Przedszkole powinno być miejscem, do którego dziecko chętnie uczęszcza. A gdy decydujemy się na przedszkole prywatne, pod uwagę brana jest oferta edukacyjna i cena. Ważne jest również jego usytuowanie. Idealnie, gdy znajduje się blisko domu lub pracy jednego z rodziców. Placówki różnią się od siebie pod względem kosztów i warunków, jakie oferują dzieciom. Zanim podejmiesz decyzję, warto wiedzieć, czym różnią się od siebie: przedszkole samorządowe, niepubliczne i prywatne. 

Przedszkole publiczne, prywatne i samorządowe. Najważniejsze informacje

Placówki przedszkolne dzielą się ze względu na sposób finansowania i rekrutacji dzieci. Co ważne, każda tego typu placówka w Polsce – publiczna i prywatna, podlega nadzorowi ze strony kuratorium oświaty. Sprawdzamy co i za jakie pieniądze oferują przedszkola w Polsce.

przedszkole publiczne prywatne i samorzadowe

Przedszkole samorządowe

Jest to placówka, która realizuje program wychowania przedszkolnego w oparciu o podstawę programową ustanowioną przez MEN. Finansowana jest przez lokalny samorząd. W Polsce dziecko w przedszkolu przebywa bezpłatnie przez 5 godzin dziennie, ale placówki czynne są zazwyczaj od godziny 6 rano do 17.00. Kadra przedszkolna ma mieć określone kwalifikacje, a budynek musi spełniać normy dla placówek oświatowych. Do przedszkola publicznego może zostać przyjęte dziecko, które ukończyło lub w bieżącym roku kalendarzowym ukończy 3 lata. Rekrutacja najczęściej jest centralna i odbywa się elektronicznie. Podczas rekrutacji brane są pod uwagę: odległość przedszkola od domu lub pracy rodziców; fakt, że do placówki uczęszcza rodzeństwo malucha i zatrudnienie rodziców.

Koszt pobytu w przedszkolu samorządowym jest niewielki – płacimy tylko 1 zł za każdą dodatkową godzinę ponad ustawowe 5 bezpłatnych oraz za posiłki. Do tego dochodzą składki tzw. kredkowe na przybory szkolne dla dzieci, niejednokrotnie rodzice muszą również przynosić chusteczki czy inne środki higieniczne. Za lekcje angielskiego czy wybrane przez dyrekcję zajęcia płaci samorząd. Rodzice finansują wyłącznie wyjazdy na wycieczki.

Przedszkole publiczne

Zasada działania placówki i podstawowe koszty pobytu dziecka są takie jak w przedszkolu samorządowym. Różnica polega na tym, że nie zawsze przedszkole publiczne będzie mieć własną kuchnię czy salę gimnastyczną. W przedszkolach samorządowych są one standardem. Przedszkole samorządowe najczęściej mieści się we własnym budynku, natomiast przedszkole publiczne może być zlokalizowane w domu jednorodzinnym, lokalu usługowym czy innym budynku, który został przystosowany do tych celów.

Publiczne przedszkole oferuje zajęcia dodatkowe, ale są one płatne. Warto wiedzieć, że placówki, które podlegają kuratorium oświaty, muszą mieć wykwalifikowaną kadrę. Nauczyciele prowadzący zajęcia muszą być zatrudnieni w placówce – osoby z zewnątrz nie mogą prowadzić żadnych zajęć.

Koszt przedszkola publicznego będzie bardzo podobny jak w przypadku placówek samorządowych. Ze składkami ograniczy się do mniej niż 300 zł miesięcznie.

Przedszkole prywatne

Można je spotkać również pod nazwą przedszkole niepubliczne. Jest to placówka prowadzona przez firmę lub organizację pozarządową. Nie jest finansowane przez samorząd, ale może otrzymywać stałe dotacje. Przedszkole prywatne podlega kuratorium oświaty, ale jego dyrekcja może wybrać formę realizowania programu edukacyjnego. Co więcej, taka placówka może wyłącznie sprawować opiekę nad dziećmi, więc wcale nie musi zatrudniać tylko nauczycieli. Oferty edukacyjnej przedszkoli prywatnych są bardzo zróżnicowane, ale czesne również nie jest niskie.

