Samodzielny powrót dziecka do domu to temat, który dotyczy wszystkich rodziców, których pociechy rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Rodzice stają przed poważnym dylematem – czy mogą zaufać kilkulatkowi i pozwolić mu na powrót dziecka ze szkoły bez dorosłego opiekuna? Do tego zagadnienia należy podejść rozsądnie i indywidualnie – podpowiemy Ci jak to zrobić.

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły – przepisy 2022

Prawo w Polsce nie określa co prawda granicy wieku, od której dziecko może samo wracać ze szkoły. W odniesieniu do tego problemu korzystamy z przepisów ogólnych dotyczących samodzielnego poruszania się po drogach publicznych oraz odpowiedzialności opiekunów w sytuacji, gdy kilkulatek pozostaje w domu sam, bez opieki osoby dorosłej.

Jak ustawodawca reguluje samodzielny powrót dziecka ze szkoły? Przepisy, które warto znać to Art. 43 ust. 1 ustawy, który stanowi, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. Zatem przepisy zezwalają na samodzielne, bez opieki korzystanie z drogi dziecku, które ukończyło 7 lat.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że ten zapis nie zwalnia opiekunów z odpowiedzialności za dziecko. Na rodzicach i nauczycielach ciąży prawny obowiązek zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. Nauczyciele odpowiadają za Twoje dziecko w godzinach nauki szkolnej i zajęć świetlicowych. Co więcej, bez Twojej pisemnej zgody nie mogą pozwolić dziecku na samodzielny powrót dziecka ze szkoły. Wzór takiego pisma otrzymasz w sekretariacie szkoły. Do momentu jego złożenia dziecko musi być odbierane ze szkoły przez rodzica i osoby wskazane przez niego. Tutaj również pojawia się ważne zagadnienie – dziecka ze szkoły nie może odebrać sąsiadka czy inna obca osoba, jeśli nie wskażesz jej w deklaracji przekazanej szkole. W sytuacjach awaryjnych dyrektorzy dopuszczają wystawienie jednorazowej zgody na piśmie. Taki dokument zawiera dane osoby, która będzie dziecko odbierać oraz podpis prawnego opiekuna. .

samodzielny powrot dziecka ze szkoly

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły – jak przygotować dziecko?

Kwestie prawne, które regulują samodzielny powrót dziecka do domu to tylko jedna strona medalu. Ważniejszą kwestią jest emocjonalna dojrzałość ucznia i jego bezpieczeństwo. Do tych kwestii należy podejść indywidualnie. Część dzieci już w pierwszej klasie szkoły podstawowej jest na tyle dojrzała aby samodzielnie poruszać się po najbliższej okolicy, są również takie dzieciaki, które w wieku 9 lat nie są w stanie zadbać o siebie.

Wiele zależy również od tego, jaka odległość dzieli szkołę i dom oraz jak wygląda ta trasa. Kiedy szkoła znajduje się na tym samym osiedlu i dziecko tak naprawdę nie musi opuszczać strefy zamieszkania, wówczas może samodzielnie wracać do domu już od pierwszej klasy. Natomiast jeśli na trasie z domu do szkoły znajdują się potencjalnie niebezpieczne miejsca, wówczas warto rozważyć odłożenie w czasie decyzji o samodzielnych powrotach do domu. 

Dla dziecka sam fakt rozpoczęcia nauki w szkole jest stresujący, dlatego nie warto rzucać go na głęboką wodę. Warto małego ucznia porządnie przygotować do tych zmian. Zanim zdecydujesz się na samodzielny powrót dziecka ze szkoły, porozmawiaj z nim o tym. Taka rozmowa to wstęp do dalszych działań. Musisz mieć pewność, że dziecko potrafi samodzielnie poruszać się w przestrzeni publicznej – przypomnij mu zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i kontaktów z obcymi osobami. Pamiętaj również o tym, że maluch musi chcieć sam wracać do domu, bo jeśli będzie się to wiązać ze zbyt dużym stresem – trzeba jeszcze poczekać.

