Plucha czy niskie zimowe temperatury nie zawsze zachęcają do długich spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Smog, opady deszczu lub choroba mogą skutecznie ograniczyć nasze przemieszczanie się. Zdarza się, że już po kilku godzinach w domu Twój maluch zaczyna się nudzić. Co robić w domu z dziećmi?

Jeśli chcesz zamienić ten czas we wspaniałą dawkę inspirującej zabawy, zaproponuj swojemu dziecku kilka wciągających i rozwijających jego umiejętności zajęć. Aktywności dopasuj do pory dnia, kondycji Twojej pociechy oraz jej wieku. Przekonaj się, że zabawy z dzieckiem w domu mogą być przyjemne także dla Ciebie!

 

Co robić z dziećmi? W domu nie musi być nudno!

Zabawy z dzieckiem w domu to okazja na rozwijanie małej i dużej motoryki, poznawanie mocnych stron dziecka i odkrywanie świata. Zabawy ruchowe w domu dla dzieci mogą być równie ciekawe, jak te na placu zabaw, a podchody lub gra w berka przypominać swobodne harce w lesie. 

Wiele zajęć możesz zorganizować samodzielnie, przy użyciu kilku produktów spożywczych, z pomocą latarki i kartek papieru. Idealną przestrzenią jest kuchnia, łazienka, a nawet rodzinna garderoba. Zaproponowanie dzieciom wybranych aktywności może sprawić, że zajmą się nimi na wiele długich godzin. To zdecydowanie lepsze, niż oglądanie telewizji czy gra na komputerze – dzięki kreatywnym pomysłom pokażesz dziecku, że zabawy w domu mogą być fascynujące i angażujące.

 

Dlaczego warto bawić się z dzieckiem?

Chociaż dziecięca zabawa jest przez niektórych uważana za stratę czasu, tak naprawdę oznacza ogromną pracę fizyczną i umysłową. Znana wielu rodzicom Maria Montessori nazywała dziecięce zajęcia pracą – wszak młody człowiek wkłada nierzadko całe swoje skupienie i energię w pozornie błahe i proste czynności. Zabawa to od najmłodszych lat okazja do odkrywania świata i samego siebie, samodzielnego doświadczania, trenowania zdolności manualnych.

Zabawy z dzieckiem w domu są czasem, w którym można poznać swoje dziecko, spojrzeć na świat jego oczami. Zdarza się, że właśnie podczas swobodnej aktywności Twój dorastający syn lub córka otwiera się, zwierza ze swoich odczuć, a niekiedy dzieli problemami. Nawet kilkanaście minut dziennie, spędzone z dzieckiem w pełnym skupieniu i gotowości do interakcji jest dla Twojej pociechy cenniejsze, niż bycie w jednym pomieszczeniu ciałem, lecz nieobecnym myślami. Zaangażuj się we wspólne działanie i zobacz, jak barwny i zaskakujący jest świat, widziany oczami dziecka!

 

Co robić z dzieckiem w domu? Pomysły na zabawy

Temat wspólnej aktywności z maluchem warto dopasować do jego zainteresowań i możliwości, związanych z wiekiem lub ogólną sprawnością manualną. Postaraj się, aby zajęcia fizyczne przeplatały się z tymi, które wymagają skupienia i koncentracji na szczegółach lub analitycznego myślenia. Dzięki temu efekt wspólnej pracy będzie długotrwały i sprawi, że maluch na długo zaangażuje się w zabawę. Co można robić z dziećmi w domu? Oto nasze propozycje!

 

Postaw na ruch!

Zabawy ruchowe w domu dla dzieci mogą zastępować profesjonalne treningi sportowe. Jak to zrobić? Zorganizuj dziecku prawdziwy tor przeszkód. Naklej na podłodze taśmę, przy której maluch będzie mieć za zadanie przeskoczyć na jednej lub obu nogach z dwóch stron taśmy, udawać skoki żabki lub chodzić tzw. tiptopami. Możesz zawiesić między dwoma krzesłami linę, pod którą będzie przechodzić każdy z domowników, bez dotknięcia rękami podłogi. 

Inny pomysł? Przygotuj karteczki z nazwami ćwiczeń fizycznych, takich jak przysiady lub pajacyki, i ciągnijcie losy – to ruch nie tylko dla najmłodszych, ale także gimnastyka dla Ciebie! Być może warto zrobić z koca, krzeseł i starego prześcieradła tunel, który maluch będzie pokonywać na czas. Jeśli masz dostatecznie dużo miejsca, zamontuj w dziecięcym pokoju elementy ścianki wspinaczkowej lub linę, na której dzieci będą wzmacniać swoje mięśnie i trenować koordynację. 

