Początki edukacji nie zawsze należą do łatwych. Nieumiejętność skoncentrowania się na lekcjach, niewłaściwe tempo pracy, nieśmiałość, problem z przystosowaniem w nowym miejscu – to częste problemy uczniów. 

Jak sobie z nimi radzić? I co zrobić, gdy nie widzisz efektów, a malec wciąż odmawia współpracy? Podpowiadamy, jak zachować się, gdy dziecko nie chce się uczyć.

Dlaczego dziecko nie chce się uczyć? Najczęstsze powody

Chcesz pomóc maluchowi, który jak ognia unika szkoły? Dowiedz się, z czego wynikają problemy z nauką u dzieci. Przyczyny niepowodzeń mogą być bardzo różne. Oto najpopularniejsze z nich.

Stres w szkole

Bywa, że maluchy nie potrafią odnaleźć się w środowisku rówieśniczym. Stresują się w kontakcie z nauczycielem, a wypowiedzi na forum klasy stanowią dla nich duże wyzwanie. Dziecko musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Inaczej nie będzie w stanie dobrze funkcjonować w klasie.

Problemy z koncentracją

Gdy dziecko nie chce się uczyć, powodem może być niewłaściwa koncentracja. W postawieniu właściwej diagnozy powinien pomóc psycholog. Musi on ocenić, z czego wynikają trudności. Do najczęstszych powodów zaliczają się: zaburzenia integracji sensorycznej, dysortografia, dysleksja. 

Nadpobudliwość psychoruchowa

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) to zaburzenie, które dotyka od 4% do 8% dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Przejawia się on brakiem samokontroli, nadmierną ruchliwością, nieprawidłowymi reakcjami emocjonalnymi. 

Wykrycie ADHD może być wytłumaczeniem, dlaczego dziecko nie chce się uczyć. Psycholog odgrywa kluczową rolę w procesie diagnostycznym. W celu postawienia właściwej oceny specjalista przeprowadza wnikliwy wywiad z rodzicami, dzieckiem oraz nauczycielami. 

Choroby

Niepowodzenia w szkole pogłębiają przewlekłe choroby, jak np. epilepsja czy cukrzyca, które wpływają na stan fizyczny dziecka i ograniczają jego zdolność do nauki. Zdarza się, że maluchy cierpią także na zaburzenia psychiczne. Schorzenia te utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nierzadko dzieci potrzebują hospitalizacji. Nie są też w stanie uczestniczyć we wszystkich zajęciach, co utrudnia przyswajanie bieżącego materiału.

Wady wzroku i słuchu

Niedosłuch, zaburzenia centralnego układu słuchu, wady wzroku – to elementy, które przyczyniają się do pogorszenia wyników w szkole. Jeśli dziecko nie chce się uczyć, musisz je bacznie obserwować. Sprawdzaj, jak się zachowuje, czy reaguje na Twoje polecenia. Zrób też prosty test – sprawdź, z jakiej odległości patrzy na telewizor. Kiedy coś Cię niepokoi, zgłoś się do lekarza.

Niedojrzałość szkolna

Zastanawiasz się, dlaczego dziecko nie chce się uczyć? Być może wymaga większej uwagi. Pierwsze lata w szkole wiążą się ze zmianą dotychczasowego życia. Wytłumacz maluchowi, jak należy zachowywać się na lekcjach. Wypracuj odpowiednie nawyki związane z prowadzeniem zeszytów lub odrabianiem zadań. Poprawę zobaczysz już po kilku tygodniach.

 

nie chce się uczyć

Jak reagować, gdy dziecko nie chce się uczyć? 

Jeżeli Twoja pociecha ma kłopoty z przyswajaniem wiedzy, musisz podjąć natychmiastowe działania. Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? Z pewnością nie wolno Ci się denerwować. Nie krzycz, nie krytykuj, bo takie zachowania tylko pogorszą sytuację. Musisz zachować „zimną krew”. 

Staraj się cierpliwie tłumaczyć, dlaczego warto być dobrym uczniem. Pokaż zalety, które wynikają z sumiennego wypełniania szkolnych obowiązków, staraj się także towarzyszyć dziecku w odrabianiu lekcji. Pokaż mu, że w razie trudności z przyswajaniem wiedzy może liczyć na Twoją pomoc.