Lekcje w nauczaniu wczesnoszkolnym kończą się zwykle w południe, ale nie zapominajmy o zajęciach świetlicowych. Korzystanie z nich ma swoje plusy – w szkołach odbywają się dodatkowe zajęcia rozwijające zainteresowania dzieci. Poza tym maluch przebywa pod opieką osoby dorosłej i wśród rówieśników. Świetlice działają zwykle do godziny 16:00 lub 17:00 – wystarczy mała korekta godziny pracy lub pomoc ze strony rodziny i sprawa będzie rozwiązana.

Samodzielny powrót dziecka do domu – garść porad

Wiele mam boi się o bezpieczeństwo swojej pociechy i odwleka samodzielny powrót dziecka do domu ze szkoły. To zupełnie naturalne i nie ma potrzeby walczyć z tym już w pierwszej klasie. Zarówno dziecko, jak i Ty musicie być gotowi na ten kolejny krok ku samodzielności. Musisz pamiętać o tym, że większość dzieci dąży do autonomii, samodzielny powrót ze szkoły to dla nich powód do dumy. Kluczowe jest to, by wybrać odpowiedni moment i starannie przygotować się na ten krok.

samodzielny powrot dziecka ze szkoly

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły – o czym należy pamiętać?

Podstawą jest tutaj zaufanie do umiejętności dziecka i jego wiedzy na temat bezpieczeństwa. Nie zbudujesz go, gdy nie dasz kilkulatkowi okazji do wykazania się. Zanim zdecydujecie się na samodzielne wyjście dziecka ze szkoły, przygotuj rozciągnięty w czasie trening. Wynoszenie śmieci, wychodzenie do sklepu na osiedlu po drobne zakupy – to sytuacje, w których dziecko może spróbować samodzielnego poruszania się w przestrzeni publicznej. Obserwuj je wówczas, ale pozwól na odrobinę swobody. Chodzi bowiem o to, by maluch był otoczony ochroną również wtedy, gdy pozostaje sam.

Jeśli decydujesz się na samodzielny powrót dziecka ze szkoły koniecznie kup mu telefon lub smartwatch. Te ostatnie są bardzo praktyczne – dają możliwość komunikowania się z maluchem, ale również lokalizowania go czy alarmowania rodziców o niebezpieczeństwie.

Uczeń powinien posiadać również ubezpieczenie NNW. Szkolne ubezpieczenia grupowe oferują świadczenia finansowe po wypadku. Natomiast prywatne polisy mogą mieć szerszy zakres. Ubezpieczeniem o szerokim zakresie ochrony dla dziecka jest pakiet Dziecko w ramach LINK4 Mama. Oprócz wypłaty świadczeń po wypadkach z tytułu NNW możesz rozszerzyć pakiet o inne ubezpieczenia, dzięki którym otrzymujesz również praktyczne wsparcie. Na przykład pomoc w organizacji wizyt u specjalistów, dostarczenie leków, a nawet korepetycje, gdy dziecko nie uczęszcza dłużej do szkoły po wypadku. Dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa zapewni rodzinie spokój w obliczu różnych zdarzeń losowych, dlatego zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty LINK4 Mama.

samodzielny powrot dziecka ze szkoly

Samodzielny powrót ze szkoły – podsumowanie

Wiesz już, z czym wiąże się samodzielny powrót dziecka ze szkoły. Przepisy 2022, które obowiązują opiekunów również znasz. Mamy nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie Wam przejść przez ten kolejny etap rozwoju. Pamiętaj, że dla Ciebie również jest to trudna decyzja i jeśli nie jesteś pewna w 100–procentach, że Twoja pociecha dojrzała do samodzielności – zorganizuj opiekę inaczej.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia naszej strony i zapoznania się z ofertą LINK4 Mama. To ubezpieczenia, które powstały z myślą o Tobie i Twoim pociechom. Zapewnimy Wam szeroką ochronę ubezpieczeniową i realne wsparcie.

Dobrze skomponowane ubezpieczenie to wsparcie, którego potrzebujesz na każdym etapie życia Twojej rodziny

 

Oblicz składkę

 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach dostępne w OWU Dziecko na stronie www.link4mama.pl

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.