko świadczenie wypłacane za uszczerbek na zdrowiu z tytułu NNW. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe rozszerzenie ochrony, możesz liczyć na praktyczną pomoc np. dostawę lekarstw do domu, telefoniczną konsultację z lekarzem, korepetycja dla dziecka, by odrobić zaległości spowodowane nieobecnością w szkole. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku potrzebny będzie pobyt w szpitalu, to za każdą dobę pobytu dziecka na oddziale otrzymasz świadczenie, co więcej, w ramach assistance Szybka Pomoc zorganizujemy również Twój pobyt w szpitalu. Czy wiesz, że jest on dodatkowo płatny? Ceny różnią się w zależności od placówki, ale warto przygotować się również na taki wydatek. Inaczej przyjdzie Ci spędzać noce na twardym krześle, a przecież nie zostawisz dziecka samego w szpitalu. 

Skręcenie kostki u dziecka. Kilka słów na koniec

Wiesz już jak radzić sobie w sytuacji, gdy dziecko skręci kostkę.  Z pozoru niegroźna kontuzja, jaką jest skręcona noga w kostce u dziecka, może wprowadzić spore zamieszanie w życiu rodzinnym. Warto ubezpieczyć się na wypadek takich sytuacji. Świadczenie z tytułu polisy możesz przeznaczyć na pokrycie kosztów leczenia i ewentualne dodatkowe wydatki w związku z kontuzją dziecka. Pakiet dodatkowej pomocy bardzo się przyda i z pewnością odciąży domowy budżet.


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Dziecko na www.link4mama.pl

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.