Przedszkola prywatne są zazwyczaj czynne dłużej niż państwowe. Niektóre oferują opiekę nawet do godziny 19:00. Minusem są opłaty za pobyt dziecka w takiej placówce – zapłacić trzeba czesne, za posiłki, a często również za dodatkowe zajęcia dla dziecka. Ile kosztuje przedszkole prywatne? W praktyce nawet ok. 1000 zł miesięcznie lub nierzadko więcej. 

przedszkole publiczne prywatne i samorzadowe

Przedszkole publiczne czy prywatne – jak podjąć decyzję?

Wybór placówki, w której dziecko ma być przygotowywane do nauki szkolnej, może okazać się bardzo trudny. Przedszkole samorządowe nie zawsze jest dostępne ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Natomiast przedszkola prywatne kuszą oferta, ale ich realizacja może nie zawsze być rzetelna. Jak wybierać, by zapewnić dziecku dobrą opiekę i miłe wspomnienia?

Przedszkole publiczne lub samorządowe wydają się najlepszym wyborem. Są to placówki, które muszą spełniać określone normy – zarówno jeśli chodzi o kadrę, jak i warunki lokalowe. Nie da się również zaprzeczyć, że koszt przedszkola publicznego jest nieporównywalnie niższy od czesnego w przedszkolu prywatnym. Dobrym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii u rodziców, których dzieci chodziły do konkretnej placówki.

Natomiast dobre prywatne przedszkole świetnie przygotuje Twoje dziecko do nauki szkolnej. Weźmy na przykład przedszkola językowe – po ich ukończeniu dzieci z łatwością posługują się innym językiem. Trzeba jednak znaleźć przedszkole prywatne, w którym rzeczywiście realizowane jest wszystko, co zostało obiecane rodzicom podczas podpisywania umowy. Z tym niestety bywa różnie, a musisz jeszcze liczyć się z wysokimi kosztami czesnego, posiłków i zajęć dodatkowych. Czasem przedszkole prywatne jest jedyną opcją, bo dziecko nie dostało się do placówki samorządowej. Wówczas warto dobrze zastanowić się nad wyborem przedszkola.

Mama radzi mamie

Opinie rodziców to jedno, kluczowe jest to, jak w danym przedszkolu czują się dzieci – warto je o to zapytać. Zanim zapiszesz dziecko do przedszkola prywatnego, odwiedź je. Masz pełne prawo wiedzieć, jak będzie wyglądać miejsce, do które zapiszesz swoją pociechę. Zwróć również uwagę na odległość przedszkola od domu – codzienne dojazdy i wczesne pobudki mogą zniechęcić dziecko nawet do najlepszej placówki.

Pobyt w przedszkolu a bezpieczeństwo dziecka

Dziecko, które uczęszcza do przedszkola, musi być ubezpieczone. Polisa NNW jest też zazwyczaj niezbędna podczas wyjść poza teren placówki i wyjazdy na wycieczki. Grupowe ubezpieczenia dziecka w przedszkolu są niedrogie, ale najczęściej oferują niższe sumy ubezpieczenia. Lepszym rozwiązaniem jest wykupienie dziecku NNW indywidualnie – masz wówczas pewność, że ubezpieczenie działa przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Sprawdź LINK4 Dziecko – w ofercie dostępne są również ubezpieczenia, które poza wypłatą świadczenia po nieszczęśliwym wypadku zapewniają również praktyczną pomoc w formie Assistance.

przedszkole publiczne prywatne i samorzadowe

 

Pierwszy dzień w przedszkolu? Podsumowanie

Wiesz już, czym różnią się przedszkole niepubliczne od placówki samorządowej. Wiesz również, ile kosztuje prywatne przedszkole i na co zwrócić uwagę podczas wyboru placówki edukacyjnej. Pamiętaj, że od Twojego wyboru będzie zależeć bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój Twojej pociechy. Czasem skromna placówka samorządowa będzie lepszym miejscem dla malucha niż prywatne przedszkole, które kusi wysokim standardem.

 

Oblicz składkę

 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Dziecko na www.link4mama.pl

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Link 4 mama
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Link 4 mama

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.