Spanie dziecka z rodzicami to temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Po jednej stronie mamy obóz rodzicielstwa i bliskości – to model, w którym nawet kilkulatki śpią w jednym łóżku z rodzicami i w tych kręgach jest to jak najbardziej poprawne. Z drugiej zaś są rodzice, którzy chcą mieć sypialnię tylko dla siebie. Szanujemy obie te grupy, ale dziś postaramy się pomóc tym rodzicom, którzy zastanawiają się jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami.

Spanie dziecka z rodzicami – o czym musisz wiedzieć?

Na pierwszym etapie życia noworodek potrzebuje bliskości, ale zdaje się, że nie tak bardzo, jak jego mama. Przytulanie maluszka to jeden z najprzyjemniejszych wieczornych rytuałów. Jednak musisz pamiętać, że spanie niemowlaka z rodzicami nie jest do końca bezpieczne i zdrowe.

Zacznijmy od materaca – modele niemowlęce mają odpowiednio zaprojektowaną twardość. Nie mają stref komfortu jak materace dla dorosłych. Dla zdrowia małego kręgosłupa powinniśmy zadbać o to, by maluszek spał we własnym łóżeczku. Podobnie sprawa ma się z poduszką – niemowlę nie może spać na Twojej, bo jest zbyt wysoka. Noworodki kładziemy na płaskiej poduszce, tak aby nie obciążać kręgosłupa szyjnego.

Chcesz by Twoje dziecko bezpiecznie i spokojnie spało? Odłóż je po karmieniu do łóżeczka. Choć karmienie maluszka nocą we własnym łóżku jest wygodniejsze, to nie kontrolujemy tego procesu. Mamy najczęściej zasypiają w trakcie karmienia, a nie jest to dobre rozwiązanie. Karmienie piersią powinno być w pełni kontrolowanym procesem. Niemowlę powinno się nakarmić, poczekać aż mu się odbije i ułożyć je do snu – najlepiej na boczku.

jak oduczyć dziecko spania z rodzicami

Na koniec kilka słów o  komforcie snu, który również jest bardzo istotny. Spanie z niemowlęciem w jednym łóżku nie należy do wygodnych. Całą noc musisz uważać na to, aby przypadkiem nie zrobić maluszkowi krzywdy. Z drugiej strony są dzieci, które nieustannie wiercą się podczas snu. Jeśli łóżko jest małe, to któreś z Was nieustannie się budzi. Tym sposobem nikt w domu nie budzi się wyspany.

Co robić, gdy maluszek nie daje nam spać w nocy, a względny spokój jest tylko wtedy, gdy leży przy piersi? Złotym środkiem jest dostawka do łóżka rodziców – łóżeczko, którego materac znajduje się na tej samej wysokości co łóżko rodziców, a jego bok jest otwarty. Dzięki temu masz maluszka “pod ręką” i w zasięgu wzroku, ale śpi on we własnej pościeli i na swoim materacu. To rozsądny i nowoczesny kompromis na pierwsze tygodnie życia dziecka. Taką dostawkę śmiało możemy zaliczyć do listy sposobów na spanie noworodka z rodzicami. Noworodek nie przyzwyczaja się do spania w łóżku rodziców i nie ma potem kłopotu z przedstawieniem się na spanie w łóżeczku.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami? Porady

Pamela Druckerman w książce “W Paryżu dzieci nie grymaszą” pisze o tym, jak sypiają mali Francuzi. Od urodzenia mają własne łóżeczka i wyłącznie tam śpią. Co więcej, niektóre niemowlęta nawet w wieku dwóch miesięcy przesypiają całe noce. Niesamowite, prawda? Jak francuskie mamy to robią? Otóż zapewniają dziecku spokojny sen i cenią sobie własną wygodę. Zaczerpniemy od nich kilka sposobów na to, jak oduczyć niemowlę spania z rodzicami. 

jak oduczyć dziecko spania z rodzicami  

Po pierwsze – nie przyzwyczajaj

Sposób wydaje się banalny i w sumie nie na miejscu, ale może czytają ten tekst mamy przed lub bezpośrednio po porodzie i będą miały okazję wykorzystać tę radę. Jeśli od pierwszego dnia w domu maluszek będzie spał u siebie – to nie będzie potem potrzeby go odzwyczajać. Co istotne, nawet gdy śpi u siebie, nie powinnaś reagować na każdy jego ruch czy popłakiwanie. Stosuj regułę dwóch minut – noworodek może popłakiwać przez sen, ale to wcale nie znaczy, że się wybudził. Odczekaj dwie minuty, zanim wyjmiesz go z łóżeczka do karmienia. Paryskie mamy stosują właśnie tę metodę i po kilku tygodniach ich dzieci śpią całą noc.

