Kreatywność można pielęgnować i często jest ona raczej sposobem myślenia niż wrodzonym talentem. Większość ludzi, których możemy określić jako kreatywnych, to prawdopodobnie osoby, które niezwykle ciężko pracowały w swoim rzemiośle i ćwiczyły określone umiejętności. Ty również możesz pomóc swojej pociesze wypracować tę umiejętność poprzez wsparcie i odpowiednie zadania na kreatywność dla dzieci. 

Rozwijanie kreatywności u dzieci – dlaczego jest tak ważne?

Kreatywność nie jest co prawda cechą wrodzoną, ale można ją w dziecku pobudzać na różne sposoby. Po co to robić? 

 

Otóż kreatywność nie jest potrzebna tylko artystom, w codziennym życiu również bardzo się przydaje. Myślenie kreatywne pozwala rozwiązywać problemy, które wykraczają poza ramy codzienności. Osoba kreatywna wyróżnia się z tłumu, bo myśli nieszablonowo, nie powiela schematów – tworzy własne rozwiązania. 

 

Rozwijanie kreatywności u dzieci to sposób na wychowanie osoby myślącej samodzielnie. Nie chodzi tu tylko o osiąganie sukcesów, ale przede wszystkim zdolność do odnalezienia się w każdej sytuacji. Poza tym zadania kreatywne dla dzieci są na tyle różnorodne i rozwijające, że pomagają im odnaleźć naturalne talenty. 

Zadania kreatywne dla dzieci – to możesz zrobić w domu

Istnieje kilka sposobów na rozwijanie kreatywności u dzieci. Co więcej, większość z nich można stosować w codziennym życiu, bez specjalnego przygotowania. Nasze zadania na kreatywność dla dzieci mogą stanowić dla Ciebie dobrą inspirację. 

Nie ma złych pomysłów

Pomysły są przejawem kreatywności. Odrzucenie ich lub nawet ośmieszenie idei dziecka może je zablokować. Dlatego, zamiast podcinać maluchowi skrzydła, spróbuj podkreślić to, co trafne i pomóż mu zrozumieć, co jeszcze musi wziąć pod uwagę przy wdrażaniu swojej koncepcji.

 

Dzieci, które boją się popełniać błędy, zazwyczaj myślą mniej kreatywnie. Oznacza to, że musisz stworzyć środowisko, w którym dziecko jest kreatywne. Pozwól mu narobić bałaganu i mieć poczucie, że popełnianie błędów jest naturalnym elementem procesu twórczego. 

Trenujcie kreatywność

W dążeniu do rozwoju umiejętności nie ma ucieczki od praktyki, a wśród tych umiejętności znajdują się te, które kojarzymy z kreatywnością. Dlatego ucz dziecko cierpliwości w dążeniu do celu i wpajaj mu, że trening czyni mistrza. Każda kolejna próba będzie wymagać modyfikacji procesu, a właśnie w ten sposób pobudza się naturalną kreatywność dziecka. 

Wspólnie znajdźcie pola, na których dziecko może trenować kreatywność

Nie wszystkie maluchy wykazują zainteresowania w konkretnej dziedzinie. Rozwijanie kreatywności u dzieci polega również na tym, by pomóc im odnaleźć zainteresowania. Pomocne mogą okazać się wizyty w miejscach, gdzie można obserwować pracę innych osób. 

Pomóż w realizacji pasji dziecka

Chociaż dobrym pomysłem jest zapewnienie dzieciom szeregu zajęć, zapewnienie im pewnej swobody w wyborze obszaru zainteresowania może pobudzić ich kreatywny umysł. Zwróć uwagę na rzeczy, które Twoje dziecko wydaje się pasjonować i wspieraj je w rozwijaniu umiejętności na tym polu. Nie denerwuj się, gdy dziecko straci zainteresowanie – to naturalne. 

Zamień smartfon na książki

Bezczynne patrzenie w ekran to wchłanianie informacji bez potrzeby ich przetwarzania lub kreatywnego myślenia. Zamiast tego zachęcaj dzieci do czytania dla przyjemności lub angażowania się w zajęcia artystyczne, takie jak rysowanie, malowanie lub wymyślanie historii. 

Wykorzystaj technologię do rozwijania kreatywności

Rozwijając powyższy punkt – nie chodzi o to, by całkowicie zabrać dziecku dostęp do technologii. Chodzi o to, by wspierały one jego kreatywność, a mogą to robić doskonale. Znajdź aplikacje do rysowania, tworzenia muzyki czy innych kreatywnych zajęć. Dzięki temu Twoje dziecko będzie swobodnie poruszać się po cyfrowym świecie, ale w sposób twórczy. 