Czego unikać? Oto lista najczęściej popełnianych błędów:

  • stosowanie agresji słownej i fizycznej,
  • porównywanie dziecka do innych,
  • wyśmiewanie się z pociechy,
  • wyręczanie dziecka w wypełnianiu zadań,
  • ciągłe karanie,
  • niezauważanie postępów.

Odpowiednia motywacja, czyli co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Do skutecznych sposobów na zwiększenie zapału dziecka należy motywowanie. Warto nagradzać nawet za drobne postępy. Kiedy pociecha poczuje się dowartościowana, szybciej nabierze ochoty do dalszej pracy. Postaraj się także dzięki nauce rozwijać pasje i zainteresowania ucznia. Pokaż, że edukacja może być ciekawa – dobrym pomysłem jest wspólna wycieczka do muzeum lub zapisanie na dodatkowe zajęcia.

Nie zapominaj także o dobrej organizacji. Wyznacz stałą porę i miejsce na odrabianie prac domowych. Sporządź plan dnia, dzięki któremu szybciej wyrobicie dobre nawyki. Bądź przy dziecku i pomagaj mu w wykonywaniu zadań. Zobaczysz, że po kilku tygodniach maluch sam będzie pamiętał, że musi przygotować się do szkoły. Jeśli jednak nie będziesz widzieć efektów, zgłoś się do poradni psychologicznej. Specjalista powie Ci, dlaczego dziecko nie chce się uczyć oraz sprawdzi, czy powodem nie są czynniki niezależne od malucha.

nie chce się uczyć

 

Mama radzi mamie

Z własnego doświadczenia wiem, że pierwsze lata w szkole są trudne. Sama włożyłam mnóstwo wysiłku, by wypracować u syna odpowiednie nawyki. Kluczem do sukcesu okazała się systematyczność i konsekwencja. Pomagałam dziecku w uzupełnianiu zaległości. Pilnowałam również, by przygotować dla niego przestrzeń do nauki. Biurko zawsze było czyste, nie kładłam na nim przedmiotów, które mogłyby rozpraszać uwagę. Po odrobionych lekcjach chwaliłam Antka za drobne osiągnięcia, a gdy np. poradził sobie ze sprawdzianem, zabierałam go na lody czy pozwalałam dłużej obejrzeć TV. Takie drobne nagrody bardzo go motywowały.

Ania, mama 9-letniego Antka

Dziecko nie chce się uczyć? Skorzystaj z pomocy specjalisty 

Nie wiesz, jak zmotywować malucha? Pomimo wkładanych wysiłków Twoje dziecko nie chce się uczyć? Nie załamuj się. Być może przyda Ci się fachowa pomoc. W pierwszej kolejności porozmawiaj z nauczycielem, pedagogiem szkolnym, psychologiem. Ich rady z pewnością będą dla Ciebie cenne. Specjaliści wiedzą, jak rozwiązywać problemy z nauką u dzieci. Przyczyny trudności wskażą m.in. na podstawie wywiadu. W ocenie pomogą im również wystandaryzowane kwestionariusze.

Ciężko przewidzieć, jak pociecha odnajdzie się w szkole. Warto jednak zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami. Dobrym pomysłem jest wykupienie dodatkowej polisy. Ochrona ubezpieczeniowa LINK4 Mama obejmuje m.in. konsultacje lekarskie. W ramach umowy możesz liczyć na pokrycie kosztów pierwszej wizyty w gabinecie psychologicznym.  

Gdy dziecko nie chce się uczyć… Kilka słów na koniec

Na problemy edukacyjne wpływa wiele czynników. Gdy dziecko nie chce się uczyć, trzeba przede wszystkim znaleźć tego przyczynę. W niektórych przypadkach wystarczy systematyczna praca z pociechą. Czasem niezbędna będzie współpraca z lekarzem rodzinnym, neurologiem lub psychologiem. Właściwa diagnoza to pierwszy krok do poprawy wyników. Im szybciej uczeń odnajdzie się w szkole, tym mniej będzie miał do nadrobienia. 

Aby wspomóc rozwój dziecka i ochronić je przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, zapoznaj się z ofertą LINK4 i zadbaj o pomoc finansową i opiekę medyczną w niespodziewanych sytuacjach.


Oblicz składkę

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.