Nie traktuj spania z rodzicami jako nagrody

“Jak będziesz grzeczny, to będziesz mógł dziś spać z mamusią”. To najgorsze co możemy zrobić, bo analogicznie spanie we własnym łóżku będzie rozumiane jako kara.

Przygotuj wygodną sypialnię

Dziecko chętnie zaśnie we własnym łóżku, jeśli będzie to przytulne miejsce, które maluch polubi. Wspólnie wybierzcie kolorową pościel i dekoracje. Przyda się lampka nocna lub projektor ułatwiający zasypianie.

Usypiasz malucha? Nie kładź się z nim

Ułóżcie własny rytuał zasypiania – bez smartfona czy bajek w telewizji. Porozmawiajcie spokojnie, przeczytaj bajeczkę. Pod żadnym pozorem nie kładź się do łóżka malucha. Usiądź wygodnie obok i jeśli maluch tego potrzebuje, poczekaj, aż spokojnie zaśnie.

Bądźcie cierpliwi i stanowczy

Niemowlę wystarczy przenieść do swojego łóżeczka, ale jak oduczyć dziecko spania z mamą? Najlepszym rozwiązaniem jest spokojna rozmowa i wyjaśnienie, dlaczego przedszkolaki śpią we własnych łóżkach. Jeśli dziecko przychodzi do Was w nocy, trzeba wziąć je za rączkę i odprowadzić do swojego łóżka. Niestety to jedyna rozsądna metoda, która będzie powodem wielu nieprzespanych nocy. Wymaga konsekwencji, ale z czasem skutkuje. Maluch przywyknie do tego, że wraca do siebie i przestanie przychodzić do Waszej sypialni.

jak oduczyć dziecko spania z rodzicami

Kiedy dziecko powinno przestać spać z rodzicami?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest nieprzyzwyczajanie dziecka do spania z rodzicami. Własne łóżeczko od urodzenia zaoszczędzi Wam kłopotu za jakiś czas. Jeśli chcesz oduczyć dziecko spania z rodzicami, musisz wiedzieć, że czas gra na Twoją niekorzyść. W okresie niemowlęcym będzie łatwiej niż później. Po każdym karmieniu odnoś malucha do swojego łóżeczka i nie bierz na ręce za każdym razem, gdy zakwili. Drzemki w ciągu dnia również powinny odbywać we własnym łóżeczku. Przyzwyczajenie do miejsca jest bardzo istotne w tym przypadku.

Z całą pewnością powinniśmy przenieść do własnej sypialni przedszkolaka. Dziecko w tym wieku przesypia już całą noc, więc nie ma powodu by spało z rodzicami. Nie wspominając już o starszych dzieciach – spanie z kilkulatkiem nie jest dobre ani dla dziecka, ani dla rodziców. Nawet spanie noworodka z rodzicami burzy intymność dorosłych. A przecież jest ona równie ważna, jak miłość do dziecka. Warto również o tym pamiętać.

Teraz już wiesz, jak oduczyć niemowlę spania z mamą i tatą!

Kochamy nasze maluchy ponad wszystko i mamy świadomość jak szybko rosną. Dlatego cenimy sobie każdą chwilę bliskości. Musimy jednak zdać sobie sprawę z faktu, że spanie dziecka z rodzicami nie służy ani nam, ani jemu. Zmiana przyzwyczajeń nie jest łatwa, ale warto zawalczyć o zdrowy wypoczynek i samodzielność dziecka.

Chcesz jeszcze lepiej zadbać o spokój i zdrowie swojej rodziny? Sprawdź ubezpieczenia LINK4 Mama. Oferujemy dedykowane polisy, które biorą pod uwagę potrzeby i sposób myślenia odpowiedzialnych mam. To wyjątkowe ubezpieczenia skomponowane z myślą o Tobie i Twoim dziecku. Kiedy Ty troszczysz się o bliskich, pozwól, abyśmy my zatroszczyli się o ciebie.


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl

 

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.