Domowe zadania na kreatywność dla dzieci

Gotowanie i pieczenie to doskonałe zajęcia kreatywne. Dzieci mogą eksperymentować z różnymi smakami, kształtami i konsystencjami, a jednocześnie rozwijać zdolności matematyczne i naukowe. 

 

Uprawa roślin w ogrodzie edukacyjnym może rozbudzić kreatywność poprzez projektowanie ogrodu, dbanie o rośliny, a nawet tworzenie prostych kompozycji kwiatowych.

 

Urządzanie własnego pokoju pomoże w rozwoju zmysłu przestrzennego. Wyrabia również poczucie estetyki i uczy poszukiwania nieszablonowych rozwiązań. 

Zajęcia kreatywne dla dzieci – propozycje 

Wiesz już jak rozwijać kreatywność u dzieci w domu, ale możesz wspierać się również zajęciami pozalekcyjnymi. Na takich spotkaniach dziecko będzie pracować pod okiem specjalistów. Przygotowaliśmy kilka pomysłów na zajęcia kreatywne dla dzieci. 

 

Zajęcia plastyczne pozwalają dzieciom wyrażać siebie poprzez sztukę. Rysowanie, malowanie, lepienie z gliny czy tworzenie własnych projektów pomaga rozwijać wyobraźnię i umiejętność rozwiązywania problemów.

 

Gry teatralne rozwijają kreatywność poprzez budowanie historii, wymyślanie postaci i rozumienie różnych punktów widzenia. Improwizacja uczy elastyczności myślenia i spontaniczności. Natomiast kreatywne pisanie, czyli tworzenie własnych historii rozwija umiejętność wyrażania się słownie, poszerza słownictwo i rozbudza wyobraźnię. Dzieci mogą tworzyć swoje własne światy i historie. W trakcie lekcji teatralnych maluchy uczą się także wyrażać emocje, doskonalić dykcję, gestykulację i budować pewność siebie. To doskonały sposób na rozwijanie kreatywności w interakcji społecznej.

 

Nauka gry na instrumentach muzycznych rozwija umiejętności słuchowe. Uczy także dyscypliny i cierpliwości. Podobnie jak nauka języków obcych. Przeprowadzana w formie gier i zabaw rozwija kreatywność poprzez angażowanie dzieci w interaktywne, dynamiczne zajęcia. 

 

Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak badanie przyrody, zbieranie roślin czy obserwacje ptaków, nie tylko rozwijają kreatywność poprzez eksplorację, ale także kształtują szacunek do środowiska. 

Wiesz już jak rozwijać kreatywność u dzieci

Nasze zadania kreatywne dla dzieci i propozycje zajęć pozalekcyjnych to tylko kilka inspiracji dla Ciebie i Twojej pociechy. Tak naprawdę sposobów na rozwijanie kreatywności u dzieci jest wiele i tak naprawdę często wiąże się z drobnymi, codziennymi zadaniami. 

 

Dzieci są naturalnie ciekawe świata i swoich możliwości. Zadaniem rodziców jest stworzenie im do tego bezpiecznego środowiska. Oczywiście wiemy, że nieszczęśliwych wypadków nie zawsze można uniknąć, dlatego stworzyliśmy ubezpieczenia, które będą wspierać rodzinę w trudnych sytuacjach. Sprawdź, jak działa polisa dla dziecka w LINK4 Mama i Tata i ze spokojem pobudzaj rozwój swojego malucha. 

 

W ramach ubezpieczenia NNW dla dziecka możesz liczyć na świadczenie w razie nieszczęśliwego wypadku, który spowoduje uszczerbek na zdrowiu, hospitalizację, uszkodzenie zęba bądź całkowitą utratę zęba, a także wstrząśnienie mózgu. 

 

Myślisz o dodatkowym wsparciu? Sprawdź Assistance Zdrowie oraz Assistance Szybka Pomoc. W ramach ubezpieczenia Assistance Zdrowie możesz liczyć na konsultacje i telekonsultacje z lekarzami, a także możliwość umówienia spotkania w placówce medycznej. Z Assistance Szybka Pomoc w LINK4 możesz natomiast zyskać dostarczenie leków czy sprzętu rehabilitacyjnego do sumy ustalonej w OWU. 

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora na stronie LINK4 Mama lub dowiedz się więcej, dzwoniąc pod numer 604 14 14 14 czy spotykając się z agentem współpracującym z LINK4.  
 

Oblicz składkę


 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU Link4Mama i OWU Dziecko dostępnych na www.link4mama.pl.

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.