 

co robić z dziećmi w domu

 

Pomysły na nudę dla dzieci w domu – sensoplastyka

Co można robić z dziećmi w domu, gdy pada deszcz? Wybierz kreatywność! Przygotuj domowej roboty masę solną, która jest bezpieczna nawet dla niemowląt. Stworzycie z niej figurki zwierząt lub zbudujecie solne miasto. Tym, co zachwyca najmłodszych, jest ciecz nienewtonowska – idealna, by wspólnie eksperymentować i poznawać prawa fizyki. Odpowiedzią na to, co robić z dziećmi wieczorami, jest malowanie farbami przy pomocy dłoni i stóp. Po takiej twórczej ekspresji pozostaje Wam tylko ciepła kąpiel w wannie!

Ciekawą zabawą jest także malowanie na mleku z użyciem barwników. Będzie Ci potrzebny talerz, odrobina mleka, barwniki spożywcze, pipeta oraz niewielka ilość płynu do mycia naczyń lub szamponu. Nalej na płaski talerz mleko, w osobnych naczyniach wymieszaj kolorowe barwniki z wodą. Za pomocą pipety delikatnie wylewaj barwną mieszaninę na talerze, próbuj mieszać różne odcienie. Jeśli do całości dodasz kroplę mydła, np. przy pomocy patyczków higienicznych, na talerzu zaczną dziać się prawdziwe czary!

 

Co robić z dzieckiem w domu – edukacja przez zabawę

Używanie codziennych przedmiotów lub budowanie z klocków LEGO mogą stać się podstawą do nauki języków lub poznawania tajemnic matematyki. Co można robić z dziećmi w domu, by nauczyć je dodawania? Poproś malucha, by policzył w salonie wszystkie okna lub krzesła przy stole. Możecie też rachować za pomocą kredek lub flamastrów. Liczcie wspólnie klejone pierogi, sprawdzajcie, ile jabłek znajduje się w półmisku i czy wszyscy domownicy dostaną tyle samo owoców. Taka matematyka jest prosta i przyjemna!

Jak jeszcze uczyć się przez zabawę? Posadźcie w ziemi nasiona i codziennie obserwujcie, jak rosną. By nauka o roślinach była ciekawsza, umieśćcie nasiona na kawałku gazy lub waty w przezroczystym woreczku. Wówczas Twoje dziecko będzie mieć okazję obserwować także to, co zwykle dzieje się pod powierzchnią ziemi. Wspólnie zbudujcie karmnik dla ptaków i zawieście za oknem. Spróbujcie rozpoznawać gatunki przylatujących ptaków i obserwujcie, jakie są ich charakterystyczne zachowania.

 

co robić z dziećmi w domu

W rodzinie siła – zabawy grupowe

Zaproponuj dzieciakom zabawy, które rozbudzą ich wyobraźnię, a jednocześnie nauczą współpracy i zdrowej rywalizacji. Co robić z dziećmi w domu wspólnie? Podzielcie się na dwie drużyny i zagrajcie w kalambury. Niech każdy z domowników weźmie kartkę i narysuje głowę. Następnie złóżcie ją i przekażcie osobie po prawej stronie, i narysujcie szyję, potem tułów z rękami, nogi i stopy. Po każdej części zaginajcie kartkę i przekazujcie dalej. Na końcu powstanie zabawna postać, którą możecie wyciąć i stworzyć teatrzyk kukiełkowy.

Nie ma lepszej rodzinnej integracji, jak wspólne gotowanie. Wpuść dzieciaki do kuchni! Pozwól im mieszać składniki, podawać poszczególne produkty i dekorować gotowe dania. Wymyślajcie ciekawe potrawy i testujcie nowe smaki. Tak zaplanowany obiad smakuje wyśmienicie!

 

Pomysły na nudę dla dzieci w domu, czyli jak bawić się i integrować!

Czas spędzony z dziećmi jest bezcenny. Przypomina nam, dorosłym, jak beztroska i spontaniczna może być zabawa oraz ile przyjemności da się czerpać z prostych, codziennych spraw. Gdy organizujesz czas najmłodszym, zadbaj o ich komfort i bezpieczeństwo. W trosce o swoje zdrowie i życie oraz w celu ochrony bliskich Ci osób wybierz ubezpieczenie, które zapewni Ci spokój na wypadek choroby lub nieprzewidzianych zdarzeń. W LINK4 Mama  dajemy Ci dokładnie to, czego potrzebujesz. Skontaktuj się z naszym doradcą i spraw, aby zabawa z dzieckiem była bezpieczna i pełna radości!

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Link 4 mama
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Link 4 mama

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.