Spędzasz przyjemnie czas ze swoim maleństwem, chcesz sięgnąć po pieluszkę lub przynieść ulubiona zabawkę? Nawet się nie spostrzegłaś, a Twoje niemowlę spadło z łóżka – wystarczyła sekunda nieuwagi. Maluszek płacze, a Ty zdenerwowana i wystraszona próbujesz go uspokoić, pełna obaw o jego zdrowie i życie. Czy upadek dziecka z łóżka jest dla niego niebezpieczny i jakie może mieć konsekwencje?

Choć takiej sytuacji nie można bagatelizować, fakt, że niemowlak spadł z łóżka, zdarza się częściej, niż mogłabyś podejrzewać. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy niemowlę śpi na łóżku rodziców, podczas zabawy lub gdy nie zauważysz, że potrafi już obrócić się z pleców na brzuszek. Bywa nawet, że gdy dziecko spadnie z łóżka na głowę podczas snu, nawet tego nie zauważy i będzie dalej oddawać się drzemce. Jeśli dziecko upadło, nie panikuj – Twój spokój pozwoli szybciej i skuteczniej ocenić stan malucha i wyjść cało z tej nieprzyjemnej sytuacji. 

Dziecko spadło z łóżka. Co robić?

Jeżeli Twój niemowlak spadł z łóżka, a Ty byłaś świadkiem zdarzenia, postaraj się odtworzyć przebieg sytuacji i dokładnie obejrzeć ciało maluszka w miejscu uderzenia. Zanim jednak przystąpisz do działania, przytul je i spróbuj uspokoić. Sprawdź, czy na jego ciele, twarzy i ubraniu nie ma śladów krwi. Jeśli poza płaczem maluch zachowuje się normalnie, prawdopodobnie skończy się na najwyżej kilku siniakach. 

Upadek z łóżka

Gdy dziecko spadło z łóżka, nie płacze i nie możesz z nim nawiązać kontaktu lub straciło przytomność, natychmiast zadzwoń po pogotowie. Upewnij się, że niemowlę oddycha i w razie konieczności rozpocznij resuscytację. W przypadku upadku ze znacznej wysokości i podejrzenia, że mogło dojść do złamania kręgosłupa, nie przenoś samodzielnie dziecka i poczekaj na przyjazd lekarza. Jeśli czujesz, że emocje Cię przerastają oraz nie jesteś w stanie racjonalnie działać, poproś o pomoc innego dorosłego członka rodziny, a Ty spróbuj się uspokoić w drugim pomieszczeniu i dopiero potem wrócić do dziecka. 

Jeżeli dostrzegłaś, że w miejscu uderzenia zaczyna tworzyć się obrzęk lub siniak, przyłóż zimny okład lub kilka kostek lodu zawiniętych w ręcznik. Im szybciej, tym zmiana będzie mniej widoczna. Gdy doszło do skaleczenia, zdezynfekuj ranę i przyklej plaster. Podczas wieczornej kąpieli możesz jeszcze raz obejrzeć niemowlę i upewnić się, że nie przeoczyłaś żadnej zmiany.

Czy upadek dziecka z łóżka może być groźny?

Delikatne ciało noworodka jest bardzo podatne na urazy. Szkielet kostny jest w ciągłej fazie wzrostu. Kości czaszki zrastają się dopiero kilkanaście miesięcy po urodzeniu – to zaleta i wada, gdyż w niedoskonały sposób chronią mózg przed urazem. Noworodek nie potrafi asekurować się przed uderzeniem dłońmi lub lepszym ułożeniem ciała – upadek na twarz i kontakt nosa z podłogą mogą być wyjątkowo nieprzyjemne. 

Dwulatek lub trzylatek potencjalnie lepiej zniesie upadek z łóżka lub kanapy. Takie wydarzenie niesie jednak ryzyko złamania kończyny lub wstrząśnienia mózgu. Szczególnie delikatne są okolice oczu oraz nosa, może też dojść do złamania lub wybicia zęba. Jeśli dziecku wypadnie ząb, należy go zabezpieczyć w ślinie dziecka lub mleku i jak najszybciej dostarczyć do gabinetu stomatologicznego. To szansa, że ząb uda się uratować.

Upadek dziecka z łóżka. TO powinno Cię zaalarmować...

