Kilkuletnie dziecko samo w domu – to temat gorących dyskusji, nie tylko na forach parentingowych. Wbrew pozorom nie jest to łatwa kwestia, ponieważ zostawiając pociechę bez opieki, ryzykujemy, że coś może jej się stać. Przepisy dokładnie określają, w jakim wieku można zostawić dziecko bez opieki w domu. Jest to tylko granica, po której przekroczeniu za pozostawienie dziecka samego w miejscu zamieszkania nie spotka Cię kara. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest dojrzałość emocjonalna dziecka i warunki, w jakich je pozostawiamy. Przyjrzymy się uważnie tej kwestii i podpowiemy Ci jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku, które zostaje samo w domu.

Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Przepisy prawa

Zgodnie z istniejącymi przepisami, dziecko, które ukończyło 7 lat, może zostać samo w domu. Co w sytuacji, gdy chcemy pozostawić bez opieki młodszą pociechę? Ustawodawca uznał takie zachowanie za nieodpowiedzialne i przewidział za to karę. Art. 106 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń: „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Jak to rozumieć? Otóż pole do interpretacji jest dość duże, a grzywną karze się głównie nieodpowiedzialnych rodziców, którzy doprowadzili do niebezpiecznej sytuacji.

Jeśli popatrzymy na to realnie, to 7-latek jest jeszcze małym dzieckiem, którego zachowania trudno przewidzieć. Większość rodziców nie będzie czuła się komfortowo, zostawiając takiego malucha samego w domu. Z drugiej strony jest to pierwszoklasista, który za zgodą opiekunów może wracać sam do domu ze szkoły, zatem przyjmuje się, że może spędzić kilka godzin sam w domu, zanim rodzice wrócą z pracy.

od kiedy dziecko moze samo zostac w domu

Z perspektywy współczesnego rodzica trudno to pojąć, jednak przepisy mówią jasno. Pierwszak jest na tyle dojrzały, że może pozostawać sam w domu i jego najbliższym otoczeniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli w tym czasie coś się wydarzy, wówczas to rodzice są odpowiedzialni za szkody wyrządzone przez dziecko. Dlatego to nie przepisy prawa, a dojrzałość powinna być dla rodziców wyznacznikiem, że możemy zostawić dziecko samo w domu. Sporą rolę odgrywają tutaj również rodzice – ich podejście do tematu. Jeśli pozostawienie dziecka samego wiąże się u Ciebie ze zbyt dużym stresem, zrezygnuj z takiego rozwiązania.

Dziecko samo w domu. Jak się do tego przygotować?

Wiesz już, od którego roku życia dziecko może zostać samo w domu. Jeśli do tego uznałaś, że jest na tyle dojrzałe i odpowiedzialne to pora rozpocząć przygotowania do tego milowego kroku w wychowaniu. Dzieci lubią się czuć dorosłe, pozostawianie im pola do wykazania się odpowiedzialnością jest bardzo ważne. Między innymi na tej podstawie budują poczucie własnej wartości. Decyzję o tym, od kiedy dziecko może samo zostać w domu, zależy od spełnienia kilku warunków. Prawny jest tutaj najmniej istotny, niewielu rodziców decyduje się na pozostawienie w domu dziecka młodszego niż 7 lat.

Skupmy się na dojrzałości dziecka – jeśli wiesz, że jest już samodzielne i w Twojej obecności nie wpada na szalone pomysły, jest to sygnał, że możecie spróbować. Jednak musi to być wspólna decyzja – musisz mieć pewność, że dziecko nie będzie bało się zostać samo w domu. Co ciekawe niektóre nastolatki odczuwają lęk i dyskomfort, gdy są same, nie wspominając o młodszych dzieciach. Dlatego, jeśli nie chcesz narażać je na traumę, porozmawiajcie o tym, jak czuje się z tym, że ma zostać samo w domu.

od kiedy dziecko moze samo zostac w domu

Podstawą przygotowania dziecka jest wyrobienie w nim nawyków, które będą wspierać jego bezpieczeństwo. Zamykanie drzwi, a przede wszystkim nieotwieranie ich osobom nieznajomym. Drugą kwestią są ogólne zasady korzystania z domowych sprzętów: kuchenki, czajnika elektrycznego czy tostera. Musisz mieć pewność, że dziecko potrafi je prawidłowo obsługiwać i wie, czego robić nie wolno.