Niemowlę spadło z łóżka? Jeżeli dokładnie przyjrzałaś się maluszkowi, dziecko zachowuje się jak zwykle i niedługo od wypadku jest pogodne i chętne do zabawy, najprawdopodobniej nie doszło do żadnego poważnego urazu. Niech to jednak nie uśpi Twojej czujności. Obserwuj niemowlę przez kilka godzin od zdarzenia, a jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do wstrząśnienia mózgu – zrezygnuj z drzemki lub przesuń ją maksymalnie w czasie. 

Gdy niemowlak spadł z łóżka, jest apatyczny, śpiący i nie chce jeść, lepiej udać się z nim do lekarza. Być może to wyłącznie nadmiar emocji, związany z upadkiem, ale też prawdopodobne są objawy choroby. 

Upadek z łóżka

Inne niepokojące symptomy to mdłości, wymioty, ból brzucha, ból głowy, wzmożona senność, problemy z mówieniem w przypadku starszych dzieci lub zawroty głowy. Złamania w obrębie twarzoczaszki sygnalizują krwiaki i podskórne wybroczyny, np. wokół oczu. Wówczas koniecznie udaj się do specjalisty!

Jak zabezpieczyć dziecko przed upadkiem?

Każdy rodzic pragnie tego, co najlepsze dla jego pociechy. Chęć eksplorowania świata, zdobywanie nowych umiejętności lub po prostu beztroska zabawa mogą zakończyć się jednak upadkiem. By ograniczyć ilość niebezpiecznych zdarzeń, postaraj się dostosować Twoje mieszkanie do potrzeb dziecka. Zadbaj o to, by materac niemowlęcia był na odpowiedniej wysokości w stosunku do ścianek bocznych. Przy starszym dziecku zamontuj barierkę ochronną lub zastąp klasyczne łóżko podłogowym materacem.

Nigdy nie zostawiaj kilkumiesięcznego malucha samego w pokoju, nawet gdy wydaje Ci się, że jego sen jest wyjątkowo mocny. Nie wiesz, kiedy będzie ten pierwszy samodzielny krok lub przewrót – jeśli musisz odejść od maluszka, zabezpiecz go lub odłóż do specjalnego kojca. Zabezpiecz też ostre i wystające elementy łóżka, a wokół sofy lub tapczanu umieść dodatkowy dywan. Obserwuj swojego niemowlaka i podążaj za jego nowymi umiejętnościami – próba przewidzenia niechcianych zdarzeń może ustrzec Cię przed wizytą na pogotowiu. 

Tym, co pomoże Ci najlepiej chronić Twoje dziecko przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń, jest odpowiednio dobrane NNW dla dziecka. W LINK4 Mama staramy się wychodzić naprzeciw Twoim potrzebom i zapewniamy pełen pakiet świadczeń, niezbędny podczas zabaw w domu, nauki w szkole lub czasu wolnego w parku. To gwarancja, że w razie nieprzewidzianych sytuacji – także wtedy, gdy dziecko spadło z łóżka – Twoja rodzina otrzyma fachowe wsparcie i dofinansowanie leczenia.

Upadek z łóżka – jak chronić swoje dziecko?

Upadek dziecka z łóżka to stresujące zdarzenie dla rodziców, które może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla Twojego dziecka. Trudno jednak obwiniać się o niedopilnowanie maluszka, który nieustannie jest w ruchu, czy starszego dziecka, które biega i skacze, trenując zdolności motoryczne. Spontaniczna zabawa może być przyjemna dla całej rodziny – wystarczy, że zaadoptujesz pokój dziecięcy i najczęściej używanie przestrzenie w mieszkaniu do wieku i umiejętności dziecka.  


Oblicz składkę

Uderzenia, upadki i siniaki są wpisane w dojrzewanie. Choć niekiedy wyglądają poważnie, zwykle po kilku dniach nie ma po nich śladu. Zadbaj o komfort Twojego maluszka i wybierz odpowiednie ubezpieczenie, które da Ci swobodę działania i pewność, że Twoje dziecko otrzymuje najwyższą ochronę. Sprawdź ofertę LINK4 Mama na www.link4mama.pl lub skontaktuj się z naszym doradcą, który pomoże wybrać perfekcyjnie dopasowaną polisę dla Twoich bliskich.

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.