Dziecko powinno również wiedzieć, co ma robić w sytuacjach kryzysowych. Tutaj warto podkreślić wartość dobrosąsiedzkich stosunków. Dobrze jest, jeśli w najbliższej okolicy mieszka ktoś do kogo dziecko może udać się po pomoc, zanim Ty zdążysz dojechać do domu.

Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Teraz widzisz jasno, że odpowiedź na pytanie: od jakiego wieku można zostawić dziecko samo w domu, jest bardziej złożona. Sama granica wieku określona prawnie nie stanowi odpowiedzi. Dojrzałość dziecka i staranne zapewnienie mu bezpieczeństwa w domu ma ogromne znaczenie.

Twoją rolą jest dbanie o stan techniczny mieszkania tak, by nie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek, gdy zostawisz dziecko samo w domu. Obowiązkowa jest również lista kontaktów i najważniejszych informacji na wszelki wypadek. Dobrym miejscem na takie informacje jest kuchnia lub przedpokój – powinny znajdować się w widocznym miejscu.

Doświadczeni rodzice z pewnością zdają sobie sprawę z faktu, że pewnych sytuacji przewidzieć się nie da. Nawet najgrzeczniejszym dzieciom zdarza się zrobić coś irracjonalnego. Z drugiej strony nie mamy również wpływu na czynniki zewnętrzne np. awarię pralki czy zatkaną rurę kanalizacyjną.

Dlatego podstawową formą zabezpieczenia powinny być dobrze skomponowane polisy. Ich podstawowe składniki to NNW i OC w życiu prywatnym, które obejmą ochroną wszystkich członków rodziny. Pakiet LINK4 Mama to właśnie takie uby dorastające dziecko samo w domu, musimy mieć świadomość różnych zagrożeń. Nie chodzi tylko o nieodpowiedzialne zachowanie dziecka czy nastolatka. To przede wszystkim takie sytuacje, w których pod naszą nieobecność w domu coś się zepsuje i spowoduje straty nie tylko w naszym mieszkaniu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym nie będzie chronić Twojej pociechy tylko podczas pobytu w domu. Kiedy podczas przejażdżki rowerowej zarysuje komuś auto lub przypadkiem wybije szybę piłką – ubezpieczenie pokryje także koszty naprawienia takich szkód.

od kiedy dziecko moze samo zostac w domu

Dziecko samo w domu. Kilka słów na koniec

Pozostawienie dziecka samego w domu to kolejny milowy krok w jego wychowaniu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule. Dla każdego dziecka i rodziców będzie to indywidualna kwestia. Dlatego nie sugeruj się radami rodziny czy nawet własnymi doświadczeniami. Potraktuj temat poważnie i dobrze przygotuj dziecko do nowego etapu w jego życiu. Zadbaj o jego bezpieczeństwo i własny spokój, wówczas będziecie mogli z powodzeniem trenować samodzielność. Sprawdź też ofertę LINK4 Mama, która zawiera wszystkie niezbędne ubezpieczenia dla Ciebie i Twojej rodziny.

 

 

Oblicz składkę

 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach sprawdź w OWU LINK4 Mama na www.link4mama.pl

 

 

Mamo, chcesz zgłosić szkodę?

Zadzwoń pod numer!
Zadzwoń pod numer!
604 14 14 14
Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.

Pamiętaj, by przygotować wcześniej PESEL lub numer polisy.